Rząd policzył koszty smogu. Dziesiątki miliardów euro

Rząd policzył koszty smogu. Dziesiątki miliardów euro
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Fot. MM Conferences / Europower
REKLAMA

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło raport na temat zewnętrznych kosztów tzw. niskiej emisji generowanej przez gospodarstwa domowe, w którym oszacowano zewnętrzne koszty negatywnych skutków takiej praktyki, a więc fundusze, które wydaje się na zwalczanie chorób wynikających z zanieczyszczeń powietrza , ale i pieniądze tracone podczas zwolnień lekarskich.

Opracowany przez resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz raport „Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego” ma stanowić próbę zobrazowania, jak ogromne są społeczne i ekonomiczne konsekwencje ogrzewania domów złej jakości paliwami.

Z raportu wynika, że w 2016 r. w miastach z powodu zanieczyszczenia powietrza wytworzonego przez niską emisję życie przedwcześnie straciło prawie 15 tys. osób, a na terenach pozamiejskich nieco ponad 4 tys. Oznacza to, że w ciągu zaledwie roku przedwcześnie zmarło prawie 19 tys. Polaków, którzy łącznie utracili prawie 440 tys. lat życia (to liczby niższe niż podawane przez międzynarodowe organizacje związane z ochroną zdrowia).

Według danych za 2016 r., na które powołuje się MPiT, zewnętrzne koszty zdrowotne niskiej emisji miały wynieść w Polsce między 12,8 mld euro a 30 mld euro. W przeliczeniu na mieszkańca Polski daje to kwotę 300-800 euro.

Zagrożenie można opisać zarówno w postaci zatrważającej liczby utraconych przez Polaków lat życia, jak i ogromnych kosztów ponoszonych m.in. przez budżet państwa. Przygotowany na nasze zlecenie dokument jasno wskazuje na coś, o czym nie myślimy na co dzień – cena energii to nie tylko koszt paliwa, ale i koszty leczenia chorób wywołanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza – komentuje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. 

Jak informuje MPiT, wraz z Instytutem Łączności, Instytutem Ochrony Środowiska oraz Instytutem Chemicznej Obróbki Węgla i Polskim Alarmem Smogowym rozpoczęło prace nad projektem ZONE, czyli „Zintegrowanym systemem wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”. Jedną ze ścieżek badawczych tego projektu ma być opracowanie lepszej metody pomiaru kosztów zdrowotnych niskiej emisji, co pomoże lepiej kształtować politykę publiczną w tym obszarze.

