Potrzeba walki ze smogiem ponad politycznymi podziałami

Potrzeba walki ze smogiem ponad politycznymi podziałami
Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce. Fot. Global Compact
REKLAMA

37 mld zł to łączna wartość inwestycji z dziedziny ochrony atmosfery zrealizowanych w latach 1991-2017 przy wsparciu finansowym BOŚ S.A. Ochrona atmosfery stanowi ponad 68 proc. kwoty udzielonych kredytów proekologicznych Banku poinformował prezes BOŚ Banku Bogusław Białowąs podczas panelu „Smog problem społeczny i gospodarczy” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że finansowanie to obok legislacji i budowania świadomości społecznej jeden z trzech filarów skutecznej walki ze smogiem.

Jak podkreślił prezes BOŚ Banku, finansowanie inwestycji w obszarze ochrony atmosfery nie byłoby możliwe bez wsparcia i współpracy z najważniejszymi akcjonariuszami Banku Narodowym i Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwsze linie kredytowe Banku z dotacjami NFOŚiGW na wymianę domowych źródeł ciepła były uruchomione już w 1996 r.

Mówiąc o finansowaniu, Bogusław Białowąs zaznaczył, że ważne jest współdziałanie wszystkich trzech elementów. – Bez właściwej świadomości w społeczeństwie, dysponując nawet dużymi środkami finansowymi, nie będziemy w stanie wpłynąć w sposób optymalny na poprawę jakości powietrza w Polsce – oświadczył.

Marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa, wskazał na konieczność dotarcia z informacją do ludzi, bowiem „w dużej mierze nie zdają sobie sprawy, że to oni sami produkują smog i zatruwają przede wszystkim siebie i swoją rodzinę, a dopiero później sąsiada”. – Pracujemy nad tym, organizujemy liczne spotkania, prowadzimy kampanie informacyjne; docieramy do coraz większej ilości osób – zaznaczył.

W ocenie wiceprezesa NFOŚiGW, Artura Michalskiego, problemem jest wykorzystywanie w wielu miejscowościach w Polsce jako opału mułów i flotokoncentratów – to produkty odzyskiwane z kopalnianego błota i wody, których spalanie jest bardzo toksyczne. Niestety produkty te są legalnie sprzedawane w składach paliw, ponieważ w Polsce nie ma regulacji certyfikujących paliwa. Już niedługo to się na szczęście zmieni.

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” podkreślił w trakcie panelu, że „absolutnym celem rządu jest, wprowadzenie do końca tego roku przepisów, które będą regulowały standardy paliw stałych”. Woźny dodał, iż projekt ustawy w tej sprawie jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Ustawa wprowadzi dwa ważne narzędzia przydatne w walce ze smogiem: bezwzględnie zakaże stosowania mułów i flotokoncentratów w paleniskach domowych i wprowadzi świadectwo jakości paliwa stałego.

O tym, jak istotna jest wiedza, mówił Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. – Niestety, ludziom czasem łatwiej jest spalać, np. stare meble, bo odbiór odpadów nie zawsze jest dobrze zorganizowany – zaznaczył. Dodał, że Ministerstwo planuje zorganizowanie w najbliższych miesiącach ok. 2,5 tys. spotkań na ten temat, na których również specjaliści powiedzą jak modernizować budynki, by unikać strat ciepła.

Finansowanie termomodernizacji, wymiany pieców na nowoczesne urządzenia może zagwarantować właśnie BOŚ. Prezes Białowąs podkreślił, że oferta jest kierowana do szerokiej grupy odbiorców, nie tylko jednostek samorządu terytorialnego, również osób fizycznych, np. właścicieli domów jednorodzinnych. – Bank bierze na siebie całe ryzyko przeprowadzenia przedsięwzięcia. Mamy świetnych specjalistów – między innymi inżynierów ekologów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i nie boja się takich wyzwań. Mamy też unikalną w skali rynku metodę oceny zdolności kredytowej tego typu przedsięwzięć – tłumaczył. – Całe ryzyko związane z procesem finansowania jest po stronie banku, a wypłata dotacji następuje gdy przedsięwzięcie jest już zrealizowane – wyjaśnił.

Jak poinformował Kamil Wyszkowski, dyrektor Global Compact w Polsce, z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że smog jest przyczyną ogromnej liczby zgonów na całym świecie. – 7 mln ofiar rocznie na świecie, 500 tys. w Europie, ok. 48 tys. osób w Polsce, nie wliczając w to osób ciężko i przewlekle chorych z tego powodu – oto dane z raportu – powiedział Wyszkowski.

