Bruksela zatwierdziła ustawę o normach jakości węgla

Bruksela zatwierdziła ustawę o normach jakości węgla
Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. smogu. Fot. Newseria
REKLAMA

Komisja Europejska zgodziła się na wdrożenie przez polskie władze regulacji zmierzających do wprowadzenia zakazu wykorzystywania w domowych paleniskach najgorszej jakości paliw. Jesteśmy na ostatniej prostej komentuje Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem.

Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem, a od niedawna również wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poinformował, że Komisja zaaprobowała w ramach procedury notyfikacyjnej przygotowaną przez polski rząd ustawę w sprawie norm jakości paliw stałych.

To otwiera drogę do uchwalenia przez Sejm ustawowego zakazu palenia mułami i flotokoncentratami w domowych paleniskach. Jesteśmy na ostatniej prostej – komentuje Piotr Woźny.

Ta ustawa to dotąd nadal niewypełniona obietnica rządu, która według wcześniejszych zapowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego miała wejść w życie już ponad rok temu.

Ministerstwo Energii tłumaczyło się, że opóźnienie wynika z faktu, że „było to zagadnienie bardzo złożone, mając na względzie fakt wytwarzania ponad 80 proc. energii cieplnej w Polsce z węgla, który jest podstawowym polskim surowcem energetycznym” i że „rząd, pracując nad ustawą, stanął przed koniecznością pogodzenia różnych interesów środowiskowych oraz gospodarczych”.

Projekt ustawy dotyczącej norm jakości paliw stałych osatecznie został przyjęty na początku marca br. przez Radę Ministrów i nawet rozpoczęto już jego procedowanie w Sejmie.

To kluczowy element realizacji ogłoszonego ponad rok temu przez rząd Beaty Szydło programu "Czyste Powietrze" – obok m.in. wdrożonego już rozporządzenia określającego standardy emisyjne dla kotłów węglowych małej mocy wykorzystywanych w gospodarstwach domowych czy zapowiadanego przez rząd programu termomodernizacji domów połączonej z wymianą źródeł ogrzewania.

W ramach projektu ustawy uzgodnione zostały regulacje usuwające z domowych palenisk najbardziej szkodliwe paliwa w postaci mułów i flotokoncentratów. Ustawa zakłada także wyeliminowanie z rynku tzw. węgla niesortowanego, który w całości pochodzi z importu.

Ustawa wprowadza nieistniejące do tej pory narzędzie dla konsumenta – świadectwo jakości węgla, które klienci otrzymywać będą od sprzedawców węgla, dostając w ten sposób informacje na temat wartości opałowej kupowanych paliw.

Szczegółowe wymagania jakościowe dotyczące paliw wprowadzanych na rynek, w tym również wymagania dotyczące maksymalnego poziomu zasiarczenia węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych, określone zostaną w rozporządzeniu Ministra Energii, które wydane zostanie po uchwaleniu ustawy przez Sejm.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Poszukujemy firm wykonawczych do budowy instalacji fotowoltaicznych

W związku z rozwojem projektu fotowoltaicznego Engie Zielona Energia Sp. z o.o. poszukuje firm wykon czytaj dalej...

Dotacja 85% na OZE+maszyny i urządzenia

Nowość na polskim rynku finansowym i OZE dla sektora MŚP i dużych firm Maszyny i urządzenia + OZE = czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Lubuskie dotacje na OZE w 2018 roku

W związku z anulowaniem ogłoszonego konkursu dotacji na budowę instalacji OZE o mocy do 2 MWp w fo czytaj dalej...