Walka ze smogiem? Węgiel ważniejszy od zdrowia Polaków

Walka ze smogiem? Węgiel ważniejszy od zdrowia Polaków
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Ministerstwo Energii woli brudny węgiel niż czyste powietrzedo takiego wniosku dochodzi Polski Alarm Smogowy komentujący przygotowany przez resort energii projekt rozporządzenia w sprawie norm jakości węgla.

Polski Alarm Smogowy wyraził stanowczy sprzeciw wobec zaproponowanych przez Ministerstwo Energii norm jakości węgla, oceniając, że w proponowanym kształcie normy uniemożliwią prowadzenie skutecznej polityki antysmogowej, wdrażanie programów ochrony powietrza oraz ograniczenie niskiej emisji z domowych instalacji grzewczych.

Normy jakości węgla zawarte w projekcie rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Energii są koniecznym dodatkiem do uchwalonej ustawy o kontroli jakości paliw stałych i mają stanowić wytyczne dla Inspekcji Handlowej, która ma prowadzić kontrole na składach węgla. Jednak – jak zaznacza PAS – Ministerstwo określiło normy w taki sposób, aby na rynku nic się nie zmieniło. Praktycznie 100 proc. węgla najgorszej jakości ma pozostać dalej w obrocie handlowym.

Zaproponowane przez resort kierowany przez Krzysztofa Tchórzewskiego normy zezwalają na spalanie węgla o bardzo wysokiej zawartości wilgoci (nawet 24 proc.), siarki (nawet 1,8 proc.), popiołu (nawet 28 proc.) i niskiej wartości opałowej (18 MJ/kg). Tak słabe parametry mają uniemożliwić osiągnięcie znaczącej poprawy jakości powietrza, a zaproponowane przez ME rozporządzenie umożliwi wprowadzanie do obrotu handlowego odpadów węglowych tj. flotokoncentratów czy mułów, poprzez ich mieszanie z miałami.

Obecna propozycja Ministerstwa Energii jest cofnięciem się o krok wstecz w stosunku do rozporządzenia przygotowanego w 2015 roku i zatwierdzonego przez Komisję Europejską. Dla porównania, rozporządzenie z 2015 roku dopuszczało do obrotu miał o zawartości popiołu nie większej niż 12 proc., podczas gdy obecna propozycja to 28 proc., czyli ponad dwukrotnie więcej – informuje Polski Alarm Smogowy.

To skandal, że wbrew opinii ekspertów, organizacji antysmogowych, a nawet urzędników rządowych odpowiadających za walkę ze smogiem zaproponowano normy węgla, które absolutnie nic nie zmieniają. Ministerstwo idzie pod prąd oczekiwań społecznych. Trudno to zrozumieć znając oficjalne stanowisko rządu deklarującego wzmożenie walki ze smogiem – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

PAS wylicza, że kolejnym dużym mankamentem ministerialnej propozycji jest fakt, iż nie zdefiniowano paliwa do kotłów klasy 5. ekoprojektu, przez co w praktyce emisje z tych kotłów mogą być znacząco większe niż dopuszczalne rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów z dnia 1 sierpnia 2017 w sprawie kotłów na paliwo stałe.

Stawia to pod znakiem zapytania zasadność dofinansowywania kotłów na węgiel z pieniędzy publicznych, np. w ramach zapowiedzianego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wielomiliardowego Programu Czyste Powietrze.

Zaproponowane normy jakości węgla dowodzą jasno, że dla Ministerstwa Energii ważniejszy jest zasiarczony węgiel i odpady węglowe niż czyste powietrze – mówi Andrzej Guła.

Polski Alarm Smogowy zaznacza, że Ministerstwo Energii poprosiło o opinię do projektu spółki górnicze i związki zawodowe, pomijając podmioty i instytucje zajmujące się ochroną powietrza, w tym kluczowy głos samorządów wojewódzkich i gminnych.

Stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego ws. rozporządzenia dotyczącego wymagań jakościowych dla paliw stałych zaproponowanego przez Ministerstwo Energii jest dostępne pod tym linkiem [PDF].