Zaznaczył jednocześnie, że dostrzega dużą zmianę w podejściu do tego problemu ze strony rządu i samorządów. – Dobrze, że widać chęć współpracy samorządów z władzami centralnymi w tej sprawie – podkreślił. Zaapelował, by myśleć o smogu jako problemie, nad którym trzeba pracować ponad podziałami politycznymi.

Centrum Prasowe PAP

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ja |
Władza deprymuje te działania. To oni jeździli po kraju i nawoływał do protestów przeciw inwestycja w oze . Najwieksze zaslugi ma obecna minister od edukacji pani Z. Tak edukowala ze po dziś dzień w niektórych miejscowościach skluceni są wszyscy mieszkańcy . Takie to polskie dzialanie.
Tomasz O |
Ej, ale PIs jest przeciwko OZE. Dopiero po zmianie rządu na inny jest szansa poprawy w OZE i niższy smog.
Aldebaran |
Stało się to co zapowiadałem wcześniej :) wywaliłem kocioł na ekogroszek. Teraz przyszedł czas na rewitalizację piwnicy. Brudu, pyłu co niemiara. Natchnęła mnie wzniosła myśl, jak przy dzisiejszych możliwościach technologicznych w ogóle zasyfiać dom świadomie budując u siebie kotłownię węglową ?
Aldebaran |
Stało się to co zapowiadałem wcześniej :) wywaliłem kocioł na ekogroszek. Teraz przyszedł czas na rewitalizację piwnicy. Brudu, pyłu co niemiara. Natchnęła mnie wzniosła myśl, jak przy dzisiejszych możliwościach technologicznych w ogóle zasyfiać dom świadomie budując u siebie kotłownię węglową ?
Krawiec |
Aldebaran | 2018-05-19 15:40:39 Czyścioszek się znalazł!
Stanisław |
,,Na początku czerwca Sejm ma uchwalić przepisy o wprowadzeniu nowego narzutu na ceny paliwa - opłaty emisyjnej. Stawka nowej daniny wyniesie 8 gr netto od litra benzyny i oleju napędowego, a po doliczeniu podatku VAT - 10 gr. Według Biura Analiz Sejmowych z nowej opłaty rząd może ściągnąć 2-2,5 mld zł rocznie. Z tej kwoty 15 proc. trafi na konto Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który gromadzi pieniądze na dotacje do zakupu samochodów elektrycznych dla instytucji rządowych i samorządów oraz na subwencje do budowy ładowarek dla aut na prąd. Pozostałe 85 proc. wpływów z nowego haraczu od kierowców dostawać ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na „działania na rzecz czystości powietrza” - czyli mamy kupić instytucjom rządowym, samorządowym samochody na prąd i ładowarki - a wszystko tak naprawdę z naszych prywatnych kieszeni bo stąd pochodzą pieniądze na paliwa na stacjach..... Które to przykazanie ,,nie kradnij''....
Kowalsky |
Najprostsze rozwiązanie? Zrezygnować z węgla! Ale jak ludziom będzie się opłacało – to wtedy to zrobią. Taniej grzać gazem, energią elektryczną? Ale niestety nie w naszym kraju. Ekologiczne, to fakt, ale od strony ekonomii domowych wydatków - już nie tak różowo – drogo, zgroza drogo. Jak się stworzy warunki i odpowiednie rozwiązania, to ludzie chętniej będą przechodzić na OZE. Sam miałem dylemat, przy wymianie swojego źródła ogrzewania – czym by tu zastąpić węgiel? Zdecydowałem się pójść w biomasę i zakupiłem kocioł na pelet (Kostrzewa). I jak na razie jest OK. Wszyscy wokół trąbią o ekologii i konieczności eliminacji pieców węglowych, ale konkretnych działań ze strony rządu nie ma. Więc skoro rządzącym nie zależy, to ma zależeć przeciętnemu Kowalskiemu?

Giełda OZE

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie zaawansowania

Firma realizująca projekty farm fotowoltaicznych kupi projekty instalacji fotowoltaicznych na każdym czytaj dalej...

Firma z branży OZE wydzierżawi działki pod farmy fotowoltaiczne - obszar całego kraju

Firma realizująca farmy fotowoltaiczne wydzierżawi działki niezacienione pod budowę farm fotowoltaic czytaj dalej...

Preferencyjne pożyczki dla projektów z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów planujących realizację projektu samodzielnie do aplikowania czytaj dalej...