Dofinansowanie na wymianę pieców węglowych i termomodernizację

Dofinansowanie na wymianę pieców węglowych i termomodernizację
Henryk Kowalczyk. Fot. Ministerstwo Środowiska
REKLAMA

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że przygotowany przez rząd ogólnopolski program dofinansowania na wymianę pieców węglowych na piece gazowe lub źródła zasilane energią elektryczną ma uwzględniać jednoczesną termomodernizację. Szczegóły programu adresowanego do właścicieli domów jednorodzinnych mamy poznać w połowie maja.

Rządowy program dofinansowania na wymianę źródła ogrzewania i termomodernizację w domach jednorodzinnych ma uzależniać wysokość i formę dofinansowania od zamożności jego beneficjentów.

Założenia są mniej więcej takie: około 50 tys. wartość całej inwestycji, czyli kosztów kwalifikowanych, rozłożone na poszczególne elementy i dotacja uzależniona od zamożności, co jest nowe i bardzo istotne, od 90 proc. dla najuboższych do 40 proc. dla zamożniejszych, a dla najzamożniejszych ulga podatkowa z wyrównaniem do 32 proc. dla wszystkich – Polska Agencja Prasowa cytuje ministra środowiska.

Wiadomo, że w realizacji programu mają uczestniczyć wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ale także Bank Ochrony Środowiska. Ministerstwo środowisko liczy także na zaangażowanie poszczególnych gmin, jednak nie uzależnia od tego dostępności dofinansowania na danym obszarze.

Wcześniej Henryk Kowalczyk sygnalizował, że na rządową dotację na termomodernizację oraz ewentualnie wymianę źródła ogrzewania będą mogły liczyć gospodarstwa domowe o dochodach do 1,6 tys. zł na osobę miesięcznie. Natomiast dla osób, które mają wyższy dochód, miałaby obowiązywać ulga inwestycyjna wliczona w podatek dochodowy. Minister środowiska zaznaczył, że przygotowanie takiego mechanizmów dofinansowania będzie jeszcze wymagać zmiany w ustawie o podatku PIT.

Ostatnio premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd w zakresie działań antysmogowych będzie chciał wydać w ciągu 10 lat na program termomodernizacji domów jednorodzinnych do 25-30 mld zł. 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Jeśli minister nie rozróżnia pieca od kotła, to cóż się dziwić, że mamy w Polsce tak, jak mamy.
X |
Zamiana spalania na spalanie. Oto nowoczesność na miarę naszego misia. Zresztą tak kak w polityce - od lat zamieniamy jednego złodzieja na drugiego i tylko się licytują, który więcej ukradł.
Adrian |
Dotacje są i owszem , ale często do ogrzewania gazowego lub elektrycznego. Ja na gaz nie mam zgody właściciela kamienicy , a jeżeli chodzi o prąd , no to koszty by mnie zżarły. I tak jak już się człowiek napali na dotacje , to po wczytaniu się w jej regulamin – rozczarowuje się. Swój piec wymieniłem , niestety bez dofinansowania - mam teraz na biomasę , EEI Pellets 16 kW Kostrzewa. Niech rząd pomyśli o dofinansowaniach do opału , dla tych co chcą palić chociażby pelletem , a nie węglem. Nie wszystkich w naszym kraju stać na grzanie gazem czy prądem przy dzisiejszych ich cenach.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...