Ministerstwo tłumaczy się z pozorowanej walki ze smogiem

Ministerstwo tłumaczy się z pozorowanej walki ze smogiem
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Ministerstwo Energii zostało mocno skrytykowane za zaledwie kilkudniowy termin konsultacji rozporządzenia mającego wprowadzić nowe standardy w wykorzystaniu węgla w domowych paleniskach, prowadząc do ograniczenia problemu smogu. Zaproponowane normy to jednak raczej ukłon w stronę branży węglowej.

Nowe regulacje, mające stanowić element rządowego programu „Czyste Powietrze” – uznanego jako priorytetowy przez premiera Mateusza Morawieckiego – mogą nie tylko nie przyczynić się do ograniczenia problemu smogu – źródła przedwczesnych zgonów kilkudziesięciu tysięcy Polaków rocznie – ale mogą usankcjonować spalanie w domowych paleniskach złej jakości węgla.

Wbrew zapewnieniom pełnomocnika premiera ds. walki ze smogiem i wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotra Woźnego, piszącego na Twitterze o „historycznym momencie”, przyjęta niedawno ustawa antysmogowa pozostaje praktycznie martwa bez szczegółowego i ambitnego rozporządzenia wykonawczego.

Projekt stosownego rozporządzenia przygotowało Ministerstwo Energii, przekazując je do zaplanowanych tylko na kilka dni konsultacji społecznych, ale w przypadku tego projektu trudno mówić o ambitnych propozycjach.

Konsultacje dokumentu ME ogłosiło tuż przed długim, wakacyjnym weekendem, 13 sierpnia, i dało 4 dni robocze na zgłaszanie uwag.

Prośbę o zaopiniowanie dokumentu decydującego o jakości powietrza oraz zasadności miliardowych dopłat do wymiany kotłów w gospodarstwach domowych, Ministerstwo Energii skierowało do spółek górniczych i związków zawodowych, pomijając np. podmioty i instytucje zajmujące się ochroną powietrza np. inspekcję ochrony środowiska. Temat przemilczały też ministerialne media społecznościowe – komentuje Polska Zielona Sieć.

Zaproponowane przez resort kierowany przez Krzysztofa Tchórzewskiego normy zezwalają na spalanie węgla o bardzo wysokiej zawartości wilgoci (nawet 24 proc.), siarki (nawet 1,8 proc.), popiołu (nawet 28 proc.) i niskiej wartości opałowej (18 MJ/kg). Tak słabe parametry mają uniemożliwić osiągnięcie znaczącej poprawy jakości powietrza, a zaproponowane przez ME rozporządzenie umożliwi wprowadzanie do obrotu handlowego odpadów węglowych tj. flotokoncentratów czy mułów, poprzez ich mieszanie z miałami.

Jak zwrócił uwagę Polski Alarm Smogowy, propozycja Ministerstwa Energii jest krokiem wstecz w stosunku do rozporządzenia przygotowanego w 2015 roku i zatwierdzonego przez Komisję Europejską. Dla przykładu, tamto rozporządzenie miało dopuścić do obrotu miał o zawartości popiołu nie większej niż 12 proc., a obecna propozycja to 28 proc.

Ponadto w aktualnej propozycji Ministerstwa Energii nie zdefiniowano paliwa do kotłów klasy 5. ekoprojektu, przez co w praktyce emisje z tych kotłów mogą być znacząco większe niż dopuszczalne rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie kotłów na paliwo stałe.

– To skandal, że wbrew opinii ekspertów, organizacji antysmogowych, a nawet urzędników rządowych odpowiadających za walkę ze smogiem zaproponowano normy węgla, które absolutnie nic nie zmieniają. Ministerstwo idzie pod prąd oczekiwań społecznych. Trudno to zrozumieć znając oficjalne stanowisko rządu deklarującego wzmożenie walki ze smogiem – ocenił Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak zauważa Polska Zielona Sieć, dopuszczenie do sprzedaży paliwa o wilgotności do 23 proc. oznacza, że odbiorca, kupując tonę węgla, może zapłacić nawet za 230 kg wody – w cenie zaledwie połowę niższej niż woda mineralna.

Propozycja ME umożliwi sytuację, w której najbardziej efektywne kotły na węgiel opalane złej jakości paliwem będą emitować znacznie więcej niż w specyfikacji podawanej przez producenta.

To stawia pod znakiem zapytania sens przeznaczania zapowiadanych dziesiątków miliardów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji do wymiany pieców, w których dopuszczone będzie spalanie niskiej jakości paliwa.

