Premier: 25-30 mld zł na termomodernizację

Premier: 25-30 mld zł na termomodernizację
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM, flickr
REKLAMA

Rząd zapowiada wdrożenie w ramach działań antysmogowych programu modernizacji domów jednorodzinnych, który w ciągu dekady ma pochłonąć 25-30 mld zł. Środkami na termomodernizację ma zarządzać przede wszystkim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas wczorajszego posiedzenia Komitetu Sterującego Krajowym Programem Ochrony Powietrza premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie programu termomodernizacji domów jednorodzinnych, który ma dać efekty w postaci zmniejszenia tzw. niskiej emisji i ograniczenia smogu.

Przeznaczymy na termomodernizację 25-30 mld zł w ciągu 10 lat. To bezprecedensowa kwota, która przyczyni się do poprawy jakości powietrza – zaznaczył premier, oceniając, że ocieplony dom zużywa około 50 proc. mniej energii cieplnej wykorzystywanej do ogrzewania.

Na razie w tegorocznym budżecie na termomodernizację domów jednorodzinnych przewidziano 180 mln zł.

Priorytetem rządu w ramach działań antysmogowych mają być projekty realizowane w 33 miastach zaliczonych przez Światową Organizację Zdrowia do najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast na świecie. To głównie miasta znajdujące się na Śląsku i w Małopolsce.

Pilotażowy program termomodernizacji będzie prowadzony na terenie 23 gmin, w których mieszka 770 tys. osób, i ma przyczynić się do termomodernizacji ok. 15-16 tys. domów. Pilotaż ma kosztować około 750 mln zł. W pozostałych 10 gminach miałyby powstać indywidulane plany walki ze smogiem.

W pierwszej kolejności program  termomodernizacji ma być prowadzony w Skawinie.

Premier Morawiecki ogłosił nowy rządowy program walki ze smogiem w lutym br. – w tym samym dniu, w którym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska złamała prawo unijne, dopuszczając do nadmiernych, wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

– Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste. W domu nieocieplonym trzeba średnio 4-5 ton węgla na sezon. Tymczasem po modernizacji jest to około dwóch ton, czyli dwa razy mniej – mówił wówczas premier Morawiecki (za PAP).

Polsce za naruszenia dyrektyw dotyczących jakości powietrza grożą kary sięgające nawet 4 mld zł.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju umiera przedwcześnie 47 tys. osób.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Fanspeedway'a |
Czyli kasa znowu zniknie w czarnej d... gramwzielone.pl/trendy/30745/gdzie-rozplywaja-sie-miliardy-z-nfosigw
zwęglona zielona pyra |
Ja bym dał 100mld, pałer point przymie wszystko(:-)))))))))))))))
pomyslyipropozycje |
Bardzo dobry pomysl z tą termomodernizacją. Nie znam szczegółów więc się nie będę za bardzo mądrzyć ale ogólnie patrząc pierwszym krokiem powinno zawsze być ograniczanie zapotrzebowania na energię a dopiero później pokrywanie reszty zapotrzebowania przez odnawialne źródła. Oczywiście można też wybrać opcję równoległych działań. Proszę tylko o proste zasady i minimum biurokracji.
Mm |
Milion samochodów elektrycznych już jeżdzi -ha,ha,ha

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...