Polacy nadal bezkarnie palą śmieciami

Polacy nadal bezkarnie palą śmieciami
Fot. Polski Alarm Smogowy
REKLAMA

Zakaz spalania śmieci obowiązuje w Polsce od 20 lat. W większości gmin pozostaje jednak martwym przepisem. Nowe badania przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazują, że w 80 proc. gmin nie ma sprawnie działającego mechanizmu kontroli, a średnia liczba mandatów w gminach wiejskich to pół mandatu rocznie.

Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda kontrola domowych kotłów i pieców w 106 gminach w województwach łódzkim, małopolskim, śląskim i mazowieckim. Skupiono się na egzekucji przepisu dotyczącego spalania odpadów, ponieważ został on ustanowiony 20 lat temu i minęło wystarczająco dużo czasu, aby można było wdrożyć odpowiednie procedury kontrolne. Tak się jednak nie stało. Stosunkowo najlepiej ma być pod tym względem w gminach miejskich, w których działają straże miejskie. Jak wskazuje PAS, tam na ogół są prowadzone kontrole w przebadanych dużych i małych miastach jest to średnio 1100 kontroli rocznie, które prowadzą do 110 ujawnionych przypadków palenia śmieci i 70 mandatów.

To mało i dużo. Mało, kiedy spojrzy się na skalę problemu, bo na przykład – jak wynika z prowadzonych przez nas badań – w Małopolsce 50 proc. ankietowanych zauważa proceder spalania odpadów w swojej okolicy. Wielu postrzega to, i słusznie, jako osobiste zagrożenie. A dużo, kiedy porównać to z sytuacją w gminach wiejskich, bo ta jest skandaliczna – komentuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Badania PAS pokazały, że w 1/5 z gmin nie prowadzi się żadnych kontroli, a w zdecydowanej większości, czyli tam gdzie nie ma straży gminnych (80 proc. gmin w Polsce) nie ma żadnego realnego systemu kontroli. W efekcie w przebadanych gminach wiejskich za spalanie śmieci wystawiano średnio jedynie 0,5 mandatu rocznie.

Problemem jest tutaj nie tylko samo spalanie odpadów. Kontrola domowych kotłów i pieców jest również niezbędna do wdrażania uchwał antysmogowych – bez tego mogą one pozostać martwymi przepisami. Brak systemu kontroli tego, co jest spalane w domowych piecach, jest też wielkim nieobecnym rządowego Programu Czyste Powietrze i zagraża jego skuteczności. W końcu miarą jego sukcesu będzie to, czy jakość powietrza ulegnie znacznej poprawie – komentuje wyniki Anna Dworakowska.

Polski Alarm Smogowy wylicza przyczyny braku egzekucji przyjętych przepisów. To niewystarczająca liczba funkcjonariuszy straży miejskiej, co przekłada się na długi czas reakcji; prowadzenie kontroli w sposób chaotyczny; brak sprzętu do badania uziarnienia węgla i wilgotności drewna; brak funduszy na opłaty za badanie składu próbek popiołu z pieca, a także niechęć do wystawiania mandatów lub zbyt niska wysokość nałożonej kary.

Zdaniem PAS najważniejsze jest jednak to, że w 80 proc. gmin obowiązek kontroli spoczywa na urzędnikach, co jest rozwiązaniem skrajnie dysfunkcyjnym. Ci bowiem nie mogą wystawiać mandatów, a działania są prowadzone jedynie w godzinach pracy urzędów – co oznacza, że wtedy, kiedy odpady są spalane najczęściej, kontrole nie są prowadzone w ogóle.

Co więcej, w mniejszych gminach urzędnicy są zmuszeni do kontroli swoich sąsiadów, bliskich i znajomych. PAS podkreśla, że zdarzają się sytuacje, w których podczas kontroli urzędnicy obawiają się o swoje bezpieczeństwo.

Dlatego zdaniem Alarmu, najważniejszą rekomendowaną zmianą jest odejście od kontroli prowadzonych przez urzędników danej gminy. Kontrole powinny być realizowane przez odpowiednio przeszkolone służby mundurowe.

