Jakie korzyści da rządowy program termomodernizacji? [wywiad]

Jakie korzyści da rządowy program termomodernizacji? [wywiad]
Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w Rockwool Polska
REKLAMA

Rząd zapowiedział wdrożenie pilotażowego programu termomodernizacji domów, który na razie obejmie pojedyncze gminy w Małopolsce i na Śląsku. O tym, dlaczego wymiana kotłów nie odniosła pożądanego skutku i jakie korzyści daje termomodernizacja, opowiada Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w Rockwool Polska.  

Smog w Polsce to poważny problem, który miał być częściowo zażegnany wymianą kotłów dofinansowywaną przez polski rząd. Dlaczego rząd proponuje teraz nowy program związany z termomodernizacją, a więc ociepleniem budynków? Czy wymiana kotłów nie odniosła pożądanego skutku?

Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w Rockwool Polska: – Termomodernizacja budynków nie jest pomysłem nowym. W Polsce, dzięki tzw. ustawie termomodernizacyjnej z 1998 roku, czyli od 20 lat,  termomodernizacja bardzo dobrze sprawdzała się w sektorze budownictwa wielorodzinnego i dla budynków użyteczności publicznej. Świadczą o tym dane prezentowane m.in. przez Bank Gospodarstwa Krajowego czy Główny Urząd Statystyczny. Według GUS, około 50 proc. budynków wielorodzinnych zostało poddanych termomodernizacji.

Pomimo, że ustawa termomodernizacyjno-remontowa obejmowała również budynki jednorodzinne, w praktyce niestety okazało się, że właściciele budynków jednorodzinnych nie korzystali z wsparcia finansowego na termomodernizację swoich domów. Złożoność procedury uzyskania wsparcia, w porównaniu do jego wysokości, nie zachęcała do sięgnięcia po tę formę pomocy na termomodernizację domów. Prawdopodobnie to właśnie mniejsze koszty i względnie prostsze procedury związane z wymianą kotłów, w porównaniu z termomodernizacją domów, przyczyniły się do tego, że pierwszy etap działań antysmogowych związany był głównie z wymianą starych kotłów na nowe. 

Po wymianie kotła nagle wzrosły koszty za ogrzewanie.

– Tak, bo dodatkowym warunkiem, wynikającym z technologii działania nowych urządzeń grzewczych, jest również zastosowanie wysokiej jakości drogich paliw. Po pewnym czasie zorientowano się (najpierw właściciele nowych kotłów, później samorządy), że sama wymiana kotła to rozwiązanie krótkotrwałe. Na etapie przeprowadzenia inwestycji było to tańsze niż termomodernizacja budynku, ale zaraz po samej wymianie kotłów okazało się, że właścicielom wzrosły koszty ogrzewania, za co rekompensatę musiały wypłacać samorządy.

Dostrzeżono więc, obok smogu, inny bardzo ważny problem społeczny – jest nim ubóstwo energetyczne, polegające na tym, że mieszkańców nie stać na zaspokojenie potrzeb związanych z ogrzewaniem domu. Wymiana starych kotłów na nowe i konieczność stosowania w nich drogich paliw, pogłębia zjawisko ubóstwa energetycznego.

Mamy więc dwa poważne problemy smog i ubóstwo energetyczne. Czy termomodernizacja je rozwiąże?

– Zdecydowanie. To poważne problemy o charakterze społecznym i są z sobą ściśle powiązane. Muszą być rozpatrywane łącznie. Nie da się podejmować działań na rzecz zmniejszenia smogu bez uwzględniania wpływu tych działań na koszty ogrzewania budynków. Główną przyczyną smogu w Polsce jest indywidualne ogrzewanie gospodarstw domowych. Właściciele domów, uciekając w pewien sposób przed ubóstwem energetycznym, czyli  przed ponoszeniem wysokich kosztów ogrzewania, wybierają tanie rodzaje paliw, choć często to, czym można palić w starych piecach, nie powinno być określane jako paliwo. Niestety spalanie tych tanich rodzajów paliw powoduje znaczne emisje bardzo niebezpiecznych dla zdrowia ludzi substancji, które tworzą smog. Dotykamy tu poważnego problemu, jakim są skutki oddziaływania smogu na zdrowie ludzi, którzy przecież często nie mają wpływu na to, co spala się w okolicy.

