Na Dolnym Śląsku weszły w życie ograniczenia w wykorzystaniu węgla

Na Dolnym Śląsku weszły w życie ograniczenia w wykorzystaniu węgla
Fot. Illya Kondratyuk, flickr cc
REKLAMA

Od początku lipca br.  w województwie dolnośląskim obowiązuje uchwała antysmogowa. We Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach nie można montować pieców na węgiel, z wyjątkiem obszarów, na których nie ma możliwości podłączenia do sieci. Natomiast w całym województwie nie można do ogrzewania stosować odpadów węglowych. Odmowa przyjęcia kontroli może grozić nawet więzieniem.

Osobna uchwała antysmogowa dla Wrocławia została opracowana na wniosek prezydenta miasta. Zgodnie z nią od początku tego miesiąca zakazane jest wykorzystywanie do palenia w piecach najgorszej jakości paliw, w tym m.in. mułów węglowych, węgla brunatnego i węgla kamiennego w sypkiej postaci. Palenie w tzw. piecach bezklasowych możliwe będzie jeszcze tylko przez najbliższych 6 lat

Docelowo paliwa stałe mają zostać wyeliminowane z ogrzewnictwa indywidualnego w stolicy Dolnego Śląska do 1 lipca 2028 roku.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zaznacza, że równocześnie we Wrocławiu możliwe będzie korzystanie z domowych kominków, pod warunkiem, że emisja pyłu nie będzie przekraczać 50 mg na metr sześcienny, a kominki nie będą stanowiły podstawowego źródła ciepła.

Od wczoraj nie można również stosować najgorszej jakości paliw na terenach uzdrowisk dolnośląskich. Uchwała dla uzdrowisk wprowadza jednak zróżnicowane zapisy dla poszczególnych obszarów, uwzględniając wyniki ekspertyz wykonane na ich terenie na zlecenie samorządu województwa. Wprowadzone zostały wyjątki dotyczące stosowania paliw stałych oraz okresy przejściowe i warunki dla użytkowania starych pieców i montażu nowych czy wykorzystania kominków.

Uchwała antysmogowa dla województwa dolnośląskiego również zakłada zakaz palenia w piecach odpadami węglowymi. Dopuszcza jednak stosowanie paliw stałych, jeśli emisja pyłu nie będzie przekraczać granicznych wielkości określonych w unijnych przepisach, a instalacje grzewcze wyposażone będą w urządzenia zapewniające ich redukcję.

Uchwały antysmogowe mają rangę prawa miejscowego i obowiązują wszystkich mieszkańców i podmioty gospodarcze, także właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty, jeśli mają w użytkowaniu instalacje na paliwo stałe o mocy poniżej 1 MW.

Za nieprzestrzeganie uchwały grozi grzywna do 5 tys. zł. Utrudnianie kontroli podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Szacuje się, że na Dolnym Śląsku z powodu zanieczyszczonego powietrza przedwcześnie umiera co roku ok. 3 tys. osób.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
To teraz należy sądzić, że zostaną zauważone korzyści jakie dają mikrokogeneratory. Spełniają warunki uchwały, oszczędzają środowisko a dodatkowo dają spore oszczędności finansowe zwłaszcza w trochę większych obiektach jak hotele czy inne obiektu analogicznej wielkości. W Niemczech są ich tysiąca a u nas tak mało, że można mówić, iż niemal ani jednego. Dodatkowo do akceptacji rządu jest już złożony projekt ustawy wspierającej małą kogenerację. Od początku roku ma działać.
TTTT |
mikrogenerator ... dla hotelu ..... taki 20kW ? to chyba nie mikro....
pesel |
Mikro, mokro. Tak określa się ogólnie grupę kogeneratorów do mocy 50 kW (niedawno było do 40 kW). Średnio licząc, dla hotelu z basenem to najlepiej 15 kW ale dla pewności trzeba określić profil zużycia energii aby się nie władować w nieuzasadnione koszty.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...