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ksp |
Każda opozycja krzyczy - węgiel jest niedobry. Po dojściu do władzy, gdy staje się rządem - milknie. Nikt nie ma jaj i tyle.
Luis |
Jaki narod to taka wladza i takie powietrze.
Prawda |
Polska to chory kraj rządzony przez nieuków. Nasze podatki idą na nierentowne kopalnie węglowe i górników co PIS celowo ukrywają bo górnik to mocny wyborca... Polski wungiel dlatego jest nierentowny bo leży na głębokóści 800m... już lepiej i taniej sprowadzać go od Ruskich gdzie jest wydobycie odkrywkowe przy świetle dziennym na powierzchni, niż kopać w polsce na astronomicznych głebokościach i budować całą drogą infrastrukurę żeby go wydobyć. Całe życie będziemy uzależnieni od Ruskich bo polska jest nieudolna żeby rozwinąć własne zasoby i OZE.
Polska Radomiem Europy |
Przecież rząd nie ma ani grosza, dysponuje podatkami tępego wyborcy PIS który nie intersuje się na co ida jego podatki. Dlatego w polsce jeszcze długo się nic nie zmieni. Polska dysponuje jedynie cebulą i tępym społeczeńśtwem, bo przemysłu ciężkiego nie mamy żadnego :)
Sol |
@Prawda. Kopania Budryk - poziom -1290 m ppt. Wydobycie opłaca się już tylko lobby górniczemu. A PIS płaci sparaliżowany strachem przed związkowymi bossami. W górnictwie działa 240 związków zawodowych z obciążeniem dla spółek węglowych w wys. 26 mln zł rocznie. Dopłaty do węgla wyniosły w latach 1990-2016 230 mld zł, wypłacone z naszych kieszeni.
jasiek |
O ile mi wiadomo to większe znaczenie ma sposób spalania węgla (w wysokich temperaturach) niż jego jakość. Czyli, paląc dobrym węglem też można zanieczyszczać mocno powietrze. Ja bardziej skupiłbym się na normach dla kotłów a z dużych miast to węgiel w ogóle powinien być wyrugowany z ogrzewnictwa indywidualnego.
Janek_USA |
To prawda dopłaty do węgla wyniosły w latach 1990-2016 230 mld zł, wypłacone z naszych kieszeni, tylko czemu nikt w polsce tego nie widzi i pozwala na takie jawne ROZKRADANIE NASZYCH PODATKÓW w białych rękawiczkach? Czemu w polsce ludzie się na to godzą? Czyżby brakowało im mózgu i odwagi na co idą ich ciężko zarobione podatki?
Taka prawda |
Do Janek z USA: tak Janku- w Polsce wyborcy nie mają mózgów. Przedkładają pocieszną świadomość obywatelską ugruntowaną w disco-polo , zaś wiedzą rozumność, ekonomia, pracowitość w osiągnięciu istotnych zdobyczy cywilizacyjnych, Polacy (ludność) to kłamcy- np. mówią wiele o patriotyzmie ale mają oczy zamknięte na fakt, że wybieranie w wyborach kandydujących karierowiczów z ugrupowań w Polsce mafijnych (choć zwanych mylnie politycznymi) nie posiadajæcych programu gospodarczego - prowadzi do dekapitalizacji majątku narodowego, degradacji Państwa w globalnym wyścigu ekonomicznym. Póki kk preferuje własne korzyści sterując nastroje społeczne do wyboru klik likwidujących pomyślność gospodarczą Państwa od której zależy m.in. niezawisłość i niepodległość póty polski zaścianek pozostanie marionetkową enklawą i rynkiem tańszej siły roboczej dla światowego korporacji.
Agat |
Chciałem zauważyć, że w Polsce to właściwie tylko górnicy mają jaja i potrafią walczyć o swoje. I rządy mają zawsze tylko dwa wyjścia - albo iść na ugodę z górnikami albo wyprowadzić czołgi na ulice. A reszta Polaków to tchórze, którzy potrafią tylko pyskować, jak nikt nie widzi - jak staniesz z takim twarzą w twarz to podkula ogon i milczy.
Sabina |
Bądźmy szczerzy polska się w ogóle nie liczy w świecie, przecież my nic nie produkujemy / dajemy światu oprócz cebuli. Lokalny patriotyzm pokazujemy jeżdząc niemieckimi BMW czy Audi i kupując w Lidlu bo polskie produkty są ch.... warte.
Agat |
@Sabina no mamy jakieś manufaktury - meble (już powoli upadają), palety drewniane i krasnale ogrodowe. Dla przykładu proszę wejść na stronę Andorii i zobaczyć co i z którego roku produkują. CZAD! Ostatnio na WNP był artykuł o hutnictwie stali i tekst"...polscy producenci stali..." Normalnie udławiłem się kanapką, jak to przeczytałem.
sol |
