90 proc. najuboższych rodzin ogrzewa się węglem i drewnem

90 proc. najuboższych rodzin ogrzewa się węglem i drewnem
Fot. Polski Alarm Smogowy
REKLAMA

Aż 2/3 osób zgłoszonych do programu "Szlachetna Paczka" mieszka w domach jednorodzinnych, a 60 proc. tych domów jest zupełnie nieocieplona. Zdecydowana większość zabudowań jednorodzinnych, bo aż 90 proc., jest ogrzewana za pomocą paliw stałych, węgla i drewnawynika z raportu „Domy ubóstwa. Warunki mieszkaniowe osób ubogich” przygotowanego przez Krakowski Alarm Smogowy i firmę doradczą PwC.

Krakowski Alarm Smogowy oraz firma doradcza PwC, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wiosna, przeprowadziły badania stanu energetycznego domów beneficjentów programu "Szlachetna Paczka". Objęło ono 705 lokali mieszkalnych z terenu województwa małopolskiego. W badaniach skupiono się na źródłach ciepła oraz stanie energetycznym budynków.

Uzyskane wyniki pokazują, że znaczenie programów wspierających wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków zamieszkiwanych przez osoby uboższe jest znacznie szersze niż poprawa jakości powietrza. Dzięki tym inwestycjom osoby te uzyskają dostęp do godnych warunków mieszkaniowych, np. ciepłej bieżącej wody, ścian wolnych od zagrzybienia czy odpowiednio dogrzanych pomieszczeń – mówi Andrzej Guła, prezes stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

Autorzy badania wskazują, że tym, co najlepiej i najdobitniej obrazuje stan wielu budynków oraz lokali, w których mieszkają osoby ubogie, jest skala braku dostępu do ciepłej wody w kranie. W przypadku aż 27 proc. domów jednorodzinnych brakuje centralnego systemu przygotowywania ciepłej wody – woda podgrzewana jest w garnkach przede wszystkim z wykorzystaniem pieców kaflowych lub kóz, a w budynkach podłączonych do sieci gazowej używa się w tym celu kuchenek gazowych.

Dodatkowo, w aż 24 proc. domów jednorodzinnych oraz 10 proc. mieszkań w budownictwie wielorodzinnym głównym źródłem ciepła są stare piece kaflowe. Ich średni wiek to 40 lat.

Analiza ubóstwa energetycznego rodzin z terenu Małopolski to pierwszy krok w kierunku rzeczywistego uświadomienia skali problemu i konieczności pracy u podstaw. Zły stan techniczny wielu budynków, nieodpowiedni rodzaj ogrzewania w domach czy brak środków na zmianę tego stanu rzeczy przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Opisanie zjawiska jest podstawą do opracowania konkretnego planu działania, w realizację którego powinny włączyć się wszystkie podmioty, zarówno na szczeblu regionalnym, jak i centralnym, którym zależy na poprawie obecnej sytuacji – mówi Bartosz Jasiołek, partner w PwC.

Dane zebrane w raporcie pokazują, że aż 59 proc. badanych domów nie ma żadnego ocieplenia. Kolejne 14 proc. ma ocieplone tylko niektóre ściany. Co trzecia ankietowana osoba, która mieszka w takim domu, skarżyła się na zimno. Nieco lepiej, ale wciąż źle, było w budynkach wielorodzinnych, gdzie na to samo skarżyło się 20 proc. pytanych.

Z perspektywy walki z zanieczyszczeniem powietrza niezwykle istotny jest rodzaj i stan używanych urządzeń grzewczych. 90 proc. domów jednorodzinnych, które były przedmiotem badania, jest ogrzewane piecami na paliwa stałe. W połowie takich domów był kocioł zasypowy na węgiel, tzw. kopciuch, którego średni wiek wynosił 13 lat. W 24 proc. ciepło zapewnia piec kaflowy, który ma przeciętnie 40 (sic!) lat. Stare piece kaflowe da się znaleźć także w 10 proc. lokali w domach wielorodzinnych. Aby sytuacja uległa poprawie, potrzebny jest kompleksowy, ogólnokrajowy program wsparcia dla osób uboższych w wymianie źródeł ciepła i ociepleniu budynków – dodaje Andrzej Guła.