Termomodernizacja budynków składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest ocieplenie domu – zawsze należy zacząć właśnie od izolacji, a dopiero potem dostosowywać nowe technologie grzewcze. Dobrze ocieplony budynek zapobiega stratom ciepła, a to przekłada się na mniejsze moce grzewcze kotłów czy innych tego typu rozwiązań. Zdecydowane wsparcie termomodernizacji budynków jednorodzinnych jest wręcz obowiązkiem rządu.

Skutecznie przeprowadzona termomodernizacja budynków jednorodzinnych będzie narzędziem, które rozwiąże te dwa ważne problemy społeczne: ograniczy smog i zapobiegnie wzrostom kosztów ogrzewania, nawet przy przejściu na droższe, mało emisyjne rodzaje paliw, jak np. wysokiej jakości węgiel kamienny, gaz ziemny lub ciepło sieciowe. 

Rząd chce wdrożyć pilotażowy program termomodernizacyjny. W mediach pojawiły się głosy, że ludzie nie będą zainteresowani termomodernizacją, jeśli trzeba będzie zaciągnąć kredyt, by móc skorzystać z programu. Eksperci wskazują na takie możliwości, jak ulga podatkowa PIT czy częściowy zwrot podatku VAT za materiały budowlane. Czy są jakieś inne rozwiązania, które przekonają właścicieli domów do termomodernizacji i skorzystania z programu?

– Powodzenie programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych, a więc programu mającego za zadanie ograniczenie smogu, zależało będzie od skuteczności jego wdrożenia. Im prostsze reguły przyznania dofinansowania i wymagające mniej zaangażowania od strony inwestora indywidulanego, tym lepiej. Wszystko zależeć będzie od szczegółów programów wsparcia. Właściciele budynków jednorodzinnych mogą mieć bardzo różne preferencje, wynikające np. z ich możliwości finansowych, mobilności przy szukaniu banku z ofertą na termomodernizację, ekipy remontowej, doradztwa związanego z uzyskaniem dofinansowania i przeprowadzenia termomodernizacji w taki sposób, aby dała ona zamierzony cel.

Z drugiej strony należy pamiętać, że aby przeprowadzona termomodernizacja przyniosła oczekiwany skutek, czyli ograniczyła zapotrzebowanie na ogrzewanie, należy wprowadzić jakieś elementy związane z weryfikacją zastosowanych rozwiązań termomodernizacyjnych, a później przeprowadzonych samych prac termomodernizacyjnych.

Termomodernizacja to pierwszy krok w energooszczędnym budownictwie i bardzo dobry sposób na ograniczenie emisji zanieczyszczeń. To także duże oszczędności na kosztach ogrzewania. Jakie są jeszcze jej korzyści dla indywidualnego inwestora? A jakie dla kraju?

– Oprócz zmniejszania zapotrzebowania na energię do ogrzewania, zalety termomodernizacji budynków to przede wszystkim ograniczenie niskiej emisji, czyli głównej przyczyny smogu w Polsce.  Oznacza to znaczną poprawę warunków zdrowotnych całego społeczeństwa, a przede wszystkim osób najbardziej narażonych na zanieczyszczenie powietrza, czyli dzieci i kobiet w ciąży. To także duże oszczędności – szacuje się, że dzięki termomodernizacji w naszym budżecie zostałoby aż 20 miliardów złotych.

Dla kraju to oszczędności strategicznych nośników energii, a więc wzrost bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki poprawie efektywności energetycznej budynków, opłacalne stanie się doprowadzenie do nich innych rodzajów źródeł ogrzewania (np. gaz ziemny, ciepło sieciowe) lub zwiększenie potencjału wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co również poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Termomodernizacja ma także wpływ na poprawę architektury i estetyki budynków w gminach. Dla inwestora indywidulanego to więcej gotówki w portfelu, bo oszczędności na kosztach ogrzewania mogłyby się zmniejszyć w skali roku nawet o kilka tysięcy złotych. Skorzystanie z programu może być też okazją do przeprowadzenia dodatkowych prac remontowych budynku, jak np. naprawa pokrycia dachu, adaptacja poddasza, odnowienie elewacji budynku. Wszystko to poprawia komfort użytkowania pomieszczeń – przy zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych wzrasta izolacyjność akustyczna przegród i bezpieczeństwo pożarowe. 

Program rządu jest pilotażowy, a z ekspertyz wynika, że to kropla w morzu potrzeb. Jak możemy przeciwdziałać smogowi w sposób długofalowy?