Krytyka pada także ze strony władz samorządowych, które na własną rękę podjęły walkę ze smogiem, wdrażając lokalne uchwały antysmogowe.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa ocenił, że zaproponowane przez ME regulacje „nie spełniają oczekiwań, gdyż określają parametry poszczególnych sortymentów węgla, które nie przyczynią się do obniżenia niskiej emisji, a wręcz przeciwnie – usankcjonują złą jakość paliw stałych dla sektora bytowo-komunalnego”.

Ministerstwo odpowiada

Jak do zarzutów związanych z procedowaniem rozporządzenia nt. norm węgla i jego treści odnosi się autor, czyli Ministerstwo Energii?

ME zapewnia, że projekty rozporządzeń będących konsekwencją przyjętej niedawno ustawy o jakości paliw „były wielokrotnie omawiane i prezentowane podczas prac legislacyjnych nad ustawą”, a minister energii przekazywał te projekty opinii publicznej na każdym etapie procesu legislacyjnego.

Resort zapewnia, że rozporządzenia były konsultowane i uzgadniane z ministerstwami oraz licznymi podmiotami: przedsiębiorcami, stowarzyszeniami oraz instytucjami naukowymi i że mieli w nich uczestniczyć przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego, Rady Dialogu Społecznego, Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. 

Przepisy rozporządzenia o monitorowaniu i kontrowaniu jakości paliw wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz uwzględniają możliwości nabycia paliw przez najmniej zamożne gospodarstwa domowe. Dzięki tym przepisom z rynku detalicznego wyeliminowany zostanie węgiel najgorszej jakości, czyli muły węglowe i flotokoncentraty. Poprawa jakości powietrza jest procesem, na który składa się wiele elementów m.in. wyeliminowanie spalania śmieci, jakość kotłów, jakość paliw czy wyeliminowanie zanieczyszczeń komunikacyjnych tj. pochodzących z silników spalinowych. Skumulowanie tych działań doprowadzi do istotnej poprawy jakości powietrza – zapewnia minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W wydanym komunikacie ME nie odnosi się jednak do zarzutów nt. konkretnych propozycji mających skutkować usankcjonowaniem praktyki spalania złej jakości węgla w polskich domach.