Skrót raportu oraz jego pełną wersję można znaleźć na stronie krakowskialarmsmogowy.pl

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Czy oni nie wiedzą, że pompa ciepła jest "tania"???
Seas |
Mieszkam na Lubelszczyźnie. Wioski wokoło biedne, mało młodych, większość w miastach lub na saksach. Za Gierka wybudowano (każdy kto chciał) dużo domów, doprowadzono gaz (CWU, CO, kuchnia). Dzisiaj emeryci/renciści często dwa pokolenia dysponują kwotami rzędu 1600 zł netto/mies. Domy po wymianie okien i ze zdjętym azbestem z dachu, ale na ocieplenie już nie wszystkich stać. Średniomiesięczny koszt gazu dla co, cwu, kuchni i prądu na bieżące potrzeby to około 400 zł/mies. Większość odstawiła gaz i co i cwu opala drewnem z własnego lasu lub wziętym za niewielką opłatą z wycinki przydrożnej. Latem kominy kopcą bo ludzie grzeja cwu kopciuchami. Zredukowali kupno węgla bo na 800 zł/t ich nie stać. Znam takich co w maju biorą pożyczkę na 2-3 tony węgla i spłacają ją do następnego sezonu i tak co rok. Powstają nowe domy, ale oprócz pieca gazowego od razu instalowany jest piec na paliwo stałe i nie chodzi tu o pellet, ale drzewo, węgiel. Tylko osoba żyjąca w swoim świecie może zapytać Czy oni nie wiedzą, że pompa ciepła jest "tania"???
analityk |
Mam rodzinę na Podkarpaciu. W kotłowni stary piec węglowy z lat 80 (od 10 lat w użyciu, wcześniej było inne CO i CWU). Metr drewna kosztuje 130-140-150zł (zależy jaki gatunek drewna brzoza, jesion, buk czy grab) Powiedzmy że na sezon grzewczy trzeba 10-12-15metrów drewna. Koszt do 2250zł (do 200zł miesięcznie za CO i CWU) Ceny drewna w tym i przyszłym roku nie będą rosły przez nadpodaż surowca na rynku. Wiadomo taki nośnik energii wymaga nieustannej obsługi (to nie gaz czy prąd, że nastawiasz odpowiednią temp. i masz) Przy takich niskich dochodach nie da się palić czymś innym tylko drewnem. Nawet węgiel dla ludzi jest za drogi chyba że brunatny.
SPS |
@MojaTV: nie, oni wiedzą że "najtańsze" jest palenie śmieciami. W tej części Europy to taka znana metoda "recyclingu i wykorzystanie ciepła odpadowego".
alladyn-solar-batt |
Do SPS: jeżeli nie ujawniam w rozmowie,że mam cokolwiek wspólnego z OZE lub eko sposobami na życie, to w dwu na trzy przypadkach możliwość ,przepalania" śmieciami jest (uwaga-soc!) pierwszym powodem za -dalszą eksploatacją ,,kopciucha" zaś dopiero w drugiej kolejności argumentacją dotyka kosztu opału z wykorzystaniem kopciucha.....Niezależnie od tych ,,wzorców mentalnych" wspieranych dodatkowo wypowiedzią ,,ojciec i dziadek tak palili" połowa rozmówców ma dwie trzy ,,fury" na podwórku, dwa ciągniki, trzoda lub bydło w oborach i z pewnością nie są to rodziny, gdzie brak byłoby kasy na solarium do c.w.u lub porządną całoroczną PC. Poprośmy w zatwardziałych umysłach tkwi, że trucie innych to nie temat na rozmowy i ten ,,typ społeczny" uzurpuje sobie ,,prawo" do wolności związanej z tą materią na zasadzie ,,oni mi nie będą mówić czym będę palił". Słoma z głowy (bo z butów już niekoniecznie) wystaje - komórki za dwa tysiące, ale gadania typu ,,panie Premierze jak tu żyć". Młodzi, co się budują czy sprowadzają na świeżo na wieś - owszem -zupełnie co innego , inny świat, inna mentalność. Tutaj jeśli nie PC to pięć na pellet lub gdy to możliwe na gaz-oczywiście po maksymalnym ocieplaniu mieszkania.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...