Czyste Powietrze. Kiedy zobaczymy program i dotacje?

Czyste Powietrze. Kiedy zobaczymy program i dotacje?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Rząd od trzech miesięcy zapowiada uruchomienie gigantycznego programu pożyczek i dotacji na ocieplanie domów i wymianę kopciuchów. Program "Czyste Powietrze" znany jest na razie tylko z ulotki. Według zapewnień, nabór wniosków ma ruszyć jeszcze we wrześniu i objąć nie tylko obecnych właścicieli domów, ale także osoby budujące dom.

To ma być sztandarowy program do walki ze smogiem – wymiana pieców i ocieplanie domów. W Polsce mamy 5,4 mln domów jednorodzinnych, z czego około 4,5 mln ogrzewanych paliwami stałymi – węglem i drewnem, a trzy czwarte jest słabo ocieplonych (albo i wcale). Po przeprowadzeniu termomodernizacji do ogrzania pomieszczeń potrzeba będzie mniej energii, Polacy zużyją mniej węgla, mniej zanieczyszczeń trafi do powietrza, a w kieszeni mieszkańców zostanie więcej pieniędzy. Nic dziwnego, że na uruchomienie programu "Czyste Powietrze" czeka rzesza właścicieli jednorodzinnych domów.

Jak wylicza raport "Szóste paliwo", w skali kraju po dokonaniu samej termomodernizacji (ocieplenia przegród zewnętrznych) 3,6 mln budynków jednorodzinnych moglibyśmy zaoszczędzić 179 PJ, tyle ile dawałoby spalanie 6,4 mln ton węgla rocznie.

Brzmi pięknie. Rząd umiejętnie podsyca apetyt na otrzymanie wsparcia. Na spotkaniach w gminach ogólne założenia "Czystego Powietrza" są na razie prezentowane w postaci ulotki.

Co zakwalifikuje się do wsparcia z programu Czyste Powietrze?

Ogłoszenie o naborze wniosków ma się pojawić we wrześniu – zostało na to więc niewiele czasu. Wnioski mają przyjmować Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska (WFOŚiGW). Sam program "Czyste Powietrze" tworzy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego nie uzyskaliśmy jak dotąd odpowiedzi, czy program został już przyjęty przez zarząd i radę nadzorczą.

Co już wiadomo? Inwestycje mają liczyć się od tego roku. Kwalifikowane do wsparcia będą wydatki dotyczące termomodernizacji i źródeł ciepła. Chodzi o wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, dachu lub stropu, stropu nad nieogrzewaną piwnicą, podłogi na gruncie i ścian. Dofinansowanie będzie można też dostać na instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Kwalifikowane będą też inwestycje dotyczące wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Co bardzo ważne, dofinansowanie dla indywidualnych źródeł (pieców, pomp ciepła) będzie przyznawane tylko wtedy, gdy na danym terenie przyłączenie do sieci ciepłowniczej jest niemożliwe lub nieopłacalne.

Na OZE tylko pożyczki

W przypadku odnawialnych źródeł energii mają zostać dofinansowane mikroinstalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, ale tylko w formie pożyczki (do 100 proc. kosztów). Co ciekawe, osoby, które prowadzą inwestycje w tym roku, będą mogły zaliczyć koszty kwalifikowane do wsparcia. Maksymalnie może być to 53 tys. zł, minimalnie 7 tys. zł. Pomoc będzie stopniowana w zależności od dochodu.

Najniższa dotacja dla osób o dochodach powyżej 1600 zł po wejściu w życie znowelizowanej ustawy podatkowej zostanie zmieniona na ulgę podatkową (23 proc.) a pozostałą część (7 proc.) stanowić będzie dotacja. W przypadku nowo budowanych domów wsparcie miałoby dotyczyć podniesienia standardu energooszczędności do poziomów obowiązujących od 2021 r. – wynika z dotychczasowych informacji.

Skąd mają pochodzić pieniądze na dotacje? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
aaa |
Rząd pewnie niema pieniędzy na ten cel w tym roku dlatego przeciąga z ujawnieniem regulaminu. W ten sposób społeczeństwo nie może podjąć decyzji czy w tym roku działać czy nie. A już za kilka tygodni powróci spawa zanieczyszczonego powietrza w Polsce. Wstyd panie premierze!!!
mkiolp |
Regulamin oraz pozostałe dokumenty już są...
michał |
@aaa regulamin już dawno dostępny na stronie WFOŚ Poznań. Tylko co z tego jak program tak skomplikowany że nawet nie chce sie za to zabierać. A zwykłej pożyczki na 1% na fotowoltaikę jak nie było tak nie ma
No ja |
https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/rusza-nabor-wnioskow-w-programie-czyste-powietrze/
gino |
Prosument w 2013r i do 2016r a teraz czyste powietrze
Dar |
Ciekawe czy te 600 osób zatrudnionych w NF to obrobi. Czy może jeszcze ze 300 trzeba będzie zatrudnić......

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...