Fortum inwestuje w Bytomiu

Fortum inwestuje w Bytomiu
Fot. Fortum
REKLAMA

W ramach trwających inwestycji Fortum na Śląsku powstanie nowe źródło ciepła. Firma ogłosiła przetarg na budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej na terenie Elektrociepłowni Miechowice, której sercem będzie kocioł o mocy 40 MW.

Realizacja projektu ma się rozpocząć w drugiej połowie roku, a jego zakończenie jest planowane na koniec roku 2019.

Budowa kotłowni na terenie Elektrociepłowni Miechowice to część naszego planu inwestycyjnego dla Śląska o wartości blisko miliarda złotych. Budujemy wspólny dla Zabrza i Bytomia system gwarantujący mieszkańcom pewne i bezpieczne dostawy ciepła oraz energii elektrycznej, co przełoży się na poprawę jakości powietrza w regionie – mówi Wojciech Trzebieniak, manager projektu z Fortum.

Plan inwestycyjny Fortum dla Śląska obejmuje m.in. modernizację dotychczasowych źródeł ciepła. Nowe kotły zastąpią dotychczasowe jednostki i będą spełniać rygorystyczne normy środowiskowe.

W trwającym przetargu zostanie wyłoniony wykonawca odpowiedzialny za budowę kotłowni wraz z wszelkimi obiektami i instalacjami towarzyszącymi, z których najważniejszy to kocioł wodny o mocy 40 MW.

Kotłownia wyposażona będzie m.in. w instalacje odsiarczania, odpylania i odazotowania spalin, dzięki którym zostanie osiągnięty pozytywny efekt środowiskowy inwestycji.

Jak wskazuje Fortum, budowa nowych źródeł ciepła jest konieczna ze względu na unijne regulacje środowiskowe, zgodnie z którymi część kotłów aktualnie produkujących ciepło dla mieszkańców musi zostać wyłączona do 2022 roku.

Nowa kotłownia będzie kolejnym elementem szerszego systemu produkcji ciepła sieciowego, obejmującego swoim zasięgiem 70 tys. gospodarstw domowych w Bytomiu i Zabrzu. Jego podstawą będzie nowa elektrociepłownia Fortum, która ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.

Praca systemu będzie oparta na 10-kilometrowym rurociągu, który połączy bytomską infrastrukturę z nową elektrociepłownią w Zabrzu.

Pod koniec 2016 roku Fortum uruchomiło w Bytomiu nową ciepłownię – koszt tej inwestycji wyniósł 50 mln zł. W trakcie budowy jest także pompownia, która ma stanowić ważny element systemu grzewczego Zabrza i Bytomia.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty do 1 MW na terenie woj. podlaskiego, szczegóły telefonicznie czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW

Do sprzedania pracujące Vestas V80 100 m. wieża Termin demontażu początek września. manufakturae czytaj dalej...