Program „Czyste powietrze” odbuduje rynek kolektorów? Potrzebne równe warunki

Program „Czyste powietrze” odbuduje rynek kolektorów? Potrzebne równe warunki
Conergy press
REKLAMA

Jednym z urządzeń grzewczych, które będzie można dofinansować z rządowego programu "Czyste powietrze", są kolektory słoneczne. Sprzedaż tych urządzeń ostatnio spadła o połowę w porównaniu z rekordowymi latami 2012-13. Uruchomienie programu „Czyste powietrze” mogłoby odbudować krajowy rynek kolektorów, ale jak zwracają uwagę eksperci z branżowych organizacji konieczne jest udostępnienie dla nich takich samych warunków dofinansowania, jakim mają podlegać w tym programie inne urządzenia grzewcze.

W ramach programu „Czyste powietrze” dofinansowanie urządzeń grzewczych m.in. w postaci dotacji – w wysokości od 40 nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym – obejmie zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pomp ciepła.

Możliwe będzie też uzyskanie finansowania na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej – kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych – jednak w tym przypadku dofinansowanie ma być przyznawane wyłącznie w formie preferencyjnej pożyczki.

Do założeń programu „Czyste powietrze” odniosły się we wspólnym stanowisku dwie organizacje reprezentujące branżę grzewczą – Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) oraz Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), które oceniły, że rządowy program może na nowo rozkręcić krajowy rynek kolektorów słonecznych, ale potrzebne jest zaoferowanie dla nich takich samych warunków, na jakich mają być dofiansowane choćby piece na paliwa stałe.

Korzystne byłoby włączenie kolektorów słonecznych do ogólnego programu wsparcia, jakim podlegałyby inne urządzenia grzewcze typu kotły czy pompy ciepła, a nie jedynie wsparcia poprzez pożyczki. Tego typu rozwiązanie pomogłoby odbudować rynek sprzedaży detalicznej dla tej grupy produktowej po załamaniu, jakie miało miejsce w ostatnich latach po okresie boomu – komentują SPIUG i PORT PC.

Obie organizacje zauważają, że obecnie sprzedaż kolektorów słonecznych odbywa się z powodzeniem wyłącznie poprzez finansowane z unijnych dotacji przetargi gminne, co nie daje rynkowi stabilnych podstaw rozwoju.

SPIUG i PORT PC proponują ponadto uwzględnienie w warunkach, jakie w ramach programu „Czyste powietrze” muszą spełniać kolektory słoneczne, aby jako kryterium przyjąć ich wydajność, czyli ilość pozyskiwanego ciepła, a nie powierzchnię brutto czy netto.

Powierzchnia brutto, która jest jednym ze wskaźników dotyczących charakterystyk kolektora według nowej normy, stanowi jedynie element pośredni służący do prawidłowego doboru i klasyfikacji instalacji kolektorów słonecznych, ale nie ma wpływu na wysokość dofinansowania. Dofinansowany powinien być konkretny uzysk (efektywność wydawanych środków), a nie powierzchnia, która jest jednym z czynników wpływających na sumaryczny uzysk finansowaniem – komentują SPIUG i PORT PC.

Jak wynika z przygotowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotychczasowych założeń programu, kolektory słoneczne muszą posiadać certyfikat zgodności z normą PN-EN 12975-1 „Słoneczne systemy grzewcze i ich elementy – kolektory słoneczne – Cześć 1: Wymagania ogólne” wraz ze sprawozdaniem z badań kolektorów przeprowadzonym zgodnie z normą PN-EN 12975-2 „Słoneczne systemy grzewcze i ich elementy – kolektory słoneczne – Część 2: Metody badań” lub PN-EN ISO 9806 „Energia słoneczna – Słoneczne kolektory grzewcze – Metody badań”.

Do programu zostaną dopuszczone także kolektory słoneczne posiadające europejski znak jakości „Solar Keymark”, nadany przez właściwą akredytowaną jednostkę certyfikującą. Data potwierdzenia zgodności z wymaganą normą lub nadania znaku nie może być wcześniejsza niż 5 lat, licząc od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.

Niestety w Polsce nie ma obecnie żadnego akredytowanego laboratorium, które mogłoby wykonać takie badania i dać odpowiedni protokół. Jeżeli któryś ośrodek badawczy zdobyłby odpowiednią akredytację do certyfikacji opartej na tych samych procedurach badań co Solar Keymark, to oczywiście będzie możliwe dodanie takiej jednostki do listy ośrodków, z których honorowane byłyby wyniki badań – komentują SPIUG i PORT PC.

