PGE lekceważy dolnośląską uchwałę antysmogową

PGE lekceważy dolnośląską uchwałę antysmogową
Fot. Rockwool
REKLAMA

Na Dolnym Śląsku wprowadzono całkowity zakaz spalania węgla brunatnego w domowych kotłach. To jeden z zapisów uchwał antysmogowych, który obowiązuje od połowy tego roku. Jak informuje Dolnośląski Alarm Smogowy, niektórzy sprzedawcy węgla brunatnego ignorują jednak ten zakaz.

Jak zwraca uwagę Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS), węgiel brunatny jako źródło emisji toksycznych pyłów zawieszonych ze względu na wysoki poziom wilgoci, a także sporą ilość popiołu i związków siarki, powinien być spalany wyłącznie w elektrowni posiadającej urządzenie oczyszczające.

Jeszcze niedawno Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej pozwalała na nieskrępowane spalanie węgla brunatnego także w domowych kotłach. Zakazy zostały wprowadzone dopiero na mocy wojewódzkich uchwał antysmogowych. Zaczął się sezon grzewczy, uchwały na terenie województwa dolnośląskiego obowiązują od trzech miesięcy, a brudny węgiel nadal oferowany jest mieszkańcom bez żadnej informacji o obowiązującym zakazie. Czy sprzedawcy węgla brunatnego chcą się upodobnić do sprzedawców niesławnych dopalaczy, oferujących niebezpieczne dla zdrowia substancje wyłącznie do celów kolekcjonerskich? – mówi dr Hanna Schudy z DAS.

W gronie firm sprzedających nadal węgiel brunatny znajduje się też Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, oddział państwowego koncernu PGE.

Dolnośląski Alarm Smogowy zaapelował o pilną interwencję wojewodę dolnośląskiego Pawła Hreniaka. – Sprzedawcy nie mogą wprowadzać klientów w błąd, narażając na kary grzywny ze strony straży miejskich czy policji. Takie zachowanie jest szczególnie oburzające w przypadku spółek Skarbu Państwa. Dlatego prosimy o interwencję wojewodę, który jest jednocześnie zwierzchnikiem Inspekcji Handlowej i reprezentantem Skarbu Państwa w naszym regionie – dodaje Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju i członek Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Wcześniejsze apele aktywistów skierowane bezpośrednio do Kopalni Turów nie spotkały się z żadną reakcją. Wysłaliśmy list do Kopalni Turów i zapytaliśmy, w jaki sposób spółka informuje klientów o zakazie i możliwych konsekwencjach prawnych. Jak na razie nie doczekaliśmy się żadnej odpowiedzi. Liczymy więc, że wojewoda, inaczej niż kopalnia, potraktuje tę sprawę tak, jak reprezentowany przez niego rząd traktuje problem jakości powietrza, czyli śmiertelnie poważnie – mówi Arkadiusz Wierzba z DAS.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Kto mafii eglowo-energetycznej zabroni trucia Polaków skoro maja swojego człowieka na stanowisku ministra energetyki?
jasiek |
A co kogo obchodzi czym się pali ważne aby nie zanieczyszczano powietrza. Uproszczony sposób ograniczania zanieczyszczeń przez ograniczenie dopuszczalnych paliw jest bez sensu. Powinny być kontrolowane spaliny wychodzące z komina tak jak to jest na stacjach diagnostycznych dla pojazdów. Spaliny powinny mieścić się w jakichś normach i nie powinno mieć znaczenia czy jest to wynikiem stosowanego paliwa, metody spalania czy użycia filtrów.
Wykształciuch |
Nałożyć akcyzę z 500-1000 zł za tonę sprzedanego węgla na paragon i po problemie.
MojaPV |
@Polak czy to mafia węglowo-energetyczna pali ten wegiel? pomyśl zanim coś napiszesz...
Polak |
@Moja PV: Nie będę ciebie namaiwał do myślenia, bo to strata czasu, ale powiem jedno: twoi towarzysze z mafii węglowo-energetycznej skutecznie blokują każde inne rozwiązanie. Ale o tym wiedzą nawet najmłodsze dzieci :)
azza |
W filmie było "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi" a na Dolnym Śląsku jest "sprzedajemy węgiel brunatny i co nam pan zrobi"
SPS |
@jasiek: jak sobie wyobrażasz badanie zanieczyszczeń spalin z każdego domu/mieszkania w praktyce? Porównanie do badania spalin z pojazdów jest nietrafione bo w piecu można spalić cokolwiek i w dowolnym momencie, do auta lejesz to co kupisz na stacji benzynowej, a to jest w dużym stopniu kontrolowane.
MojaPV |
@rusek Nie namówisz kogokolwiek do myślenia bo najpierw musiałbyś dokonać ogromnego wysiłku i samemu spróbować. Rozumiem, że ze zrozumieniem przyjmiesz palenie "byle czym" przez tych co do tej pory palili brunatnym...
SPS |
@MojaTV: "Rozumiem, że ze zrozumieniem przyjmiesz palenie "byle czym" przez tych co do tej pory palili brunatnym..." - brawo, tylko ty mogłeś wyprowadzić tak logiczną konkluzję ;o).
Polak |
@MojaPiSobolszewia: coraz słabsze te "twoje" argumenty. Co, politruk niedomaga?
MojaPV |
@rusek :) twoja ocena jest nieobiektywna ale niezależnie od niej ja przynajmniej podaje jakieś argumenty :)
Polska Radomiem Europy |
@mojapv - Ty nie podajesz arguementów - podajesz jedynie epitety i niskich lotów frazesy ... zmień płytę :)
Polak |
@MojaPiSobolszewia: Wygoogluj sobie definicję slowa "argument", bo najwidoczniej cos ci sie w twojej ciasnej główce pomerdało :)
MojaPV |
@rusek ale po co? :) ja polegam na twojej definicji o 6.22 w komentarzu powyżej stwierdziłes, że używam argumentów :). No chyba, że juz nie pamietasz co pisałeś :D
Polak |
@MojaPiSobolszewickasfora: Jesteś męczący jak stara ograna płyta z nagraniami twojego guru z Żoliborza. Cały czas nie dociera do twojej ciasnej główki, że to nie portal dla dupowłazów prezesa i innych lizusów PiSobolszewickiej zarazy. Chcesz się ponapinać swoją "wiedzą" to wróc do piaskownicy, gimbusie.
MojaPV |
@rusek Potrafisz napisać komentarz nie używając frazy "PiS" ? bo odnoszę wrażenie, że masz zaawansowaną manię na tym punkcie :D
Polak |
@MojaPiSobolszewia: Bądź choć raz uczciwym człowiekiem i przyznaj się, że ta fraza jest tobie szczególnie bliska:)
MojaPV |
@rusek wnioskując po częstotliwości używania należałoby wskazać Ciebie jako gorliwego sympatyka albo... Ogarniętego manią frustrata
Polak |
https://tech.wp.pl/raport-nfz-umieralnosc-polakow-rosnie-przyczyna-moze-byc-smog-6312217749481601a To info dla intelignentnych inaczej frustratów pokroju MojaPiSologika. Pewnie nie dotrze do ciasnych łbów, ale, kto wie, cuda się zdarzają.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...