NIK: resort energii zabezpiecza interesy lobby węglowego

NIK: resort energii zabezpiecza interesy lobby węglowego
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc
REKLAMA

W najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że osiągnięcie wymaganych poziomów redukcji emisji pyłów i benzo(a)pirenu z sektora komunalno-bytowego, przy obecnym tempie działań, może zająć w skali poszczególnych województw objętych kontrolą od 24 do niemal 100 lat. NIK krytykuje jednocześnie działania, które w walce ze smogiem podejmują kluczowe ministerstwa.

Według Najwyższej Izby Kontroli, działania rządu, ale także samorządów wojewódzkich i gminnych (z wyjątkiem nielicznych przypadków), podejmowane w walce z tzw. niską emisją, są daleko niewystarczające.

Symbolem tego stał się przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt rozporządzenia dotyczący wymagań jakościowych dla paliw stałych, który w ocenie NIK zabezpiecza w znacznie większym stopniu interesy lobby węglowego niż dążenie do ochrony Polaków i środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza.

W ocenie NIK, możliwość osiągnięcia w Polsce jakości powietrza zgodnej z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w odniesieniu do pyłów PM10 i PM2,5, a przede wszystkim B(a)P nie znajduje potwierdzenia w aktualnie realizowanych i przewidywanych w przyszłości działaniach naprawczych.

Zdaniem NIK, warunki takie zostaną stworzone tylko w przypadku zasadniczej zmiany w sposobie ogrzewania gospodarstw domowych, w szczególności poprzez odpowiednie ograniczenie możliwości stosowania paliw stałych w sektorze komunalno-bytowym oraz zwiększenie wykorzystania sieci ciepłowniczych i gazowych lub innych mniej emisyjnych źródeł ciepła. To z kolei wymaga podjęcia strategicznych decyzji dotyczących funkcjonowania w przyszłości górnictwa węgla kamiennego, z uwzględnieniem przewidywanej rentowności tego sektora i kosztów zewnętrznych powodowanych złą jakością powietrza, która w Polsce w głównej mierze wynika ze stosowania paliw stałych w gospodarstwach domowych.

Najwyższa Izba Kontroli zaznacza, że projektowany jest program wsparcia finansowego dla procesów mających zapewnić poprawę jakości powietrza przy wykorzystaniu ponad 100 mld zł środków publicznych, lecz jak wskazują ustalenia kontroli, nie ma pewności, że działania te pozwolą na osiągnięcie oczekiwanej poprawy jakości powietrza.

NIK wnioskuje, że rozwiązania na szczeblu centralnym, przyjęte w toku obecnej kontroli lub aktualnie projektowane, będą niewystarczające dla zdecydowanej poprawy jakości powietrza i osiągnięcia zakładanych efektów wdrożenia uchwał antysmogowych.

Przyjęte w 2017 r. rozporządzenie regulujące wymogi dla kotłów na paliwa stałe dotyczy tylko nowych kotłów, natomiast w użytkowaniu w dalszym ciągu pozostaną urządzenia grzewcze, które charakteryzują się wysokimi parametrami emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Najwyższa Izba Kontroli podkreśla w komunikacie, że najważniejsze jest to, aby przygotowane regulacje mogły realnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce, a do tego muszą im towarzyszyć m.in. odpowiednie przepisy w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży. 

Tymczasem przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie przewiduje paliw o takiej jakości, która zapewniłaby osiągnięcie parametrów emisji zanieczyszczeń dla kotłów klasy 5. oraz spełniających wymagania Ekoprojektu, a właśnie taki standard został przyjęty w analizowanych podczas kontroli NIK uchwałach antysmogowych.

Oprócz Ministerstwa Energii w raporcie NIK krytykowane za niewystarczające działania w walce ze smogiem jest również Ministerstwo Środowiska – za „nie podejmowanie aktywnych, adekwatnych do skali problemu działań”.

Pozytywnie ocenione zostały natomiast działania Ministerstwa Przedsiębiorczości, które przygotowało w założonym terminie rozporządzenie ws. wymagań dla kotłów na paliwo stałe – wymagające jednak, jak zaznacza NIK, uzupełnienia w celu wyeliminowania ryzyka wprowadzenia do sprzedaży urządzeń niespełniających przewidzianych parametrów.

NIK przypomina dane Europejskiej Agencji Środowiska, z których wynika, że rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza w Polsce umiera ponad 46 tys. ludzi, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi liczba mieszkańców Kołobrzegu. 

Wśród prawie 3 tys. miast z całego świata ujętych w bazie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), według danych za lata 2012-2015, w pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich pod względem PM10 znajdowało się aż 45 polskich miast.

