Ponad 12 tys. wniosków w programie „Czyste powietrze”

Ponad 12 tys. wniosków w programie „Czyste powietrze”
Minister środowiska Henryk Kowalczyk. Fot. Ministerstwo Środowiska
REKLAMA

Ministerstwo Środowiska poinformowało dzisiaj o dotychczasowych efektach naboru wniosków w rządowym programie „Czyste powietrze”, którego celem jest dofinansowanie termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych.

Szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk poinformował dzisiaj, że w naborze wniosków do programu „Czyste powietrze”, który wystartował 19 września br., złożono dotąd ponad 12 tys. wniosków, a także zarejestrowano ponad 70 tys. kont na stronie internetowej programu.

Program „Czyste powietrze” będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego na finansowanie w formie dotacji przeznaczone zostanie 63,3 mld zł, a na pożyczki 39,7 mld zł.

Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych lub do osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy domów jednorodzinnych.

Wnioski o dofinansowanie można kierować bezpośrednio do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Właściciele domów, których dochody są najniższe – sięgają do 600 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym – otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Wraz z wyższym dochodem maleć będzie poziom dotacji.

Przy dochodach rzędu 1401-1600 zł na osobę dotacja będzie mogła pokryć 40 proc. kosztów kwalifikowanych, a przy dochodach powyżej 1600 zł na osobę przewidziano dotację do 30 proc. – jednak dla tej grupy od przyszłego roku dofinansowanie będzie przyznawane w formie ulgi podatkowej.

Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.

Wnioski są przyjmowane i rozpatrywane przez właściwe wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nabór jest prowadzony w trybie ciągłym.

Dofinansowanie może objąć inwestycje rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Dofinansowanie może objąć m.in. montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy mikroinstalacji fotowoltaicznych, jednak w przypadku kolektorów i fotowoltaiki będzie można skorzystać tylko z pożyczki.

Maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany dla powietrznych pomp ciepła ustalono na 30 tys. zł, a pomp ciepła odbierających ciepło z gruntu lub wody – na 45 tys. zł.

Maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany w przypadku kolektorów ustalono na 8 tys. zł, a mikroinstalacji fotowoltaicznych na 30 tys. zł, przy założeniu do 6 tys. zł/kW (wcześniej NFOŚiGW podawał maks. koszt kwalifikowany dla PV na poziomie 15 tys. zł).

Oprocentowanie zmienne pożyczki wyniesie nie więcej niż WIBOR 3M oraz 70 punktów bazowych, ale nie mniej niż 2 proc. rocznie. Planowany okres spłaty pożyczki to maksymalnie 15 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
Uruchomiono nowoczesny program a wygląda na to, że organizatorzy o małych kogeneratorach nie słyszeli.
Mikrokogenerator |
No tak, przecież to jedyne urządzenie realnie uniezależniające od Big Energy, więc można zapomnieć o tej tajemnej wiedzy kurczącej stołki pociotków tych co decydują co wspierać. Kogeneracja to sposób na odsoawanie od synekur, bo działa gdy pada deszcz i nie wieje wiatr, czyli wtedy gdy trzeba.
Lipa |
12tys rewelacja chyba w porównaniu do elektrowozów, już smogu nie widać. Ten program nie wiem dla kogo i przez kogo napisany. Za 103 mld to można naprawdę wiele zdziałać ale chyba nie o to w tym chodzi by było można coś zdziałać tylko w TVP ma być głośno do kolejnych wyborów. Z gminnych programów wymiany piecy w moim mieście skorzystało około 400 osób co na gminę 12 tys uważam że ok z czp nie znam nikogo bo albo nie podoła finansowo z 600 zł na osobę albo przy wyższych dochodach mu się nie kalkuluje a teraz ujmą dotacje a zniosą podatek od dotacji to po co ruszać dla 1 % chore, nie wspomnę ile ludzi odwlekała inwestycje czekając na ten piękny program. Chyba 50tys
jacek |
ten PROGRAM CZYSTE POWIETRZE TO jak teleranek dla dzieci [ bidulek nie kupi sobie pompy ciepła za 45000 tysięcy i weżnie 90 procent dotacji
Edward |
To co mi się bardziej kalkuluje..mam 1600 emerytury, żona 1700 netto ...chcemy ocieplić dom. To lepiej wnioskować w tym roku i 30% dotacji czy w przyszlym i od podatku...? Ktoś to liczył z Państwa..?
SPS |
@ pesel i Mikrogenerator: kogenerator uniezależnia od dostaw prądu ale uzależnia od dostaw gazu... ;o) No chyba że o jakimś innym paliwie myślicie.
Krzychu |
Taa, już w zeszłym roku nas obdarowali taryfą antysmogową. Teraz dotacje na pompy ciepła a prąd w górę. To samo stanie się z gazem zaraz.
j23 |
12000 TYŚ wniosków przyjęli ale ani jednego nie rozpatrzyli,złożyłem wniosek we wrześniu i do dziś cisza w dupę niech sobie wsadzą te ściemniające programy
alladyn-solar-batt |
,, Polska do końca roku powinna przedstawić Komisji Europejskiej projekt takiego planu skonsultowany ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Jak na razie nie wiadomo o nim nic, nawet kiedy będzie gotowy i co z grubsza zawiera. Dokument tymczasem ma umożliwić między innymi rozdzielenie przyszłych unijnych funduszy na energetyczną transformację."
alladyn-solar-batt |
DO Pesel: a tak na poważnie - a potencjalnie proponujesz by posłuchali o produktach którego z polskich producentów takich kogeneratorów?
pesel |
do Alladyna: Ja nie znam ani jednego polskiego producenta kogeneratorów, które nadawały by się do stosowania wewnątrz budynków. 4 firmy oferują zagraniczne bardzo drogie. Na 5 polskich producentów zwykłych agregatów prądotwórczych propozycji skonstruowania dla niego małego kogeneratora na poważnie nie podjął ani jeden. Gdyby program Czyste Powietrze przewidywał dofinansowanie kogeneratorków to bez wątpienia chętni do produkowania by się znaleźli.
Minio |
J23. Też złożyłem i dowiedziałem się, że na rozpatrzenie mają 90 dni ROBOCZYCH :) czyli następny rok ...
Polak |
A tymczasem PiSopropaganda sukcesu kwitnie i idzie w Świat: https://www.youtube.com/watch?v=KBNP6bKXWeY&feature=youtu.be

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...