Dotacja na termomodernizację przy dochodzie do 1,6 tys. zł na osobę

Dotacja na termomodernizację przy dochodzie do 1,6 tys. zł na osobę
Henryk Kowalczyk. Fot. Ministerstwo Środowiska
REKLAMA

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zasygnalizował dzisiaj, że na dotację w rządowym programie termomodernizacji mogą liczyć gospodarstwa domowe, w których średni dochód nie przekracza 1,6 tys. zł na osobę. Dla osób o większych dochodach oferowany ma być alternatywny mechanizm dofinansowania.

Ostatnio premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd w zakresie działań antysmogowych będzie chciał wydać w ciągu 10 lat na program termomodernizacji domów jednorodzinnych do 25-30 mld zł. 

Dlaczego rząd chce postawić na termomodernizację? Premier stwierdził, że ocieplony dom zużywa około 50 proc. mniej energii cieplnej wykorzystywanej do ogrzewania, a to powinno ograniczyć tzw. niską emisję powstającą w domowych piecach.

Priorytetem rządu w ramach działań antysmogowych mają być projekty realizowane w 33 miastach zaliczonych przez Światową Organizację Zdrowia do najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast na świecie. To głównie miasta znajdujące się na Śląsku i w Małopolsce.

Pilotażowy program termomodernizacji będzie prowadzony na terenie 23 gmin, w których mieszka 770 tys. osób, i ma przyczynić się do termomodernizacji ok. 15-16 tys. domów. Pilotaż ma kosztować około 750 mln zł. W pozostałych 10 gminach miałyby powstać indywidulane plany walki ze smogiem.

W tym roku rząd zarezerwował na program termomodernizacji 180 mln zł, które mają stanowić budżet tzw. Funduszu Termomodernizacji.

Programem termomodernizacji ma zarządzać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a szef nadzorującego NFOŚiGW resortu środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził dzisiaj na antenie Radia Plus, że na rządową dotację na termomodernizację oraz ewentualnie wymianę źródła ogrzewania będą mogły liczyć gospodarstwa domowe o dochodach do 1,6 tys. zł na osobę miesięcznie.

Natomiast dla osób, które mają wyższy dochód, miałaby obowiązywać ulga inwestycyjna wliczona w podatek dochodowy. Minister środowiska zaznaczył, że przygotowanie takiego mechanizmów dofinansowania będzie jeszcze wymagać zmiany w ustawie o podatku PIT.

Pod koniec ubiegłego roku zaangażowana w program antysmogowy minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz sygnalizowała, że rządowy program termomodernizacji jest tworzony we współpracy z Bankiem Światowym. – On przygotowuje rekomendacje dla Komisji Europejskiej – program, który pozwoli nam trafić do osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, czyli tych, których nie stać na ocieplanie, wymianę kotła, nawet na te 20 proc. wkładu własnego. To jest wymagane dzisiaj. Do tych biednych osób taka pomoc musi trafić. Będziemy działać z ośrodkami pomocy społecznej – powiedziała Emilewicz.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
klon Witczaka |
Rządy idiotów ...
vcd |
Klonie, a konstruktywnie, dlaczego ten pomysl jest zły? Sam nie lubię Pisu, ale powiedz czemu uwazasz to za idiotyzm?
Lipa |
Pomyślmy, po co mam docieplać skoro mi docieplą, właśnie zatrzymali ludzi którzy mieli to zrobić z własnej inicjatywy.
laik fotowoltaik |
Jest tu jeden podstawowy błąd. Od około 20 lat wszystkie nowe budynki mają przyzwoite lub dobre parametry izolacyjności cieplnej. Na Śląsku sporo jest domów znacznie starszych w złym stanie technicznym. Wywalenie kasy na ocieplenie nic tu nie zmieni. Prawidłowe wykonanie termomodernizacji to nie samo ocieplenie ścian !! Trzeba zmodernizować kotłownię, system grzejników z termoregulatorami, wymienić stolarkę, ocieplić dach i strop piwnic, wykonać odwodnienie, a na końcu docieplić ściany. Policzcie koszt. Wsadzenie takiej kasy w budynek z zawilgoconymi ścianami, drewnianymi stropami ,przegniłą konstrukcją dachu, starą instalacją elektryczną i wod- kan. jest bez sensu. Budynek zużyty technicznie będzie niewygodny i drogi w użytkowaniu. W Moskwie wyburzają całe dzielnice a na miejsce starych " chruszczowek" stawiają nowoczesne bloki. Można mieć oczywiście różne zdanie na ten temat .Reanimować trupa można, tylko po co ? Każdy przypadek jest inny, ale ogólnie mówiąc docieplanie budynku starszego niż 50 lat to nie jest dobry pomysł.
KKK |
Jak czytam, że są tacy, co wolą stać w miejscu i narzekać na każde kolejne rozwiązanie, że niedobre, że za drogie, że można inaczej to ręce opadają - do 2015 roku władzę mieli ci co się tak zastanawiali i zastanawiali, aż w końcu władzę stracili, a po drodze na dodatek miliardy złotych się rozeszły i nikt nie wie, gdzie ta kasa... Problem z marnowaniem energii jest i chwała za to, że wreszcie jakiś rząd przyjrzał się tematowi i zaczął coś robić - chcą sobie punktów w Narodzie natłuc i trzeba to wykorzystać i naciskać, żeby czarno na białym sprawdzić czy to szczera chęć czy tylko ściema. Na ten moment zrobili programy - teraz czas je realizować i sypnąć kasą. Jakby jeszcze skasowali z rządu Tchórzewskiego i wykopali wszystkie wiszące pod nim "winogronka" to robota ruszyłą by z kopyta...
yeti |
Jak zwykle kryterium dochodowe dla biedaków dla klasy średniej lub bardziej zaradnych nic nie ma. Ciekawe czym po termomodernizacji będą palili w piecach - zgadnijcie :)
yeti |
Przepraszam - złe określenie mniej zamożnych.
MlaskaczWaflami |
Co do termomodernizacji starych chałup to nie wszystkie nadają się do wyburzenia, poniemieckie kamienice np. we Wrocławiu są tego najlepszym przykładem, niektóre stoją ponad 100 lat i postoją pewnie drugie tyle. To może nie być taki głupi pomysł.
Rysiek |
Sranie w banie. Zamiast mydlic oczy, lepiej by zwolnili z podatków materiały do dociepleń, i by wystarczyło.
DawidL |
Bez komentarza
Do szmaciakow |
Klonie - masz rację!!! Tylko idiota wynegocjuje ceny gazu na 30 lat za cene najwyższą w Jewropie. Idiota Pawlak i jego koalicjant- Rudy oszust z Brukseli

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...