Geotermia dla mieszkańców Sieradza

Geotermia dla mieszkańców Sieradza
Fot. Ministerstwo Środowiska
REKLAMA

Geotermia ma stać się źródłem ogrzewania dla mieszkańców Sieradza. Dzisiaj oficjalnie uruchomiono tam pierwszy odwiert geotermalny. Jego budowa została sfinansowana ze środków NFOŚiGW.

Uruchomiony dzisiaj w Sieradzu odwiert geotermalny posiada głębokość1475 metrów, a uzyskane dzięki niemu ciepło będzie wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej, do której podłączone są zarówno budynki użytku publicznego jaki i budynki mieszkalne.

Misja tego odwiertu jest dużo szersza. Badamy okolice Łodzi pod względem warunków geotermalnych – zapewnił dzisiaj w Sieradzu wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Inwestycję dofinansował kwotą 12,5 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ubiegłym miesiącu NFOŚiGW przyznał podobną sumę, 13 mln zł, na wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego w Tomaszowie Mazowieckim. Ten projekt przewiduje wykonanie odwiertu do głębokości 2090 metrów +/- 20 proc.

Narodowy Fundusz dofinansuje budowę odwiertów geotermalnych w ramach programu "Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych", dla którego nabór zakończył się w listopadzie 2016 r.

Przyznane dotacje mają pokrywać do 100 proc. kosztów kwalifikowanych dla przedsięwzięć realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz do 50 proc. kosztów kwalifikowanych dla przedsięwzięć realizowanych przez inne podmioty. Intensywność może być podwyższona o 10 punktów proc. dla średnich przedsiębiorstw, a dla małych i mikroprzedsiębiorstw o 20 pkt proc.

Zakończenie dofinansowanych przedsięwzięć ma nastąpić w latach 2018-2021. Najgłębszy odwiert realizowany będzie w gminie Szaflary (5300 m), a najpłytszy w gminie Sochaczew (1400 m).

To nie jedyny nabór w NFOŚiGW w zakresie geotermii. Fundusz zakończył także postępowanie konkursowe numer POIiŚ/1.1.1/1/2016 dla poddziałania 1.1.1 "Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej" z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Alokacja w tym przypadku wyniosła 210 mln zł, a poziom dofinansowania tych przedsięwzięć sięga 85 proc. kosztów kwalifikowalnych

Więcej o beneficjentach krajowy i unijnych dotacji na działania z zakresu geotermii w artykule: Ponad 107 mln zł dotacji na geotermię.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kk |
ojciec Dyrektor ciągnie z Torunia rurę na Sieradz ? po co ?
1234 |
"Przy zastosowaniu różnych technologii, pomp ciepła czy wymienników, pozwoli to nam uzyskać 7 megawatów energii rocznie" można przeczytać w artykule z 2017-06-16. No dobrze na lekcji fizyki się spało ale ważniejsze jest że z zarządzaniem całkiem nieźle sobie w Sieradzu dają radę. Przy 100% dotacji na inwestycję czemu jej nie brać, jeśli nawet woda nie będzie zbyt gorąca? Dziwię się tylko czemu wszystkie jednostki samorządowego w kraju nie budują geotermii. Może tylko Sieradz ma odwagę aby podbierać z dotacji przeznaczonej dla Wiadomo-Dla-Kogo?
Hg |
Łódź ogrzewana geotermia, to brzmi dobrze.
elo |
to jest blokowane przez lobby weglowe i tyle
Dociekliwy |
1234, na odwiert może i dają dotację, ale na resztę już nie. Analizowałeś taryfy dla ciepła, geotermii istniejących? Polecam. Wszystkie ciepłownie geotermalne za wyjątkiem Torunia powstawały na bazie odwiertów istniejących a i tak z efektywność ekonomiczna tych przedsięwzięć była taka sobie.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...