Po zakończeniu konsultacji projektów rozporządzeń dotyczących jakości węgla Ministerstwo Energii ma opublikować raport na ich temat.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (36)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ZZ |
Tchórzewski sam jest stary i jemu zanieczyszczone powietrze wiele życia nie skróci. A nas Polaków to ten gość ma w d...e.
olik74 |
"cofnięcie o krok wstecz" no błagam...
aaa |
Tchórzewski komu ty służysz Polakom? Popraw się bo jesteś daremny.
SOLAR |
HIPOKRYCI - Urzędnicy
Prawda |
Leśy dziadek rządzi energetyką w polsce... Ludzie w polsce śa tępi że na to pozwalają! To tak jakby moja 13 letnia córka rządziła PKO :)
Sołtys |
Nasze podatki idą na nierentowne kopalnie węglowe i górników co PIS celowo ukrywają bo górnik to mocny wyborca... Polski wungiel dlatego jest nierentowny bo leży na głębokóści 800m... już lepiej i taniej sprowadzać go od Ruskich gdzie jest wydobycie odkrywkowe przy świetle dziennym na powierzchni, niż kopać w polsce na astronomicznych głebokościach i budować całą drogą infrastrukurę żeby go wydobyć co jest chore same w sobie. Niestety zwykły zjadacz chleba tego nie wie, więc dopłaci i ostro będzie bronił węglowego trupa!
Kasztan |
Ile dopłacą mi do węgla aktywiści z alarmu smogowego? czekam na oferty.
Nic |
@Kasztan nic nie dopłacą. Truj dalej siebie, swoje dzieci i sąsiadów
Dawid |
Tchórzewski się nadaje - do przerzucania gruzu!
Wójt |
W polsce jest ok 70.000 górników + ich rodziny czyli x 4 - PIS się ich boi + jest to mocny elektorat w przyszłych wyborach. Tyle w temacie :)
aaaa |
Ja na pewno na PIS głosować nie będę!!!
MojaPV |
Proponuję aby każdy uczestnik alarmu smogowego się samoopodatkował na rzecz dopłat do lepszej jakości opału i sprawa rozwiązana!
PawianPV |
proponuje aby zwolenników węgla opodatkować kosztami dopłat do niego (230 mld od 1990r) a reszcie zakazać kupna węgla. Pasi?
.. |
do MojaPV jak zachorujesz na raka dzwoń do Jarka on z pewnością Tobie pomoże.
alladyn-solar-batt |
Myślę, a co więcej potrafiłbym dowieść , że zamiarowo łże. Jest Pan kłamcą Krzysztofie Tchórzewski. Czekam na proces.Wracając do ,,norm Krzysia" - dopuszczenie do obrotu węgli o normatywów do 23 % wody nie jest wyłącznie niewinną niezręcznością.To wprost instruktaż nakłaniający do zalegalizowania przestępstwa oszustwa w firmie ,,normatywu" bowiem właśnie przestępstwem jest sprzedawanie wody zamiast węgla. To rozporządzenie jest wprost przestępne. Wracając do energetycznego skutku wynikającego z wprowadzenia do obrotu węgli i ich pochodnych o kaloryczności na poziomie 18 MJ/kg należy zauważyć, że przy jednoczesnej zawartości wody 23% mamy w sprzedaży TRUCIZNĘ.Truciznę bowiem w komorze spalania pierwej procesu spalania moszæ skonsumować sporą porcję energii zawartej we wsadzie pieca na odparowanie wody że wsadu , proces odparowywania znakomicie obniża temperaturę komory spalania a w konsekwencji wzmaga i generuje powstawanie dodatkowych nadmiernych niedopalonych substancji emitowanych do komina, zaś bilans energetyczny spalania tego skandalicznego chłamu odpowiada sytuacji jak gdyby kupujący świadomie zakupił paliwo o kaloryczności jedynie 13,5 MJ/kg (zamiast nominalnie sprzedawanego w klasie 18 MJ/kg co i tak wskazuje, że oszuści sprzedajæ muł zamiast węgli a wspœlnik złodziei Tchórzrwski z użyciem teki Ministra mafię tak czyniącą promuje m.in.za pomocą przedmiotowego rozporządzenia)
alladyn-solar-batt |
W związku z zamiarowo przestępną działalnością tzw. ,,ME" wnioskuję Panie Premierze Morawiecki o likwidację tego ministerstwa, zdjęcie obecnych tablic i zawieszenie prawdziwych o treści Ministerstwo Węgla i Promocji Przestępstw (na koszt robionego w jeleni Narodu). Działalność ME w obecnym kształcie i składzie GWARANTUJE zwiększenie smogu i jego intensyfikację w Polsce i mówimy o tym bez owijania w ,,bawełnę". Kto Wam płaci za niszczenie Polski, kto Wam płaci za plan zamordowania w kolejnych latach tysięcy ludzi zatrutym przy spalaniu legalizowane go syfu powietrzem?
Taka prawda |
kłamstwo: ,,Dzięki tym przepisom z rynku detalicznego wyeliminowany zostanie węgiel najgorszej jakości, czyli muły węglowe i flotokoncentraty."
Taka prawda |
Kłamstwo: ,,– Przepisy rozporządzenia o monitorowaniu i kontrowaniu jakości paliw wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz uwzględniają możliwości nabycia paliw przez najmniej zamożne gospodarstwa domowe". Oczekiwania prymitywów nie mających zamiaru pojąć, że zakup śmieci sprzedawanych przez górników pod płaszczykiem ,,tanich" paliw o zdegradowanej wartości opałowej nie jest i nie może nawet potencjalnie stanowić ,,oczekiwań społecznych", jako że nie do akceptacji jest zasada zabijania jednych przez drugich - tylko dlatego, że ci pierwsi przez swych rządzących zostali doprowadzeni do ubóstwa energetycznego skazującego ich (właśnie) na jedynie możliwość zakupu zdegradowanego energetycznie trucicielskiego syfu. To Wasza PiS zasługa, że Polacy nie dysponują odpowiednią siłą nabywczą pieniądza i miejscem zakupu rzetelnych nie zdegradowanych paliw.Wasza zasługa bo w latach 2006_2007 mogliście zrobić z tym porządek tyle, że Wicie ,,nie chcecie ani potraficie".
