Czyste powietrze, czysty zysk. Czy także dla najbiedniejszych?

Czyste powietrze, czysty zysk. Czy także dla najbiedniejszych?
Fot. Rockwool
REKLAMA

Termomodernizacja ogranicza roczne rachunki za ogrzewanie nawet o kilka tysięcy złotych. Program Czyste Powietrze ma szansę wesprzeć około 4 miliony domów. Nie trzeba będzie brać pożyczki, by dostać dotację na przeprowadzenie prac, ale właściciel domu musi pokryć 10 proc. kosztów. Przy koszcie rzędu 50 tys. zł nie każdego będzie na to stać.

Sektor budowlany to najbardziej energo­chłonny obszar polskiej gospodarki, od­powiedzialny za około 40 proc. konsumpcji energii.  W tej grupie najwięcej energii pochłaniają budynki mieszkalne i to właśnie w tym segmencie jest największa luka finansowa. Pomimo ogrom­nego potencjału oszczędności energii, pieniędzy i ogranicze­nia ubóstwa energetycznego do tej pory mieszkalnictwo traktowane było po macoszemu.

Trend ma zmienić program "Czyste Powietrze", w ramach którego termomodernizacja i wymiana pieców mogą zostać dofinansowane nawet w 90 procentach.

Wymiana kopciucha na piec piątej klasy

Paliwami stałymi – węglem i drewnem – ogrzewa się ponad 80 proc. domów. Wymiana starego kopciucha, niespełniającego żadnych norm emisji pyłów, na kocioł co najmniej piątej klasy – czyli spełniający restrykcyjne wymogi dyrektywy Ecodesign – opłaci się, gdy jednocześnie dokonamy termomodernizacji. Przy starym piecu zasypowym nie trzeba martwić się o jakość opału, w przypadku nowego pieca jakość paliwa nie jest obojętna.

Pełna termomodernizacja – izolacja ścian, stropu, podłogi, wymiana okien, modernizacja systemu ogrzewania – przyniesie oszczędność ok. 70 proc. energii, ale też kosztuje 50 tys. zł i więcej. Około 44 proc. oszczędności zapewnia izolacja ścian i modernizacja systemu ogrzewania, czyli termomodernizacja częściowa wyceniana na ok. 35 tys. zł. Najdroższe są ocieplenie ścian budynku i remont dachu.

Największe korzyści przynosi pełna termomodernizacja. Zachowując stary piec nie dostajemy jednak wsparcia z programu Czyste Powietrze. Wymiana pieca jest konieczna, by uzyskać większy efekt ekologiczny. Chodzi o redukcję między innymi emisji pyłów PM10 i PM 2,5.

Jeśli teraz mieszkańcy ogrzewają się najtańszym węglem to przed termomodernizacją płacą rocznie za ogrzewanie ok. 2,3 tys. zł, a gdyby korzystali z ekogroszku – ponad 5 tys. zł – szacuje raport  "Szóste Paliwo", przygotowany przez firmę Rockwool. Raport pokazuje obliczenia dla małego domu o powierzchni ok. 80 mkw.

Samo zastąpienie kopciucha nowoczesnym piecem oznaczałoby w statystycznym domu jednorodzinnym wzrost rocznych rachunków – według różnych szacunków o 1,3-1,9 tys. zł.  Przy pełnej termomodernizacji i wymianie pieca na węglowy piątej klasy  wydatki na opał spadają o ponad połowę do około tysiąca złotych. Ale już częściowa termomodernizacja zmniejsza korzyści o kilkaset złotych.

Jak wielu Polaków zastępuje ogrzewanie gazowym i elektrycznym? Co trzeba zrobić żeby dostać pieniądze na termomodernizację? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
No ja |
5 klasa jest wg normy PN-EN 303-5. Ecodesign to co innego. Zachęcam autora artykułu do zapoznania się z jednym i drugim dokumentem ...
Lipa |
Z moich znajomych jeden chciał złożyć ale przy pierwszej wycenie zrezygnował (40%), drugi znajomy mimo dotacji 80-90% nie zrezygnuje z pieca na drewno, kolejni przy 30% dotacji nawet nie myślą o programie bo sami zrobią sobie taniej i w kilku etapach, chyba będzie d..... z tym czystym powietrzem, już lepsze były dofinansowania z gminy na piece czy solary, teraz tylko cwaniak ktòry zaniża dochody może skorzystać bo biedny nie wywali 10 czy 20 % a potem swojego drewna nie będzie mògł spalić, osobiście nie znam osoby która złoży wniosek a ma być ich 4 mln a przy każdym domu będzie stał elektryczny wòz polskiej produkcji
dsd |
Piece powinny byc calkowicie wyeliminowane.
Wykształciuch |
Zwrot 50 tys. PLN przy rocznych oszczędnościach w wysokości 2300*0,7=1610 nastąpi po 31 latach. Dużo. Decydenci powinni wymyślić więcej rodzajów zachęt. Np. dla bogatszych: remont z termomodrenizacją przy wykorzystaniu styropianu min. 13 cm -> zwrot 100% kosztów zamontowanej na dachu instalacji PV. Dla mniej zasobnych np. zwrot 100% wartości styropianu przy termomodernizacji całej elewacji+80-90% wartości pieca klasy min.5. Może jakieś inne pomysły...

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...