Fortum zakończył budowę inteligentnej sieci ciepłowniczej

Fortum zakończył budowę inteligentnej sieci ciepłowniczej
Fot. Fortum
REKLAMA

W ramach zakończonego właśnie dwuletniego projektu firma wyposażyła ponad 10 tysięcy węzłów w Polsce w system monitoringu i sterowania. Dzięki niemu ma na bieżąco reagować na wszelkie zmiany w parametrach dostawy energii, a odbiorcy mają otrzymać narzędzia służące optymalizacji zużycia ciepła. Wartość projektu wyniosła ponad 13 mln zł.

– Wdrożony przez nas system pozwala kontrolować pracę naszych węzłów z częstotliwością odczytu co 15 minut. Dzięki inteligentnym sieciom jesteśmy w stanie zareagować wyprzedzająco na wszelkie nieprawidłowości związane z dostawą energii. W praktyce oznacza to, że możemy zapewnić odbiorcom komfort cieplny i przewidzieć zmianę temperatury zanim będzie odczuwalna w ich mieszkaniach – komentuje Rafał Ciesielski, kierownik sieci ciepłowniczej Fortum.

Wdrożony przez Fortum system ma zwiększyć niezawodność dostaw ciepła i usprawnić proces obsługi technicznej odbiorców. Bieżący nadzór nad pracą węzła i instalacji wewnętrznej pozwoli na wczesną identyfikację zagrożeń, takich jak nieszczelności, bądź niewłaściwe działanie urządzeń dostarczających energię cieplną do klientów. Tym samym ekipy techniczne mogą znacznie szybciej eliminować potencjalne zakłócenia w pracy systemu ciepłowniczego.

Firma zapewnia, że stawia na transparentność w zakresie parametrów dostaw ciepła i daje odbiorcom narzędzia do samodzielnej optymalizacji zużycia. W ramach projektu uruchomiono usługę, która ma pozwalać na odczyt parametrów dostawy ciepła w trybie on-line. Klienci mają otrzymywać dostęp do danych historycznych czy porównania z podobnymi odbiorcami. Mogą również otrzymać informację o zidentyfikowanych awariach, przewidywanym poziomie zużycia czy wysokości rachunków.

Fortum jest jednym z beneficjentów ostatnich konkursów na unijne dotacje z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu oraz poddziałanie 1.6.2 Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji.

W ramach działania 1.5 Fortum Power and Heat Polska pozyskało dofinansowanie na projekty realizowane we Wrocławiu.

Z kolei w ramach poddziałania 1.6.2 podpisano dwie umowy. Jedna z nich dotyczy budowy nowych odcinków sieci ciepłowniczej we Wrocławiu, a druga tego samego działania w Płocku. W tym przypadku przewiduje się wybudowanie 12,8 kilometra sieci ciepłowniczych. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...