Rząd policzył koszty smogu. Dziesiątki miliardów euro

Rząd policzył koszty smogu. Dziesiątki miliardów euro
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Fot. MM Conferences / Europower
REKLAMA

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło raport na temat zewnętrznych kosztów tzw. niskiej emisji generowanej przez gospodarstwa domowe, w którym oszacowano zewnętrzne koszty negatywnych skutków takiej praktyki, a więc fundusze, które wydaje się na zwalczanie chorób wynikających z zanieczyszczeń powietrza , ale i pieniądze tracone podczas zwolnień lekarskich.

Opracowany przez resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz raport „Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego” ma stanowić próbę zobrazowania, jak ogromne są społeczne i ekonomiczne konsekwencje ogrzewania domów złej jakości paliwami.

Z raportu wynika, że w 2016 r. w miastach z powodu zanieczyszczenia powietrza wytworzonego przez niską emisję życie przedwcześnie straciło prawie 15 tys. osób, a na terenach pozamiejskich nieco ponad 4 tys. Oznacza to, że w ciągu zaledwie roku przedwcześnie zmarło prawie 19 tys. Polaków, którzy łącznie utracili prawie 440 tys. lat życia (to liczby niższe niż podawane przez międzynarodowe organizacje związane z ochroną zdrowia).

Według danych za 2016 r., na które powołuje się MPiT, zewnętrzne koszty zdrowotne niskiej emisji miały wynieść w Polsce między 12,8 mld euro a 30 mld euro. W przeliczeniu na mieszkańca Polski daje to kwotę 300-800 euro.

Zagrożenie można opisać zarówno w postaci zatrważającej liczby utraconych przez Polaków lat życia, jak i ogromnych kosztów ponoszonych m.in. przez budżet państwa. Przygotowany na nasze zlecenie dokument jasno wskazuje na coś, o czym nie myślimy na co dzień – cena energii to nie tylko koszt paliwa, ale i koszty leczenia chorób wywołanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza – komentuje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. 

Jak informuje MPiT, wraz z Instytutem Łączności, Instytutem Ochrony Środowiska oraz Instytutem Chemicznej Obróbki Węgla i Polskim Alarmem Smogowym rozpoczęło prace nad projektem ZONE, czyli „Zintegrowanym systemem wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”. Jedną ze ścieżek badawczych tego projektu ma być opracowanie lepszej metody pomiaru kosztów zdrowotnych niskiej emisji, co pomoże lepiej kształtować politykę publiczną w tym obszarze.

