Elektrociepłownia w Rudzie Śląskiej ze wsparciem NFOŚiGW

Elektrociepłownia w Rudzie Śląskiej ze wsparciem NFOŚiGW
Foto. J.J. Verhoef, flickr cc
REKLAMA

Niemal 21 mln zł niskooprocentowanej pożyczki na walkę ze smogiem trafi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do spółki Weglokoks Energia ZCP w Rudzie Śląskiej, która zbuduje instalację oczyszczania spalin w Elektrociepłowni "Mikołaj".

Zasilana węglem elektrociepłownia "Mikołaj" to główny dostawca ciepła dla odbiorców komunalnych w Rudzie Śląskiej, który jest zobligowany do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery od 2023 r. zgodnie z zapisami Dyrektywy IED i Konkluzji BAT.

Jak zaznacza NFOŚiGW, wdrożenie instalacji oczyszczania spalin w zakresie wskazanym w niniejszym projekcie jest zatem warunkiem koniecznym dla dalszego funkcjonowania tego zakładu od 2023 r.

Projekt „Dostosowanie istniejących kotłów w EC "Mikołaj" do wymagań prawnych – Dyrektywy IED i Konkluzji BAT”, będzie realizowany przez beneficjenta do końca 2021 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia został oszacowany na 33,95 mln zł. Pożyczkę preferencyjną w wysokości 20,7 mln zł przewidziano na okres od 1 października 2019 r. do 30 września 2034 r.

Zbudowanie instalacji oczyszczania spalin pozwoli znacznie ograniczyć emisję pyłów, dwutlenku siarki i tlenków azotu przez kotły Elektrociepłowni "Mikołaj". Odazotowanie spalin ma następować metodą niekatalityczną SNCR, a ich odsiarczanie – metodą suchą z użyciem instalacji odpylania. W ramach inwestycji zostanie także zbudowany system ciągłego pomiaru stężeń zanieczyszczeń w spalinach.

Wydajność instalacji wyniesie 333 800 m3/h. Planowany do uzyskania efekt ekologiczny, którego termin osiągnięcia przewidziano na koniec 2022 r., to ograniczenie emisji dwutlenku siarki o 271,3 Mg/rok, ograniczenie emisji tlenków azotu o 23,4 Mg/rok, oraz ograniczenie emisji pyłów o średnicy w przedziale 2,5-10 mikrometra o 48 Mg/rok.

Przekazanie środków przez NFOŚiGW umożliwia program "E-Kumulator – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu".

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80. czytaj dalej...

Pozwolenie na budowę 2x Enercon e-53 - suwalskie

Witam Sprzedam projekt farmy wiatrowej o mocy 1,6MW, wraz z pozwoleniem na budowę. Dwie turbiny Ener czytaj dalej...

Sprzedam projekt pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1MW

Sprzedam gotowy projekt,pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW wraz z przyłączem energetycznym. czytaj dalej...