Jak walczyć ze smogiem? Rekomendacje Banku Światowego

Jak walczyć ze smogiem? Rekomendacje Banku Światowego
Fot. Polski Alarm Smogowy
REKLAMA

Ukazał się raport Banku Światowego, którego celem jest pokazanie optymalnych sposobów na walkę ze smogiem w Polsce. Zawarte w nim rekomendacje pokrywają się z założeniami programu antysmogowego, który ostatnio przedstawił polski rząd.

W swoim raporcie „Walka ze smogiem: Instrumenty finansowe dla podnoszenia efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych” Bank Światowy zapewnia, że najbardziej efektywnym kosztowo sposobem zmniejszenia emisji jest wymiana niezgodnych z normami kotłów na paliwo stałe na kotły gazowe, pompy ciepła oraz systemy grzewcze wykorzystujące energię odnawialną, np. biomasę, a także na kotły na paliwo stałe zgodne z obowiązującymi normami wynikającymi z uchwał antysmogowych.

Autorzy raportu zapewniają, że wymianie kotła i zmianie paliwa grzewczego musi jednocześnie towarzyszyć termomodernizacja, ponieważ sama wymiana kotła prowadzi do wzrostu kosztów opału i emisji, natomiast sama termomodernizacja ma ograniczony wpływ na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza.

Postuluje się przy tym wdrożenie przez rząd dofinansowania dla najuboższych sięgającego 90-100 proc. kosztów inwestycji. – Ubogie budynki jednorodzinne powinny wnieść wkład w wysokości przynajmniej 10 procent wartości inwestycji, w trosce o poczucie odpowiedzialności i trwałość skutków inwestycji. Ponadto, samorządy mogą rozważyć ewentualność dopłat do kosztów paliwa dla ubogich budynków jednorodzinnych przez pierwsze dwa-trzy lata, aby ułatwić im przejście na paliwo wyższej jakości, choć takich dopłat nie uznaje się za konieczne ani wykonalne w długim okresie, gdyż pełna termomodernizacja budynku wiąże się z obniżką rachunków za paliwo grzewcze – ocenia BŚ.

W przypadku gospodarstw domowych kwalifikowanych jako nieubogie rząd miałby zaoferować 20-procentową dotację do wymiany paliwa na paliwo gazowe, pompy ciepła i systemy OZE oraz termomodernizację, w połączeniu z zachętami podatkowymi, które byłyby administrowane przez banki komercyjne oferujące pożyczki na pozostałą część inwestycji.

Eksperci Banku Światowego podkreślają wagę wdrożenia odpowiednich norm i zakazów, gdyż – jak przekonują – samo udostępnienie atrakcyjnych instrumentów finansowych może nie skłonić odpowiedniej ilości gospodarstw domowych do przejścia na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

Uchwały antysmogowe i egzekwowanie przepisów mają kluczowe znaczenie dla stymulowania popytu na wymianę kotłów i zmianę paliwa, a standardy jakości paliwa stałego są niezbędne, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza (…) W sytuacji, gdy termomodernizacja nie jest wymogiem prawnym, krytyczne znaczenie dla pobudzenia popytu i aktywności na rynku miałyby zachęty finansowe w postaci dotacji i ulg podatkowych – czytamy w raporcie.

Całkowitą wartość inwestycji potrzebnych, by wymienić niezgodne z normami kotły na paliwo stałe i przeprowadzić pełną termomodernizację w sektorze budynków jednorodzinnych Bank Światowy szacuje na ok. 30,1 mld zł w woj. małopolskim i śląskim, a także 154,1 mld zł na terenie całego kraju.

W tym wartość inwestycji w budynkach jednorodzinnych należących do ubogich rodzin miałaby wynieść 4,7 mld zł w woj. małopolskim i śląskim, oraz 23,5 mld zł na terenie całego kraju. Natomiast wartość inwestycji w budynkach jednorodzinnych gospodarstw domowych klasyfikowanych jako nieubogie wyniosłaby 25,4 mld zł w woj. małopolskim i śląskim, a także 130,5 mld zł na terenie całego kraju.

Raport Banku Światowego „Walka ze smogiem: Instrumenty finansowe dla podnoszenia efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych” jest dostępny pod tym linkiem.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
A jak myślicie, takie hasło pomogło by OGRZEWAJĄC WYTWARZASZ PRĄD. Mikrokogeneracja na użytek domowy. Domowa taryfa G (także C) bardzo atrakcyjna. Wytwarzając 1 kWh ciepła z gazu oszczędzasz 35 gr na prądzie.
PanK |
Powinni zacząć od tego jaki węgiel jest sprzedawany zwykłemu kowalskiemu. Powinni zacząć od punktów sprzedaży i sprawdzać jakość węgla. Plus nowe stosowne przepisy.
SPS |
Jeśli planują jakiekolwiek dotacje to niech będzie nawet te tylko 20% tylko niech cały proces dotowanie będzie MAKSYMALNIE UPROSZCZONY! IMO powinno to wyglądać tak, że zgłaszasz gotowość np. termomodernizacji, dostajesz kwit z urzędu/banku, że możesz zaczynać, po skończeniu przynosisz rachunki za materiały i prace, bank wypłaca ci % poniesionych wydatków. W państwie pisowskim i braku zaufania do suwerena można by dodać jeszcze dwa kroki: przed rozpoczęciem prac i po skończeniu, przyjeżdża urzędas i robi zdjęcia jako dokumentację inwestycji. Jeśli proces będzie tak wyglądał to może być sporym sukcesem.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...