Sejm przyjął ustawę o funduszu termomodernizacyjnym

Sejm przyjął ustawę o funduszu termomodernizacyjnym
Fot. Kancelaria Sejmu RP
REKLAMA

Celem przyjętej w piątek przez Sejm ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów jest stworzenie podstaw prawnych do wdrożenia pilotażowego programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych, należących do osób ubogich energetycznie, w modelu przewidującym ścisłą współpracę między rządem i samorządami gminnymi.

Wejście w życie rozwiązań proponowanych w projekcie ustawy ma umożliwić rozpoczęcie wydatkowania kwoty 180 mln zł alokowanych w ramach  ubiegłorocznej nowelizacji budżetu państwa w ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów, dla potrzeb wsparcia termomodernizacji budynków mieszkalnych mniej zamożnych Polaków. Obsługą Funduszu zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, aktywacja środków dostępnych w Funduszu dla potrzeb wsparcia termomodernizacji połączonej z likwidacją wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych należących do osób ubogich energetycznie umożliwi rozpoczęcie podpisywania przez nich porozumień o współpracy z tymi gminami.

Środki z Funduszu Termomodernizacji i Remontów trafią do gmin z listy 31 miast poniżej 100 tys. mieszkańców znajdujących się na liście Światowej Organizacji Zdrowia.

Przyjęta w piątek przez Sejm ustawa uwzględnia wprowadzenie szeregu rozwiązań, które umożliwią termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymianę lub likwidację niespełniających standardów emisyjnych urządzeń grzewczych w postaci kotłów na paliwo stałe, zamieszkiwanych przez osoby dotknięte problemem ubóstwa energetycznego.

Osoby, na rzecz których realizowane będą powyższe przedsięwzięcia, co do zasady, nie będą ponosiły jakichkolwiek kosztów z tytułu takiej wymiany. Jednakże projektowane przepisy dopuszczają możliwość ustalenia przez gminę zasad wniesienia wkładu własnego przez beneficjenta przedsięwzięcia niskoemisyjnego w postaci pracy wykonywanej na rzecz gminy lub innego wkładu w wysokości nie przekraczającej 10 proc. szacowanej wartości przedsięwzięcia niskoemisyjnego.

Przedsięwzięcia niskoemisyjne realizowane na podstawie porozumień w zasadniczej części, w 70 proc., będą finansowane ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Gmina zobowiązana jest zabezpieczyć w swoim budżecie pozostałą część środków finansowych, a więc 30 proc. kosztów realizacji porozumienia. Mogą to być środki pochodzące zarówno z dochodów własnych, jak i ze środków krajowych i zagranicznych.

Beneficjenci programu muszą być osobami o odpowiednio niskich dochodach, które samodzielnie nie są w stanie sfinansować realizacji takiego przedsięwzięcia w swoim budynku. Przyjęto, że do programu kwalifikować się będzie osoba, której – w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę zawarcia umowy z gminą – średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ocenia, że przyjęta przez Sejm ustawa pozwoli uruchomić pieniądze na termomodernizację skierowaną do 12 proc. obywateli dotkniętych ubóstwem energetycznym.

Jak podkreśla resort przedsiębiorczości w uzasadnieniu przyjętej w piątek ustawy, Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Aż 33 polskie miasta zostały umieszczone na liście 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie sporządzonej przez Światową Organizację Zdrowia w 2016 r. Na liście zaktualizowanej w 2018 r. znalazło się już 36 polskich miast.

Przyjętą w piątek przez Sejm ustawą zajmie się teraz Senat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Kolejny program rozdawnictwa dla nierobów PiSobolszewickich i kupowanie głosów marginesu społecznego? Kiedy wreszcie będzie jakiś program dla Polaków, którzy nie żyją z pracy uczciwie zarabiających obywateli???
Radek |
Bieda jedna z przyczyn smogu. Ok, zgoda. A co z edukacją? Co z egzekucją przepisów? Co z technologią z końca XIX w. ? Co z importem węgla i śmieci?
MojaPV |
Narzekać- to potrafimy:). Jak widzę komentarze negujące sens walki z ubóstwem energetycznym to nie wiem czy śmiać się czy płakać... Idę o zaklad, że te same osoby narzekają na jakość powietrza a jak ktoś chce coś z tym zrobić to pitolą o rozdawnictwie i bolszewikach (jak jeden koleś urwany z sufitu nawijał o bolszewikach w Łodzi :)
Polak |
@MojaPV: Nie potrafisz czytać (ze zrozumienie) to nie stękaj. A na hasło z bolszewikami reagują jedynie bolszewicy :)
MojaPV |
@Polak Zgodnie z twoją koślawą "logiką" mogą cię nazwać w każdy sposób komunistą, faszystą, pawianem, a ty nie powinieneś zareagować :D bo wiesz co to oznacza :D
Polak |
@MojaPV: I to nas od siebie różni :) Już wcześniej pisałem, że mam w doopie twoje osądy, a takich jak ty omijam jak gówno w trawie. Ale widać o tym zapomniałeś. Czyżby pamięć złotej rybki? :)
gość yyy |
Niestety ale trochę prawdy w tym jest że celują "najuboższych" (czytaj cwaniaczków) we wszystkich programach. Np czyste powietrze > 2 osoby zarabiające ponad 2400 + 1 dziecko to już według tego programu "najwięksi bogacze" przeskok z 40% na 7% wsparcia. Nie wiem czy to polityczne podłoże ma czy ustawiane tak by grupa docelowa była jak najmniejsza.
MojaPV |
@polak a co to jest "dooopa"?
MojaPV |
@gość Niestety, że celują w najuboższych? tak przecież powinno być.
BAMBARYLA |
Czytając i śledząc programy ekologiczne, zastanawia mnie jedno jak to jest , że czasami beneficjentem jest ,,najuboższy,, który wg. programu dostaje najwieksze dofinansowanie sięgające czasami 70-80%, a ten ,,najuboższy,, posiada firmę dobrze prosperujaca, luksusowy dom, super furę ale jeżeli przychodzi do oświadczenia o dochodach to wykazuje zero a nawet stratę. Może najwyższa pora zacząć dobrze sie przygladac urzedom skarbowym i sprawdzać zkąt na to mają.
Polak |
@MojaPV: To coś czym gadasz zamiast gęby :)
MojaPV |
@Polak aha! czyli w waszym narzeczu tak to określacie, no ciekawe... ciekawe skąd w waszym stadzie/plemieniu akurat taka nazwa.
Polak |
@MojaPV. Wiedziałbyś gdybyś nie był ruskim trollem:)
MojaPV |
@Polak czy twoja mama wie, że wyzywasz ludzi w internecie?:)
Polak |
@MojaPV: Twoje ciągłe nawiązywanie do matki pozwala stwierdzić, że cierpisz na chorobę sierocą. Współczuję, ale w internecie nikt ci nie pomoże. Poszukaj specjalisty. https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_sieroca
MojaPV |
@Polak Nie, czytajac to co piszesz wychodzę z założenia, że jesteś jeszcze w gimnazjum i odpowiedzialność za ciebie ponosza jeszzce rodzice.
Polak |
@MojaPV: Jestem absolutnie pewien, że nie potrafisz czytać, a jedynie klepać bzdury podtykane pod nos przez twojego politruka.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...