Ograniczenie smogu to 183 mld euro oszczędności

Ograniczenie smogu to 183 mld euro oszczędności
Fot. Radek Kołakowski, flickr cc
REKLAMA

Wdrożenie technologii, które ograniczą zanieczyszczenie powietrza, może przynieść Europejczykom nawet 183 mld euro oszczędności wynika z raportu przygotowanego przez firmy InnoEnergy i Deloitte.

Opublikowany wczoraj raport InnoEnergy, funduszu wspieranego przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, inwestującego w rozwiązania z obszaru energii, cleantech i mobilności, wskazuje, że Europejczycy mogą zaoszczędzić nawet 183 mld euro w ciągu następnych siedmiu lat poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii redukujących smog.

To szokujące, że w dzisiejszych czasach smog nadal stanowi tak duże zagrożenie dla zdrowia naszych obywateli. Biorąc pod uwagę ogromne straty ekonomiczne i dostęp do najnowszych technologii, nie ma powodu dla którego ludzie nie powinni oddychać czystym powietrzem. W InnoEnergy mierzymy się bezpośrednio z problemami. Nie tylko udostępniamy dalsze badania w celu lepszego zrozumienia problemu i znalezienia praktycznych rozwiązań, ale także aktywnie poszukujemy możliwości inwestycji i wsparcia dla ambitnych przedsiębiorców z pasją i planem walki ze smogiem – komentuje Diego Pavia, dyrektor generalny InnoEnergy.

Jak wykazano w raporcie, jedną z najbardziej dotkniętych grup społecznych są ludzie młodzi. Wraz ze wzrostem stężenia PM o 100 jednostek, oczekiwana średnia długość życia dzieci do lat 5 ma zmniejszać się o ponad 2 lata.

Nie możemy zapominać, że złej jakości powietrze wpływa na każdego w inny sposób. Przyczyny i skutki smogu różnią się w zależności od regionu. Na przykład, w Zachodniej Europie główną przyczyną smogu jest transport, podczas gdy na Wschodzie ogrzewanie – dodaje Irena Pichola, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej w Deloitte.

Raport “Clean Air Challenge”, opracowany przy współpracy z Deloitte, jest odpowiedzią na szacunki Komisji Europejskiej, zgodnie z którymi smog może być przyczyną nawet 10 proc. przedwczesnych zgonów na świecie, a w latach 2018-2025 będzie kosztować Unię Europejską aż 475 mld euro. rocznie, co stanowi 2,9 proc. średniego rocznego PKB.

Smog jest jednym z najistotniejszych problemów zdrowia publicznego w tym stuleciu. Odpowiada za jedną na dziesięć przedwczesnych śmierci na świecie oraz za 400 tys. przedwczesnych zgonów rocznie w całej Europie. Raport "The Clean Air Challenge" przedstawia praktyczne rozwiązania, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia naszych obywateli, a także mogą przynieść korzyści całemu społeczeństwu. Musimy niezwłocznie rozpocząć ich wdrażanie w całej Europie – mówił podczas prezentacji raportu Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

InnoEnergy powstało w 2010 roku i posiada wsparcie Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). W ciągu siedmiu lat działalności InnoEnergy zainwestowało w projekty innowacyjne o łącznej wartości 8 mld zł. Dzięki temu wsparciu na rynek miało trafić dotychczas 80 produktów.

Innoenergy wskazuje w kontekście rozwiązań służących ograniczeniu smogu, że godnym naśladowania przykładem jest projekt Polygen, w ramach którego we współpracy z tym funduszem opracowywana jest technologia wytwarzania syntetycznego gazu ziemnego, energii elektrycznej i ogrzewania z odpadów miejskich i biomasy. Wytwarzana w ten sposób energia ma być dostarczana do domów i przedsiębiorstw tworzących gospodarkę funkcjonującą w obiegu zamkniętym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jasiek |
E tam, 400 tys. przedwczesnych zgonów. Ja bym od razu dał 4 mln. I tak nikt tego nie sprawdzi. Taki se "fake news".
MojaPV |
oprócz 4 mln zgonów bym dał jeszcze info, że 378 mld euro zamiast 183, tego też nikt nie sprawdzi

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...