@Agat. @Sabina. @Taka prawda. Pamiętam jak kilka lat temu do Chin wybrała się delegacja rządowa, trzonem dyskusji międzyrządowej było "zacieśnianie współpracy gospodarczej". Oceniono, że wymiana handlowa powinna dynamicznie wzrastać i w tym kontekście zastanawiano się co jeszcze możemy z Chin zaimportować! Tak, to nie ściema. A nasza wymiana handlowa wygląda tak, że Chiny importują od nas surowce (zwłaszcza miedź) a my importujemy z Chin maszyny. Bilans handlowy ujemny w stosunku 1:10 dla Chin. Przy okazji przegapiliśmy cały wschodzący przemysł OZE. Głównym beneficjentem aukcji OZE jest chińska Renesola. No, ale najważniejsze są wybory do europarlamentu, bo tam są lody. Nazywam to prywatyzacją państwa przez uprzywilejowaną kastę polityków.
MlaskaczWaflami |
Nie rozumiem tego zgiełku i sensacji. Przecież dopiero co ten niby minister zawierzył polską energetykę Matce Boskiej, więc nasz węgiel nie powinien więcej truć, nieważne jakiej będzie jakości :]
Ksiądz |
@ Sol - jakie masz auto, pralkę, lodówkę, piekarnik, telefon, komputer, router, itp No właśnie polska to faktycznie jedynie kraj zbytu. Jak się traktuję polske na świecie każdy wie, jakoś Ruskie mają polskę głeboko w poważaniu bo od 10 lat nie chcą oddać wraku Trupolewa. Nasza armia ma stary porosyjski złom i każdy kto na nas napadnie wygra. Polska nie ma nic czym by można się sczycić chyba że różańce i tanie świńskie schabowe uważa ktoś za szczytne osiągnięcie...
Darek |
Tchórzewski powinien się leczyć na nogi bo na głowę już za późno. Polska rządza ludzie z amputowanym mózgiem i LEŚNE DZIADKI które zatrzymały się na technologi budek telefonicznych i TV kineskopowych. Nie widza jak szybko ich świat mija i że swój patriotyczny węgiel mogą sobie wsadzić głęboko 1000m pod ziemię :)
Prawda |
Polskie węgiel jest pod ziemią i już tam zostanie na stałe. Ileż można podatników swoich oszukiwać że takie coś jest rentowne? Szkoda że zwykły zjadacz chleba Kowalski jest nie świadomy iż w podatkach zabiera mu się 2230zł na rok, ratując i tak upadłe polskie górnictwo... brakuje edukacji w polsce.
SPS |
"...Ministerstwo Energii poprosiło o opinię do projektu spółki górnicze i związki zawodowe, pomijając podmioty i instytucje zajmujące się ochroną powietrza, w tym kluczowy głos samorządów wojewódzkich i gminnych..." - no żesz ku... o opinię w sprawie ustawy o czystości powietrza poproszono... górników i związki zawodowe??! WTF? Już brak słów co te durnie wyprawiają.
MojaPV |
A czy ktoś komuś karze palić takim czy innym węglem? zmusza do stania w korkach zamiast jeździć komunikacją miejską? Nie, ludzie robią to z własnej woli - więc zastanów się lemingu do kogo masz pretensje :). Sezon polowań na lemingi zbliża się wielkimi krokami.
SPS |
@TwojaTV: pretensje można mieć do kretynów, którzy biorą się za to o czym nie mają pojęcia. Jedni do władzy, a drudzy do komentowania na forach... choć im przecież nikt nie "karze".
ProfZbieraczZnaczków |
MojaPV. JAk zwykel trolujesz, ale popatrz chłopie realnie jakie są proporcje opnii, ile osób sie z tobą i tym rządem zgadza a ile to krytykuje??? Prawda jest taka, że cena węgla jest na naszym rynku znacznie zaniżona w stosunku do jego REALNYCH KOSZTÓW dostawy do odbiorcy. Trudno mieć do Kowalskiego pretensje, że majac węgiel po 1000 zł a gaz po prawie 2000 (za tą sama ilość energii) wybiera to tańsze. Draństwem jest tylko to, że nie mówi się temu Kowalskiemu, że wpłacane przez niego podatki (bo ZUS nie jest to żadna składka) zwanym ZUSem będzie wypłacany górnikowi a nie jemu, i tu jest ukryty realny koszt naszego węgla. TO chory system którego ta władza bardziej niż jakakolwiek poprzednia (wspomnijcie odprawy płacone odchodzącym z branży górnikom Balcerowicza), stara się zakonserwować i utrzymać. Ale koniec jest bliski, ludzie mają dość tych 55.000 Polaków umierających przez smog co roku. TO może być w przyszłym roku Twoja żona lub syn, albo my. Brawo PAS !
MojaPV |
@Profesor Co Ty pitolisz? Wiesz czemu masz taki a nie inny stosunek komentujących? bo jesteś na takim a nie innym forum koleżko, doskonale wiesz kto się tutaj wypowiada, ludzie związani z taką a nie inną branżą. Nie pisz mi bzdur o emeryturach bo to samo musiałbyś napisać o np. chlebie, mleku itd i kilkunastokrotnie większych dopłatach do np. rolnictwa, szkolnictwa, służb mundurowych itd. A te 55tys to skąd wziąłeś? Masz świadomość, że ktoś to puścił w "obieg" ot "tak sobie"? Bo to nie są żadne konkretne dane a jedynie szacunki na podstawie jakiegoś algorytmu, jakie założenia przyjmiesz taki ci wynik wyjdzie...
SPS |
@Prof: daremny trud, próżne nadzieje... ;o)

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...