Wymiana pieców węglowych za pieniądze z podwyżki cen paliw?

Wymiana pieców węglowych za pieniądze z podwyżki cen paliw?
Fot. Orlen
REKLAMA

Do ceny paliw wkrótce ma być doliczana opłata emisyjna. Lwia część pieniędzy pójdzie na poprawę jakości powietrza. Program dopiero powstanie i może okazać się, że obejmie wymianę pieców węglowych.

Opłata emisyjna to planowane nowe obciążenie producentów benzyn silnikowych i olejów napędowych, importerów tych paliw oraz podmiotów sprowadzających paliwa z innych państw unijnych. Ma wynieść 80 zł na 1000 litrów, czyli ok. 8 groszy na litr paliwa plus VAT. 

Stawkę zaproponowano w projekcie zmiany ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Pieniądze zasilą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (85 proc.) oraz Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (15 proc.).

"Stawka opłaty emisyjnej na tym poziomie pozwala na zapewnienie NFOŚiGW i FNT środków w wysokości gwarantującej kompleksowe rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach na przestrzeni następnych 10 lat." Tak Ministerstwo Energii argumentuje wprowadzenie nowego obciążenia.

Inwestycje w transporcie i na stacjach paliw

Opłata emisyjna ma przynieść już w przyszłym roku 1,7 mld zł.  W pierwszym roku do FNT trafi ok. 255 mln zł. Pieniądze mają wesprzeć inwestycje m.in. w produkcję biopaliw, biometanu i wodoru, stacje tankowania gazu sprężonego (CNG) i płynnego (LNG) oraz infrastrukturę do ładowania samochodów i autobusów elektrycznych. Przewidziano wsparcie zakupu nowych pojazdów i jednostek pływających zasilanych biopaliwami ciekłymi, CNG, LNG, wodorem, wykorzystujących do napędu energię elektryczną.

Część pieniędzy ma iść także na badania i rozwój oraz edukację w zakresie paliw alternatywnych.

Ważne jest, aby fundusze zgromadzone w wyniku poboru takiej opłaty były kierowane na rozwój różnych paliw niskoemisyjnych, w tym obok elektromobilności, również na rozwój infrastruktury do zastosowania m.in. wodoru czy LNG w transporcie – zwraca uwagę Anna Papka, doradca ds. komunikacji na Polskę, rzecznik prasowy Shell Polska.

O ile faktycznie zdrożeje paliwo i kto na tym zarobi najwięcej? O tym w dokończeniu artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TobiSHow |
Gorzej niz komuna
analityk |
najlepiej to wybrać elektryczny samochód + stację ładowania pojazdów + niezależne źródło wytwarzające energię elektryczną na swojej działce; Cel to odcięcie się od tego złodziejskiego państwa wprowadzającego nową opłatę + VAT do niej. Wystarczy, że płaci się VAT od wszystkiego, jeden z największych w Europie nie licząc krajów skandynawskich i Węgier..
SPS |
Podatek od opłaty to zawsze brzmi jak kuriozum... Nota bene, a czemu opłaty na wymianę pieców węglowych nie ściągać z każdej tony sprzedanego węgla?
azza |
Jeżeli jest prawdą to co autor zawarł w tytule artykułu to będzie to kolejna ukryta dotacja do górnictwa ! To skandal by po raz kolejny obciążać kierowców nie biorąc ani złotówki od wprowadzających do obrotu węgiel ! Jak bardzo jest smog szkodliwy widać po pomysłach władców takich jak ten z tytułu !

Giełda OZE

Mam do wydzierżawienia działkę rolną pod inwestycję OZE

Wydzierżawię pod farmę fotowoltaiczną lub inną inwestycję związaną z OZE - działkę rolną o powierzch czytaj dalej...

Sprzedam Projektu Fotowoltaiczne o mocy 1 MW

Sprzedamy projektu 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...