– Program to pilotaż, a kwota w stosunku do potrzeb niewielka. Zapewne faza pilotażowa służyć będzie nie tylko sprawdzeniu skuteczności samej termomodernizacji budynków w ograniczaniu smogu w niewielkiej skali (w programie wezmą udział pojedyncze gminy), ale również przetestowaniu czynności organizacyjnych związanych z dystrybucją wsparcia finansowego wśród właścicieli budynków. Na szczęście dostrzeżono ogromny potencjał w poprawie efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych przez ich termomodernizację. Należy mieć nadzieję, że po fazie pilotażowej nastąpi rozpoczęcie właściwego, wieloletniego programu termomodernizacji domów w skali kraju, z programami wsparcia dostosowanymi do możliwości właścicieli budynków jednorodzinnych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Gucio ;) |
Program beznadziejny, stworzony tylko po to aby mieć jakieś argumenty przed KE, po prostu boją się kary. Bzdury, bzdury, premier prawi, on nie tworzy programu tylko jego pozory. Czy to jest tak skomplikowane, tak kosztowe? Wystarczy ogłosić, że budżet nie będzie żerować na termomodernizacji prowadzonej przez osoby fizyczne i to w zakresie usług firm budowlanych, jak również samodzielnego zakupu materiałów do ocieplenia. Tak więc wprowadzić zwrot podatku VAT albo VAT zwolnione i problem z głowy. Jedyną formę dofinansowania to powinna być dopłata do oprocentowani kredytu i na tym koniec.
alladyn-solar-batt |
Do Gucio: o czym Ty w ogóle mówisz? Jaki Ty program dostrzegasz? Uważasz, że samo mówienie o tym jakoby miał być ,,program'' jest tym samym co konkrety? Tych po prostu nie ma! Pionokia w brylach bajania.
przegrany |
Kolejna bzdura. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że prosty system np. zwolnienia z VAT może być skuteczny. Najgorszym rozwiązaniem będą jak zwykle jakiekolwiek związki z bankami. Będą one jedynymi wygranymi w tej całej farsie.
Radek |
W PowerPoint-cie to wszystko zadziala a w praktyce nawet nie ma kim robic. Kto zmodernizuje te setki tysiecy domow!? Juz nie mowiac o tym ze nie ma na to kasy. Na 500 plus i na nowych licznych emerytow wydane.
Lipa |
Program do bani, kupa kasy a efekt prawie 0, i o czym o ni ze tak powiem pier.....ą, program pilotażowy 22 gminy, u mnie w powiecie jest 7 gmin a co z zresztą pokazówka i tyle, za samochody się biorą stacje ładowania bezpłatne, parkowanie dla hybryd w centrach miast jak pół polski pali węglem i nawet żeby 50 cm steropianem dom ocieplić to i tak będzie syfił jak w środku zostanie węglowy kopciuch. Programy tak i owszem ale może w jakiś inny sposób niż to się dzieje teraz, jak i tak nikt głośno nie powie że za dwa lata węgiel stop i żebyśmy całą Polskę styropianem obłożyli to tzw kamieni kupa. Moim zadaniem biomasa, gaz i prąd, zwolnić vat na budowlane do termomodernizacji tylko to już trochę za późno bo z tak krótkim terminem ceny i tak pójdą w górę i to nie o vat a więcej, i krótkotrwały bum budowlany też nie jest korzystny. Zakaz całkowity węgla tylko nas uratuje a nie docieplenie ułamka domów w Polsce i tak piękna propaganda w tv o termomodernizacji czy power Pointowych samochodach elektrycznych i stawianie nas jako lidera w UE skończy się karą a smog jak był tak będzie.
Takie są fakty, doświadczenia |
Problem z ociepleniem budynku, bo zwykle i okna się wymienia, jest taki, że zamyka się dopływ powietrza wentylacyjnego, które przed modernizacją wlatuje przez nieszczelności, ściany oddychają. Jak się uszczelni to zaraz grzyb wyłazi, bo wentylacja konwekcyjna to tak naprawdę brak wentylacji. Zatem termomodernizacja bez usprawnienia wentylacji = grzybobranie na ścianie. Ludzie pomrą szybciej niż od smogu.
Takie są fakty, doświadczenia |