Na początku tej dekady Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadził dedykowany energetyce słonecznej termalnej program 45-procentowych dopłat do kredytu na montaż kolektorów słonecznych.

Program dopłat z NFOŚiGW sprawił, że w 2012 r. Polska była drugim największym w Europie rynkiem kolektorów słonecznych. Według EurObservER zainstalowaliśmy wówczas kolektory o powierzchni 211,5 tys. m2.

W latach 2012-13 notowaliśmy ok. 1/10 europejskiej sprzedaży tych urządzeń (1/3 przypadało na Niemcy).

Program 45-procentowych dopłat do kredytu wspierał mocno rozwój krajowego przemysłu producentów kolektorów słonecznych. Jednak po jego zamknięciu, co nastąpiło w roku 2014, rynek odnotował regres, czego symbolem było zakończenie działalności przez czołowego krajowego producenta kolektorów, firmę Watt.

Jak wynika z zestawienia opracowanego przez firmę konsultingową Solrico, w ubiegłym roku polski Hewalex nadal pozostawał w pierwszej 20. największych producentów kolektorów na świecie, jednak jego pozycja w stosunku do wcześniejszych zestawień wyraźnie spadła.

W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano kolektory – w dużej mierze dzięki funduszom UE – o łącznej powierzchni ok. 113 tys. m2 (79,1 MWt), z czego 110 tys. m2 stanowiły kolektory typu płaskiego. Rok wcześniej odnotowaliśmy wynik instalacji 115,4 tys. m2 (80,8 MWt).

Jak wynika z danych EurObservER, do końca 2017 roku w naszym kraju zainstalowano kolektory o łącznej powierzchni 2,12 mln m2 (1490 MWt). Niemcy, największy europejski rynek kolektorów, posiadał wówczas zainstalowane 19,44 mln m2 (13 609 MWt).

