Premier: 25-30 mld zł na termomodernizację

Premier: 25-30 mld zł na termomodernizację
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM, flickr
REKLAMA

Rząd zapowiada wdrożenie w ramach działań antysmogowych programu modernizacji domów jednorodzinnych, który w ciągu dekady ma pochłonąć 25-30 mld zł. Środkami na termomodernizację ma zarządzać przede wszystkim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas wczorajszego posiedzenia Komitetu Sterującego Krajowym Programem Ochrony Powietrza premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie programu termomodernizacji domów jednorodzinnych, który ma dać efekty w postaci zmniejszenia tzw. niskiej emisji i ograniczenia smogu.

Przeznaczymy na termomodernizację 25-30 mld zł w ciągu 10 lat. To bezprecedensowa kwota, która przyczyni się do poprawy jakości powietrza – zaznaczył premier, oceniając, że ocieplony dom zużywa około 50 proc. mniej energii cieplnej wykorzystywanej do ogrzewania.

Na razie w tegorocznym budżecie na termomodernizację domów jednorodzinnych przewidziano 180 mln zł.

Priorytetem rządu w ramach działań antysmogowych mają być projekty realizowane w 33 miastach zaliczonych przez Światową Organizację Zdrowia do najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast na świecie. To głównie miasta znajdujące się na Śląsku i w Małopolsce.

Pilotażowy program termomodernizacji będzie prowadzony na terenie 23 gmin, w których mieszka 770 tys. osób, i ma przyczynić się do termomodernizacji ok. 15-16 tys. domów. Pilotaż ma kosztować około 750 mln zł. W pozostałych 10 gminach miałyby powstać indywidulane plany walki ze smogiem.

W pierwszej kolejności program  termomodernizacji ma być prowadzony w Skawinie.

Premier Morawiecki ogłosił nowy rządowy program walki ze smogiem w lutym br. – w tym samym dniu, w którym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska złamała prawo unijne, dopuszczając do nadmiernych, wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

– Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste. W domu nieocieplonym trzeba średnio 4-5 ton węgla na sezon. Tymczasem po modernizacji jest to około dwóch ton, czyli dwa razy mniej – mówił wówczas premier Morawiecki (za PAP).

Polsce za naruszenia dyrektyw dotyczących jakości powietrza grożą kary sięgające nawet 4 mld zł.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju umiera przedwcześnie 47 tys. osób.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Fanspeedway'a |
Czyli kasa znowu zniknie w czarnej d... gramwzielone.pl/trendy/30745/gdzie-rozplywaja-sie-miliardy-z-nfosigw
zwęglona zielona pyra |
Ja bym dał 100mld, pałer point przymie wszystko(:-)))))))))))))))
pomyslyipropozycje |
Bardzo dobry pomysl z tą termomodernizacją. Nie znam szczegółów więc się nie będę za bardzo mądrzyć ale ogólnie patrząc pierwszym krokiem powinno zawsze być ograniczanie zapotrzebowania na energię a dopiero później pokrywanie reszty zapotrzebowania przez odnawialne źródła. Oczywiście można też wybrać opcję równoległych działań. Proszę tylko o proste zasady i minimum biurokracji.
Mm |
Milion samochodów elektrycznych już jeżdzi -ha,ha,ha

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...