Przeprowadzona w czasie kontroli NIK analiza wskazuje, że koszty zewnętrzne spowodowane złą jakością powietrza na obszarze tylko pięciu województw objętych kontrolą wynoszą aż około 12,6 mld zł w skali roku.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (26)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Pytanie: Dlaczego NIK nie postuluje całkowitego zakazu palenia paliwami stałymi, zakazu poruszania się pojazdami z silnikami spalinowymi i zakazu prowadzenia działalności gospodarczej powodujacej emisje do atmosfery? Wszak powołując się na dane Europejskiej Agencji Środowiska należałoby uratować te 46 tys? Czy któreś z nich są lepsze albo gorsze?
Stefan |
Teraz już będzie dobrze: https://natemat.pl/246931,minister-tchorzewski-zawierzyl-matce-boskiej-polska-energetyke
qba |
MojaPV - Ty chyba całe życie masz rozwolnienie tak ukochałeś sobie węgiel.
MojaPV |
@qba Nie, mierzi mnie hipokryzja
Popis |
@MojaPV tak hipokryzja to temat tobie dobrze znany, dodałbym jeszcze do tego cynizm
antyAnty |
Spoko, spoko skończy się kadencja obecnego szefa NIK, przejmiemy kolejną ,,placówkę" by nikt z totalnej opozycji nie pluł na NAS z góry i nie będzie żadnego węglowego problemu-prawda Moja PV?
MojaPV |
Cynizm? Cynizmem jest pitolenie pod publiczkę, natomiast to nie żadne rozporządzenie ani resort Środowiska czy Energii nie zmusza ludzi na siłę, żeby stali w korkach czy palili takim czy innym opałem, sami robią to z własnego wyboru. Normy? proszę bardzo! pierwszy przyklasnę! ale z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań po uprzednim referendum w tej sprawie. To jest uczciwe postawienie sprawy.
Aldebaran |
MojaPV, Na jaki temat chcesz robić referendum, czy można palic oponami w kotłach ? Twój cynizm jest niewyobrażalny. Emisje w transporcie są od paru do kilkanaście razy mniejsze niż w transporcie. Np. WWA w transporcie jest 20x mniej niż w niskiej emisji
MojaPV |
@aldebaran A Ty w ogóle potrafisz czytać ze zrozumieniem? Gdzie ja piszę o oponach, wskaż? Zdaje się, że to jest uregulowane a to rozporządzenie, o którym mowa dotyczy czegoś innego prawda? Po kiego grzyba siejesz propagandę? A te mądrości nt emisji z transportu przedstaw ludziom mieszkającym w centrach miast, obok dróg i autostrad, z pewnością zrozumieją.
PawianPV |
Logiczne.
azza |
Wydawało mi się, że w czasach rządów poprzedniej ekipy w temacie szeroko pojętej ochrony środowiska osiągnięto szczyty obłudy i hipokryzji . W jakim byłem błędzie widać dopiero teraz po całej serii decyzji obecnie rządzących obłudników ! Najgorsze jednak jest to, że ci sami zakłamani ludzie, którzy przyzwalają na trucie naszego społeczeństwa skamlą jednocześnie o nasze głosy w wyborach by potem się odwdzięczyć np. taką decyzją jak norma w sprawie paliw stałych ! Za 2 miesiące zobaczymy też znowu zakłamane mordy oblepione kotylionami, wymachujące chorągiewkami i głoszące wzniosłe patriotyczne hasła, jednak żadne z nich nie powie " tak, to ja swoimi decyzjami przyczyniłem się i dalej się przyczyniam do zatruwania Was i Waszych następców "
SPS |
@MojaTV napisała: "Dlaczego NIK nie postuluje całkowitego zakazu palenia paliwami stałymi, zakazu poruszania się pojazdami z silnikami spalinowymi i zakazu prowadzenia działalności gospodarczej..." nie zgrywaj idioty. Robi się to co możliwe w danym czasie i okolicznościach. Czas na zmianę podejścia do palenisk domowych nadszedł już lata temu - w PL robi się to dopiero teraz (w końcu!). Następny w kolejce jest transport z alternatywnym zasilaniem: EV, wodór... Tutaj też już się coś robi. Dochód rozporządzalny mieszkańców Polski jest niższy niż w krajach Zachodu więc siłą rzeczy zmiany nadchodzą z pewnym opóźnieniem i w mniejszej skali. Chodzi o to żeby kolejne nie-rządy niepotrzebnie nie opóźniały koniecznych zmian. Raczej powinny wyprzedzać 'czas' o pół kroku żeby wywierać 'lekką presję' na zmiany.
