Fortum zakończył budowę inteligentnej sieci ciepłowniczej

Fortum zakończył budowę inteligentnej sieci ciepłowniczej
Fot. Fortum
REKLAMA

W ramach zakończonego właśnie dwuletniego projektu firma wyposażyła ponad 10 tysięcy węzłów w Polsce w system monitoringu i sterowania. Dzięki niemu ma na bieżąco reagować na wszelkie zmiany w parametrach dostawy energii, a odbiorcy mają otrzymać narzędzia służące optymalizacji zużycia ciepła. Wartość projektu wyniosła ponad 13 mln zł.

– Wdrożony przez nas system pozwala kontrolować pracę naszych węzłów z częstotliwością odczytu co 15 minut. Dzięki inteligentnym sieciom jesteśmy w stanie zareagować wyprzedzająco na wszelkie nieprawidłowości związane z dostawą energii. W praktyce oznacza to, że możemy zapewnić odbiorcom komfort cieplny i przewidzieć zmianę temperatury zanim będzie odczuwalna w ich mieszkaniach – komentuje Rafał Ciesielski, kierownik sieci ciepłowniczej Fortum.

Wdrożony przez Fortum system ma zwiększyć niezawodność dostaw ciepła i usprawnić proces obsługi technicznej odbiorców. Bieżący nadzór nad pracą węzła i instalacji wewnętrznej pozwoli na wczesną identyfikację zagrożeń, takich jak nieszczelności, bądź niewłaściwe działanie urządzeń dostarczających energię cieplną do klientów. Tym samym ekipy techniczne mogą znacznie szybciej eliminować potencjalne zakłócenia w pracy systemu ciepłowniczego.

Firma zapewnia, że stawia na transparentność w zakresie parametrów dostaw ciepła i daje odbiorcom narzędzia do samodzielnej optymalizacji zużycia. W ramach projektu uruchomiono usługę, która ma pozwalać na odczyt parametrów dostawy ciepła w trybie on-line. Klienci mają otrzymywać dostęp do danych historycznych czy porównania z podobnymi odbiorcami. Mogą również otrzymać informację o zidentyfikowanych awariach, przewidywanym poziomie zużycia czy wysokości rachunków.

Fortum jest jednym z beneficjentów ostatnich konkursów na unijne dotacje z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu oraz poddziałanie 1.6.2 Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji.

W ramach działania 1.5 Fortum Power and Heat Polska pozyskało dofinansowanie na projekty realizowane we Wrocławiu.

Z kolei w ramach poddziałania 1.6.2 podpisano dwie umowy. Jedna z nich dotyczy budowy nowych odcinków sieci ciepłowniczej we Wrocławiu, a druga tego samego działania w Płocku. W tym przypadku przewiduje się wybudowanie 12,8 kilometra sieci ciepłowniczych. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...