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Piotr |
Kolektory słoneczne to już stara technologia. Teraz instaluje się fotowoltaikę również na grzanie.
maly |
Po co pchać się w starą technologie . PV też może grzać. Grzałka w zbiorniku i grzejemy.
MojaPV |
Znowu wyciąganie pienieniędzy z naszych kieszeni na jakiś "program"
Gf |
Hewalex lobbuje, przespali start w wyścigu pv i teraz im się marzą dotacje na przestarzałą technologię
Mietek |
A przecież można by dać dopłaty do węgla i było by po staremu. Żeby było tak jak było.
Adam |
Bardzo się ucieszyłem, że zamknięto dopłaty do zbędnych kredytów bankowych. Dzięki temu koszty urządzeń spadły do normalnych rynkowych poziomów i mogłem zrealizować u siebie solary rurkowe bez zbednej papierologii i zawyżania cen przez wykonawców. Koszt wykonania takiej instalacji przy realizacji systemem gospodarczym bez zbędnych UDT i innych popierdułek narzucanych przez gminy (np. muszą być płaskie kolektory) był niższy niż gdybym otrzymał taką 40% dotację, pokrył koszty kredytu oraz koszt zawyżonej ceny przez wykonawcę wiedzącego, że coś tam niby otrzymuję.
Dariusz |
Może stara technologia ale jak ktoś nie ma miejsca na dachu na PV, to może się okazać racjonalnym rozwiązaniem.
Taka prawda |
Do Piotr, Mały,Gf- kolektory bynajmniej nie są i NIGDY że względu na sprawność absorbcyjną powyżej 70% - czego nigdy PV nie osiągnie co wynika z fizyki.Takie wypowiedzi są wyłącznie emecjonalne i niestety kompromitujące chyba, że panowie Piotr i Mały są w stanie wskazać produkt w PV o sprawności w zakresie podczerwieni o sprawności powyżej 70%?
alladyn-solar-batt |
Tak - Dariusz - słuszna argumentacją w przedmiocie wykorzystania powierzchni dachu i nie tylko dachu.
Gf |
Kolektory maja sens jedynie w przypadku bardzo ograniczonej powierzchni pod montaż i w przypadku dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę w czasie lata. Na przykład hotele, pensjonaty itp. Poza tymi przypadkami to tylko problem, wiele elementów hydraulicznych, przegrzewy instalacji, wymiany glikolu itp. A zestaw pv do grzania cwu to kilka paneli, przewód, regulator ładowania i grzałka - to cały zestaw, prosty i bezobslugowy.
mkiolp |
PV do grzania wody - najgorsze rozwiązanie z możliwych. Wiem, bo to przerabiałem...
1234 |
@mkiolp: to proszę opisać jak kolega miał to wykonane i czemu źle działało. Może bez on-grid, tylko prosto w grzałkę?
analityk |
http://eko-budowanie.pl/img/magazynowanie_ciepla_roland_kr.pdf dla ludzi, którzy nie maja zielonego pojęcia o czym piszą kolektory próżniowe maja sprawność (same kolektory - pojęcie wydajności dotyczy całej instalacji) ok. 80%, natomiast PV dostępne na rynku np sun power amerykańska firma przejęta przez Total sprawność ok 20-22%. Takie kolektory słoneczne próżniowe podgrzewają też temp. w styczniowe mroźne dni, pomagają dogrzewać i kilka stopni temp. w budynku. Sprawdzone nie w laboratorium a na dachu w rzeczywistości.
Aldebaran |
Dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy. :) Kolektory mają ciekawe zastosowania i są tańsze od PV, chociaż już nie tak widocznie jak kiedyś. Kolektor o mocy max ~ 1,5 kW kosztuje ~1,3 tys, a panele PV 1,5 kWp kosztują ~ 3,0 tys.
Gf |
I co tego że 1 szt. Kolektora kosztuje 1.3k, a gdzie reszta? Grupa pompowa, grube przewody z otulina zjadaną przez ptaki, naczynia przeponowe itp. Glikol. I co z tego, że mają wyższą sprawność? Nie dla sprawności się buduje taki system.
Aldebaran |
Gf, tyle że przy kolektorach budujesz pełny off-grid. Policz sobie PV off - grid. Ceny odlatują totalnie w kosmos. Poza tym.... inwenter też nie jest za darmo.... grupa pompowa ?, kiepskie przewody elektryczne, złączki i styki palą się, a inwentery też wysiadają. Nie wiem po co ta dyskusja. Kolektory nadal są o połowę tańsze czy tego chcesz czy nie, i nie wykluczają się z PV.
Bart |
Na naszej szerokości geograficznej, Słońce grzeje z mocą około 1000W na m2 . Wiekszość z tej energii to ciepło, które można łatwo zgromadzić dzieki kolektorom słonecznym Panele PV mają sprawność około 20% a wiec jakies 200W elektryczności z m2. Elektryczność , jest bardzo wartościową formą energii, bo wykożystać można ją do najróżniejszych rzeczy. Zamienianie jej z powrotem na ciepło jest stratą. Kolektory słoneczne do grzania wody są o wiele bardziej sprawne i tańsze biorąc pod uwagę ich cene do ilości uzyskiwanego ciepła.
alladyn-solar-batt |
Do GF: przegrzewy instalacji powiadasz....nauczę Cię jak zbudować glikolową ciśnieniową bez przegrzewów z jeszcze jednym (oczywistym) elementem wyposażenia, którego durny świat konstruktorów, montażystów, projektantów z uporem maniaka.... NIE stosuje w wyniku czego przy przewymiarowaniu wystąpią przegrzewy. Ile wybudowałeś takich instalacji własnymi rękami, że nie wiesz jak to robić by zapobiec przegrzewom?
alladyn-solar-batt |
Dla tych nieuważnych którzy szybciutko uciekli od tutejszych informacji z 3 września pod artykułem ,,Program „Czyste powietrze” wystartuje już w tym tygodniu" rozszerzająco dodam (info w szczególności dla PESEL) że w ramach programu Czyste Powietrze możliwa jest dotacją (na terenach nie zgazyfikiwanych) do postawienia zbiornika LPG do celów grzewczych oraz sfinansowanie zakupu kogeneratora gazowego (przy opcji rezygnacji z pieca c.o. na paliwa stałe).
Kibic |
Dotacja w programie czyste powietrz minimalne dofinansowanie to 30% zależne od dochodu, jak to jeszcze opodatkujemy to realne dofinansowanie będzie 7%, program czyste powietrze to lipa
Adam |
Opodatkują swój brak umiejętności liczenia.Do szkoły.
Jakub |
Bieżące informacje i dyskusja o programie też na grupie: https://m.facebook.com/groups/260221258167465

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...