MojaPV |
@SPeSzony napisał: "Dochód rozporządzalny mieszkańców Polski jest niższy niż w krajach Zachodu" - to prawda! ale różnice są również (czasem nawet większe) pomiędzy regionami, małymi a dużymi miastami, miejscowościami, podobnie jak skala problemu. To co jest dokuczliwe w dużym mieście niekoniecznie ma miejsce w małej miejscowości o luźnej zbudowie. Dlatego to jest sprawa społeczności lokalnych jakie chcą mieć normy a nie administracji centralnej.
Aldebaran |
@MojaPV, słodziaku, połowę życia mieszkałem w tzw. "trójkącie Bermudzkim" bezpośrednio pomiędzy Hutą Kościuszko, Zakładami Azotowymi i Elektrownią Chorzów, przy głównej ulicy komunikacyjnej, w dodatku z wyłącznie niską emisją, + setką innych dymiących zakładów w promieniu 10 km, i uwierz mi wiem co to jest zanieczyszczone centrum miasta, dlatego wyczulony jestem na pozorowane ruchy żeby "było jak było". Teraz "niska emisja" wyniosła się poza centra miast i tam, z namaszczeniem rządu trują, bo przecież można.
MojaPV |
@Aldebaran ptysiu cukrowy ani huta, ani elektrownia, ani zakłady azotowe nie odzdziaływują na Ciebie (jeśli mieszkasz w ich okolicy, pytanie w jakiej odległości jeszzcze) bo raz, że to co wychodzi z ich instalacji jest dużo mniej dokuczliwe niż to co wychodzi z kominów Twoich sąsiadów i rur wydechowych a dwa rozkłada się na powierzchni setek km (wysoka emisja), w przeciwieństwie do emisji komunalnych i transportowych tuz pod Twoim nosem.
Ted |
Do ptysia słodziaka MojaPV: twoje akademickie rozróżnienia na niską czy wysoką emisję nijak się mają do faktu, że wysoka to komin już 40 metrowy i nijak rozrzut pyłów ma się do teoryjek naukowców jakich się nacztałeś, które owszem zaczynają działać przy emiterze powyżej 70 m, tak więc jedyne co się ,,rozłożyło na przestrzeni setek" (wpisów twego autorstwa) to twój elementarny zdrowy rozsądek...
MojaPV |
@Ted a Ty wiesz jakie są wysokości kominów tych jednostek o jakich pisałem czy tak sobie tylko coś pobąkujesz precelku?
GwiazdaTVP |
ten MałpaPV to chyba jakiś ślunski knedel. Wysokość komina x prędkość wiatru x obciażenie ładunkiem zanieczyszczeń z Rybnika = wzór na trolla.
Kumpel Krzysia |
Trzeba by złośliwego trolla postawić 400 m po zawietrznej od komina Huty Legnica lub Głogów na 24h.
Aldebaran |
@MojaPV, to Ty cudaku nie wiesz, że np. Huta Kościuszko mieściła się przy Rynku miasta ??? Pisałem, że mieszkałem, a nie mieszkam, stąd wiem co to są mega zanieczyszczenia, dlatego nie musisz mi pisać w tym stylu:::::: "A te mądrości nt emisji z transportu przedstaw ludziom mieszkającym w centrach miast, obok dróg i autostrad, z pewnością zrozumieją. ".
MojaPV |
@Aldebaran Im bliżej mieszkałeś źródła wysokiej emisji, tym jego wpływ na Ciebie był mniejszy. Im bliżej mieszkasz źródła niskiej emisji tym jego wpływ na Ciebie większy celofanie.
Polak |
Trzeba być naprawdę ograniczony umysłowo, lub być PiSobolszewikiem by nie rozumieć, że Dojna Zmiana jest tylko i wyłącznie od dojenia Polaków i wciskania im tandetnej PiSopropagandy sukcesu jak za najlepszych czasów PRL. Towarzysze z PZPRbis dalej rączka w rączkę trują Polki i Polaków i NIC tego nie zmieni dopóki ostatni z tych leśnych dziadków nie trafi do piachu.
MojaPV |
Tylko nieuleczalny zaKODowany KODomita mógł napisać to co powyżej. Jakims dziwnym trafem KODomici zaczęli przejmować się powietrzem mimo, że mieli je głęboko gdy rządzili.
Aldebaran |
Słodziaku, Ty naprawdę albo jesteś ograniczony..., albo piszesz co Ci ślina na palce przyniesie, aby poprzeć swoją tezę. Zgodnie z Twoim tokiem myślenia, mieszkałem w miejscowości uzdrowiskowej, a nawet płaciłem opłaty klimatyczne. Żenujące.
GwiazdaTVP |
Wyszlo szydło z wora, zakodowany pislamista w sosie z rydza.
Polak |
Moja PV to ewidentnie PiSobolszewik, który nienawidzi Polski i Polaków jak ta cała banda Kurdupla z Żoliborza:(

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...