Polski Alarm Smogowy wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego o włączenie tematu kontroli do programu "Czyste Powietrze", postulując rozpoczęcie prac nad niezbędną reformą systemu kontroli i powołanie w trybie pilnym grupy zadaniowej skupiającej przedstawicieli rządu, samorządu oraz strony społecznej.

Temat kontroli i egzekucji prawa antysmogowego jest aktualnie wielkim nieobecnym rządowych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Ufamy, że pan premier jako osoba, dla której czyste powietrze jest miarą rozwoju cywilizacyjnego Polski, nie przejdzie obojętnie wobec tego problemu – czytamy w liście wystosowanym przez PAS do premiera Morawieckiego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Krzysiek |
Bo w Polsce jak w lesie, sąsiad sąsiada truje plastikowymi butelkami, śmieciami i kiepskiej jakości patriotycznym węglem.
sol |
Ten wójt, który zacznie egzekwować prawo i wlepiać mandaty, nie zostanie wybrany za 4 lata. I to jest odpowiedź na pytanie dlaczego tak się dzieje. "Dlatego zdaniem Alarmu, najważniejszą rekomendowaną zmianą jest odejście od kontroli prowadzonych przez urzędników danej gminy. Kontrole powinny być realizowane przez odpowiednio przeszkolone służby mundurowe." Niezupełnie. Chodzi o to, że te służby powinny być państwowe, a nie samorządowe, bo inaczej to nic się nie zmieni.
cuuube |
Jeszcze nie ma mrozów , a w okolicach Poznania przekroczenia już po 600% . Co ciekawe czujniki często są np przy budynkach Urzędów Gmin , które nie reagują... a co gorsza koło szkól i przedszkoli , a dzieci biegają na przerwach na 'świeżym ' powietrzu , BRAWO . W mojej wsi 15km od centrum, akurat nie jest najgorzej , większość grzeje gazem......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................POLECAM SYNGEOS AIRLY
MojaPV |
Zakazy dotyczace węgla jeszcze pogłębią ten problem tj. więcej rakotwórczego syfu z plastiku i gumy
jasiek |
Choćbyśmy w 100% wyeliminowali palenie śmieci to i tak nie będzie to miało żadnego wpływu na redukcję smogu. Załóżmy że w co 10 domu (w którym pali się paliwa stałe) spala się niedozwolone śmieci i jest to w tym domu 1/10 opału to razem daje 1% redukcję. Zakładając, że śmieci są bardziej smogotwórcze to będzie góra 5%. Wg mnie żeby powietrze było czyste to potrzebna jest redukcja co najmniej o 90%. Należy przede wszystkim wymienić źródła ciepła na bez- lub nisko-emisyjne. Tropienie palących śmieciami należy zostawić sobie na później gdy już te źródła ciepła wymienimy.
Miko |
Cóż: palący śmieciami, antyszczepionkowcy, zwolennicy płaskiej ziemi, „czystych technologii węglowych”, antywiatrakiwcy to przedstawiciele tej samej szajby, czyli idiotów którzy leczą kompleksy głosząc brednie gdzie się da.
KOGUT |
PROBLEM LEŻY W ZAROBKACH POLAKÓW BO ZA PENSJE LEDWO MOŻNA PRZEŻYĆ A GDZIE PALIĆ GAZEM LUB UŻYWAĆ OGRZEWANIA ELEKTRYCZNEGO. NIEKTÓRZY PANOWIE W RZĄDZIE MAJĄ PROBLEM Z NISKIMI PENSJAMI RZĘDU 6TYS.BRUTTO A CO MA POWIEDZIEĆ ZWYKŁY KOWALSKI ZA 2100 BRUTTO.
Polak |
Wystarczy skończyć z dotowaniem kopalń i watykańskiej stonki. Od ręki znalazłoby się ze 20 miliardów rocznie na wsparcie Polaków w wymianie starych kopciuchów na piece gazowe. Pewnie dałoby się też obniżyć cenę gazu dla najbardziej potrzebujących skoro jest kasa na +500.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...