Resort przedsiębiorczości w najbliższych dniach ma podpisać umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach inicjatywy Gospostrateg, po to, aby rozpocząć i zrealizować ten projekt w ciągu półtora roku. W ramach ścieżki badawczej dotyczącej kwestii zdrowotnych przeprowadzone zostaną między innymi badania płuc na bardzo szerokiej próbie 25 tys. osób zamieszkujących 9 polskich miejscowości ze znacznymi przekroczeniami stężenia szkodliwych substancji pochodzących z niskiej emisji.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Daniel |
Czyżby nasz kochany nieRząd przejrzał na oczy? Gdzie tu podstęp? Do 1 kwietnia jeszcze daleko, hmm...
instalator |
a co z Małopolską, takimi Myślenicami , Nowym Targiem , czy miejscowościami w których pali sie odpady z mebli , bo taka jest naga prawda. Czy można to powstrzymać , ile trzeba będzie jeszcze lat zanim wieczorem będzie można sobie przed snem przewietrzyć sypialnie. Pewnie nikt nie zna odpowiedzi.
Polska Radomiem Europy |
Bo pulska WUNGLEM śmierdzącym stoi, kiedy cały świat się rozwija :)
Agat |
Rząd policzył... Ciekawe, kim policzył... Tam jeszcze ktoś rozsądny pracuje?
Agat |
Rząd policzył... Ciekawe, kim policzył... Tam jeszcze ktoś rozsądny pracuje?
iGrek |
Dowalić 100% akcyzę na węgiel, z przeznaczeniem wpływów na ochronę zdrowia, OZE i magazyny energii. Wtedy każdy zrozumie, jakie są prawdziwe koszty palenia kopalinami. Żeby nie było szoku, to zacząć od 10% i co rok o 10% więcej, aż dojdzie do 100%. Zapisać to w ustawie, bez możliwości odwrotu, a kto popadnie wtedy w ubóstwo energetyczne, niech ma możliwość dopłaty z MOPS-u. (Bogaci nie złożą wniosku lub nie spełnią kryterium dochodowego, to na dopłaty pójdzie niewielka część wpływów.)
AST |
Jadwigo, Jadziu. Zajmij się konkretami a nie tworzeniem pijaru i publikacji czegoś co Polsce nic nie przynosi. Zajmij się wdrażaniem nowych technologii i popieraniem przedsiębiorczości. Rusz głową. Za co Ci płacą i Twoim pracownikom? Pomyśl, czego od Ciebie oczekuje Polska, czego byś Ty sama oczekiwała od Ministra. Proste. Powodzenia.
sol |
@AST. Wydaje mi się, że to bardzo dobrze, że powstał ten raport. Że wreszcie do zakutych łbów polityków dotrze prawda o śmiercionośnym smogu. I nie jest ważne gdzie taki raport powstał, ważne że jest to raport rządowy i oficjalny i że rząd to śmiertelne zagrożenie dostrzega.Inna sprawa, że za tym muszą iść konkretne działania.
znafca |
Solidaruchy szczuły, że to huta Katowice niszczy i truje Kraków.Hutę wykończyli bo Niemiec wydał rozkaz a smog nadal istnieje.Wykóńczą kopalnie i smog nadal będzie.Byle dalej od mysli o małych dizlach z Niemiec.
Rex |
Niech przyjadą do Mielca albo Żar, zobaczą jak fabryki płyt trują, smog co w Krakowie to śmiech w stosunku do całej chemii jaką te zakłady tonami wywalają w powietrze. Dlaczego Greenpeace zajmuje się elektrowniami co mają filtry itp, a pomija zagraniczne koncerny, które trują na potęgę. Pewnie tylko dlatego aby ich nie mieć u siebie.
Misiek |
Nawet super węgiel rozpalany cyklicznie raz dziennie w starym kotle wytworzy ogromne ilosci dymu i substancji smolistych. Kotly z podajnikiem to minimum i żadne normy na paliwo nic tu nie dadzą.
Krzysiek |
Polska to kraj z którym na świecie się nikt nie liczy, bo nie ma cięzkiego przemysłu. Jest tylko 35mln krajem zbydtu zagranicznych towarów :)
smog wawelski |
@AST bardzo dobrze, że powstał ten raport. Dzięki temu ludzie w rządzie jak wspomniana Pani Minister zyskują argumenty w walce z betonem siedzącym w innych ministerstwach i w sejmie
azza |
W tym samym rządzie jedni jego członkowie przygotowują "raport na temat zewnętrznych kosztów tzw. niskiej emisji generowanej przez gospodarstwa domowe" a inni ustalają normy dla paliw stałych, które są jeszcze jeszcze bardziej liberalne od obecnie obowiązujących ! Czy tylko ja mam wrażenie, że po raz kolejny robi się z nas idiotów ?
Ks |
Ta pani chyba z Krakowa, ostatnio jakoś nie mamy szczęścia do ludzi z Krakowa, a tu jakiś głos rozsądku nagle, brawo.
AST |
To, co napisało Ministerstwo jest wiadomym dla Rządu. Ten raport niczego nie odkrywa co by nie było znanym. Jest jedynie pokazaniem, że Ministerstwo coś robi. Do tego do czego jest powołane , tego nie robi. O to mi chodzi. Słowa się nie liczą. Liczą efekty w postaci nowych technologii i zakładów dających pracę i dochód do budżetu czyli dla nas wszystkich. To powinno Ministerstwo wspierać i pochwalić się takimi efektami swej pracy a nie jakimś papierkiem.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...