Problem z ociepleniem budynku, bo zwykle i okna się wymienia, jest taki, że zamyka się dopływ powietrza wentylacyjnego, które przed modernizacją wlatuje przez nieszczelności, ściany oddychają. Jak się uszczelni to zaraz grzyb wyłazi, bo wentylacja konwekcyjna to tak naprawdę brak wentylacji. Zatem termomodernizacja bez usprawnienia wentylacji = grzybobranie na ścianie. Ludzie pomrą szybciej niż od smogu.
Karol |
Nie gadaj bzdur o tym grzybie. Grzyb jest tam gdzie ściana przemarza i jest wilgoć. Wietrzę kilka minut dziennie i utrzymuje odpowiednią wilgotność. Przy dużym mrozie to aż za sucho w domu. Gorzej że są dni gdy strach wietrzyć . Muszę oczyszczacz włączać.
Petrumistrzangela |
Jakie korzyści? żadne korzyści! Co to ma być wgl? te wszystkie programy możecie sobie wsadzić! banki, kredyty, zawyżone ceny kosztorysów itp... Co program to gorszy i co najgorsze coraz mocniej skomplikowany ! Ps chętnie kupie stare opony na nastepny sezon grzewczy! pisac
Aldebaran |
Polski chytrusie ! Pal oponami ile wlezie, ale wylot komina wstaw do swojej sypialni albo do pokoi własnych dzieci.
Agat |
Ciekawe, kto będzie beneficjentem tej kasy?! cyt. "Pilotażowy program termomodernizacji będzie prowadzony na terenie 22 gmin, w których mieszka 770 tys. osób. Pilotaż ma kosztować około 750 mln zł." > Licząc 2 osoby w budynku, koszt ocieplenia (na bogato, nie żałujmy ludziom, dom piętrowy ok. 300 m2 ścian) - 130 zł/m2 (robocizna + materiały) * 300 m2 = 39 000 PLN + 5 000 PLN (projekt + audyt i duperele dla zbędnych, nikomu nie potrzebnych urzędasów) - w zaokrągleniu 45 000 PLN. Pryjmijmy 50 000 PLN od budynku (2 os.) Wynik: 974 000 * 2 - 50 000 = 1898000 PLN od budynku zostaje "bezpańskie". Strach pomyśleć, jak kwota wychodzi, jak w budynku mieszkają 4 osoby... Czy ktoś wie, kto "przytuli" 1898000 PLN z każdego ocieplonego budynku w tych 22 gminach?!
Mich |
@Agat, licząc 50k zł na dom, to przy kwocie 750mln zł na program daje nam 15000 domów. Przepraszam, ale nic nie rozumiem z twoich obliczeń. Jakie 1,8mln na dom?
Opolanin |
Panie Premierze mieszkam w kamienicy jest do klatki podviagniete centralne z siecie a palimy w piecu 1 n 130m poprostu nas nie stac grzyb w kazdym pokoju zona dostala nowotwor pluc jako mloda osoba czemu my zyjemy w tak biednym kraju bez pomocy
zielony |
Niby państwo ostrzega: ''uwaga, smog niszczy zdrowie, ocieplajcie swoje domy", niby premier deklaruje wzmożone działania i pomoc w ubóstwie energetycznym, ale mam wrażenie że na mówieniu państwo poprzestaje, bo dostanie dotacji na temomodernizację graniczy z cudem. Przy tym temacie warto wspomnieć żeby uważać co się kupuje nie kupować najtańszego styropianu bo może okazać się że pieniąde wyrzucone w błoto - styropian powinien posiadać rekomendację ITB to gwarancja dobrej jakości
gabriel |
Przed wyborem styropianu sprawdzajcie raporty GUNB, wciąż wielu producentów oszukuje na jakości, zaniżając kluczowe parametry
świadomy |
Najlepszy do tego jet styropian, ale powinien być dobrej jakości, potwierdzonej certyfikatem Instytutu Budowlanego, wtedy mamy gwarancję skuteczności izolacji. Niestety na rynku budowlanym jest wiele firm-oszustów, które sprzedają styropian o krytycznie zaniżonych parametrach, deklarując na karcie produktu na opakowaniu że wszystkie normy są spełnione, dlatego nie ważne jakie pieniądze zainwestujemy, jeśli nie ulokujemy ich rozsądnie to problem smogu czy pozostałe nie znikną.
świadomy |
Najlepszy do tego jest styropian, ale powinien być dobrej jakości, potwierdzonej certyfikatem Instytutu Budowlanego, wtedy mamy gwarancję skuteczności izolacji. Niestety na rynku budowlanym jest wiele firm-oszustów, które sprzedają styropian o krytycznie zaniżonych parametrach, deklarując na karcie produktu na opakowaniu że wszystkie normy są spełnione, dlatego nie ważne jakie pieniądze zainwestujemy, jeśli nie ulokujemy ich rozsądnie to problem smogu czy pozostałe nie znikną.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...