Resort przedsiębiorczości w najbliższych dniach ma podpisać umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach inicjatywy Gospostrateg, po to, aby rozpocząć i zrealizować ten projekt w ciągu półtora roku. W ramach ścieżki badawczej dotyczącej kwestii zdrowotnych przeprowadzone zostaną między innymi badania płuc na bardzo szerokiej próbie 25 tys. osób zamieszkujących 9 polskich miejscowości ze znacznymi przekroczeniami stężenia szkodliwych substancji pochodzących z niskiej emisji.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Daniel |
Czyżby nasz kochany nieRząd przejrzał na oczy? Gdzie tu podstęp? Do 1 kwietnia jeszcze daleko, hmm...
instalator |
a co z Małopolską, takimi Myślenicami , Nowym Targiem , czy miejscowościami w których pali sie odpady z mebli , bo taka jest naga prawda. Czy można to powstrzymać , ile trzeba będzie jeszcze lat zanim wieczorem będzie można sobie przed snem przewietrzyć sypialnie. Pewnie nikt nie zna odpowiedzi.
Polska Radomiem Europy |
Bo pulska WUNGLEM śmierdzącym stoi, kiedy cały świat się rozwija :)
Agat |
Rząd policzył... Ciekawe, kim policzył... Tam jeszcze ktoś rozsądny pracuje?
Agat |
Rząd policzył... Ciekawe, kim policzył... Tam jeszcze ktoś rozsądny pracuje?
iGrek |
Dowalić 100% akcyzę na węgiel, z przeznaczeniem wpływów na ochronę zdrowia, OZE i magazyny energii. Wtedy każdy zrozumie, jakie są prawdziwe koszty palenia kopalinami. Żeby nie było szoku, to zacząć od 10% i co rok o 10% więcej, aż dojdzie do 100%. Zapisać to w ustawie, bez możliwości odwrotu, a kto popadnie wtedy w ubóstwo energetyczne, niech ma możliwość dopłaty z MOPS-u. (Bogaci nie złożą wniosku lub nie spełnią kryterium dochodowego, to na dopłaty pójdzie niewielka część wpływów.)
AST |
Jadwigo, Jadziu. Zajmij się konkretami a nie tworzeniem pijaru i publikacji czegoś co Polsce nic nie przynosi. Zajmij się wdrażaniem nowych technologii i popieraniem przedsiębiorczości. Rusz głową. Za co Ci płacą i Twoim pracownikom? Pomyśl, czego od Ciebie oczekuje Polska, czego byś Ty sama oczekiwała od Ministra. Proste. Powodzenia.
sol |
@AST. Wydaje mi się, że to bardzo dobrze, że powstał ten raport. Że wreszcie do zakutych łbów polityków dotrze prawda o śmiercionośnym smogu. I nie jest ważne gdzie taki raport powstał, ważne że jest to raport rządowy i oficjalny i że rząd to śmiertelne zagrożenie dostrzega.Inna sprawa, że za tym muszą iść konkretne działania.
znafca |
Solidaruchy szczuły, że to huta Katowice niszczy i truje Kraków.Hutę wykończyli bo Niemiec wydał rozkaz a smog nadal istnieje.Wykóńczą kopalnie i smog nadal będzie.Byle dalej od mysli o małych dizlach z Niemiec.
Rex |
Niech przyjadą do Mielca albo Żar, zobaczą jak fabryki płyt trują, smog co w Krakowie to śmiech w stosunku do całej chemii jaką te zakłady tonami wywalają w powietrze. Dlaczego Greenpeace zajmuje się elektrowniami co mają filtry itp, a pomija zagraniczne koncerny, które trują na potęgę. Pewnie tylko dlatego aby ich nie mieć u siebie.
Misiek |
Nawet super węgiel rozpalany cyklicznie raz dziennie w starym kotle wytworzy ogromne ilosci dymu i substancji smolistych. Kotly z podajnikiem to minimum i żadne normy na paliwo nic tu nie dadzą.
Krzysiek |
Polska to kraj z którym na świecie się nikt nie liczy, bo nie ma cięzkiego przemysłu. Jest tylko 35mln krajem zbydtu zagranicznych towarów :)
smog wawelski |
@AST bardzo dobrze, że powstał ten raport. Dzięki temu ludzie w rządzie jak wspomniana Pani Minister zyskują argumenty w walce z betonem siedzącym w innych ministerstwach i w sejmie
azza |
W tym samym rządzie jedni jego członkowie przygotowują "raport na temat zewnętrznych kosztów tzw. niskiej emisji generowanej przez gospodarstwa domowe" a inni ustalają normy dla paliw stałych, które są jeszcze jeszcze bardziej liberalne od obecnie obowiązujących ! Czy tylko ja mam wrażenie, że po raz kolejny robi się z nas idiotów ?
Ks |
Ta pani chyba z Krakowa, ostatnio jakoś nie mamy szczęścia do ludzi z Krakowa, a tu jakiś głos rozsądku nagle, brawo.
AST |
To, co napisało Ministerstwo jest wiadomym dla Rządu. Ten raport niczego nie odkrywa co by nie było znanym. Jest jedynie pokazaniem, że Ministerstwo coś robi. Do tego do czego jest powołane , tego nie robi. O to mi chodzi. Słowa się nie liczą. Liczą efekty w postaci nowych technologii i zakładów dających pracę i dochód do budżetu czyli dla nas wszystkich. To powinno Ministerstwo wspierać i pochwalić się takimi efektami swej pracy a nie jakimś papierkiem.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...