KKK |
Tchórzewski WON! Zamiast złych śmieci spalajmy trochę lepsze śmiecie - oto logika tego dziada...
Prometeusz |
Rozumiem, że od tych 23% wody sprzedawanej razem z ,,węglem" minister Tchórzewski nadal zamierza pobierać podatek akcyzowy?
Stanisław |
Tak więc rękami ministerialnych sługusów górnika zamiast jak do tej pory sprzedaży oszukanych paliw oficjalnie nie nazywanej truciem ludzi - mamy oficjalnæ sprzedaż oszukanych paliw pod kuratelą ,,norm" Ministra Tchórzewskiego w celu kontynuacji trucia ludzi. Znamienne, że Minister sika pod wiatr, ale relacjonuje że to nie jego mocz lecz słodka lemoniada leci mu po twarzy i nikt mu nie będzie mówił,że czarne jest czarne a białe jest białe bo on wie lepiej a poza tym ,,rozporządzenia były konsultowane i uzgadniane z ministerstwami oraz licznymi podmiotami: przedsiębiorcami, stowarzyszeniami oraz instytucjami naukowymixx
DG |
Tym się musi zająć ABW.
.. |
Nie jest tak źle, mógł uchwalić sprzedaż węgla z zawartością 100% wody i wtedy pal czymś takim w piecu (ludzki pan) . Idąc tropem irracjonalnej myśli można by otworzyć kopalnie nad morzem, przekwalifikować rybaków na górników, tańsze wydobycie, można węgla nabrać z kranu.
Aldebaran |
Cóż mieszkaniec czystego siedleckiego może wiedzieć o zimowym smogu na Śląsku i w Beskidach ? To moje dzieci oddychają tym rakotwórczym, duszącym syfem, nie jego.
MojaPV |
Niech każdy tegi umysł alarmu smogowego się zastanowi czy ktokolwiek każe ludziom palić takim a nie innym węglem? czy ktokolwiek każe ludziom męczyć się codziennie w korkach w drodze do pracy? Otóż nie! Każdy z Was popyla codziennie swoim samochodem do pracy ale w internetach jest wielkim piewcą walki ze smogiem! Oczywiście zakażmy tym gołodupcom palić niskiej jakości weglem - niech se jakoś radzą, nas stać! To może zakażmy używania aut spalinowych od jutra? Kto za?
MojaPV |
banda hipokrytów :)
wiwa |
Do MojaPV - Aleś ty głupi. Widać tacy są wszyscy Pisowcy.
TT |
A tymczasem związkowcy czego bronią, tego sami raczej już nie wiedzą- https://m.bankier.pl/wiadomosc/Solidarnosc-Program-Czyste-Powietrze-eliminuje-wegiel-4151284.html
Luis |
@Kasztan. Rozumie Cie Kasztan. Jak sobie zaoszczedzisz na wunglu , to sobie kupisz 18 letniego diesla. A Niemiec przy sprzedazy bedzie plakal.
alladyn-solar-batt |
Do Moja PV i wszystkich: mój sąsiad (rolnik) ma siedem krówek mlecznych, nadto żyje z pracy - pracuje w stolarni jeździ na montaże mebli. To są źródła jego dochodów. Ponadto ma trzy córki - każdej kupił po samochodzie i stać go na opłaty OC....córeczki jedynie wiżą dupy, jedną pracuje co zarobi ma na swoje wydatki.Nadto, jego żona ma czwarty samochód (pracuje- dojeżdża do pracy 20km). On sam na piąty samochód, motorower, trzy ciągniki, kupę maszyn etc. I tutaj ciekawostka - mama sąsiada w południe rozpala w piecu by ugotować obiad+ ugrzać wodë do zmywania. Paliwem w piecu są: śladowe ilości drewna pozyskane z własnego lasu, duże ilošci miału węglowego przy rozpalaniu którego z komina leci jak z parowozu, śmieci bytowe tj. plastiki, gumy etc. Oraz przede wszystkim duże ilości kawałków z płyt wiórowych przywożone jako odpady z produkcji mebli na stolarni gdzie pracuje. Stać go na pięć samochodów bo ,, oszczędny" jest w ten sposób, że opału rzetelnego i certyfikowanego nie kupi godząc się świadomie na to, że mnie truje dla własnego dobrobytu. Stańcie sobie pod wiejskim sklepem i poobserwujcie jak ta ,,biedota" co jej rzekomo na węgiel nie stać kupuje pieski dzień w dzień i chłamu to jak oranżadę a średnio raz lub dwa w tygodniu chłamu na umór wodą. Na to ich zawsze stać.Coś macie chorego w łepetynach.
alladyn-solar-batt |
,,kupuje pieski dzień w dzień"
alladyn-solar-batt |
Kupuje piwsko dzień w dzień - pofajdana autokorekta....
Życie |
Ten mojaPV jest mocno okaleczony umysłowo. Jak by nie bylo ludzi takich jak on to nie potrzebne by były żadne przepisy. Każdy kupował by dobrej jakości paliwo albo zainwestował w oze bo nie chciał by zabijać siebie i ludzi dookoła. Nie rozumiem jak mozna sie zastanawiać nad wyborem miedzy zdrowiem a śmiercią w imię zaoszczedzenia 200 zł miesięcznie w gospodarstwie domowym.... Wlasnie na takich ludzi z deficytem inteligencji trzeba kar i przepisów bo jak mu wolno to wolno......
Stanisław |
@życie: co gorsza takich jest więcej
MojaPV |
@życie pewnie popierniczasz codziennie autem do pracy HIPOKRYTO
MojaTV |
pies ci mordę lizał pisowski pawianie:)

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...