Rząd ogłosił program walki ze smogiem. Priorytetem termomodernizacja

Rząd ogłosił program walki ze smogiem. Priorytetem termomodernizacja
Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

W odpowiedzi na dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdzający naruszenie przez Polskę unijnych dyrektyw w zakresie standardów czystego powietrza, premier Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy program walki ze smogiem. Problem w tym, że poprzedniego planu, który ogłosił rok temu rząd Beaty Szydło z Morawieckim jako wicepremierem, niemal w całości nie zrealizowano.

Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska złamała prawo unijne, dopuszczając do nadmiernych, wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Polsce za naruszenia dyrektyw dotyczących jakości powietrza grożą nawet 4 mld zł kary. Do nałożenia kar dochodzi jednak dopiero po kolejnym procesie sądowym. Komisja najpierw musiałaby złożyć wniosek do Trybunału o rozpoczęcie postępowania w sprawie nałożenia grzywny.

Walce ze smogiem miał służyć ogłoszony rok temu przez rząd Beaty Szydło program „Czyste powietrze”. Problem w tym, że po roku od jego zaprezentowania z 14 punktów rządowego planu zrealizowano tylko rozporządzenie o kotłach, które wymaga jednak dopracowania i przepisów, które zapewnią mu skuteczność.

Ze spełnienia swoich obietnic m.in. w zakresie wprowadzenia norm jakości węgla nie wywiązało się Ministerstwo Energii.

ME wprowadziło co prawda z początkiem roku rozporządzenie skutkujące implementowaniem przez państwowe koncerny energetyczne tzw. taryfy antysmogowej G12as. Po jej wprowadzeniu pojawiły się jednak głosy, że nowa taryfa nie zachęci gospodarstw domowych do przejścia na ogrzewanie elektryczne i że jej celem było w dużej mierze stworzenie popytu elektrowniom na energię produkowaną w porze nocnej, gdy zapotrzebowanie na nią jest bardzo niskie.

Teraz, w odpowiedzi na dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia nowego programu, którego kluczowym elementem ma być zapowiadany wcześniej program termomodernizacji domów.

Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste. W domu nieocieplonym trzeba średnio 4-5 ton węgla na sezon. Tymczasem po modernizacji jest to około dwóch ton, czyli dwa razy mniej – ocenił dzisiaj premier Morawiecki (za PAP).

Pilotażowy program termomodernizacji będzie prowadzony na terenie 22 gmin, w których mieszka 770 tys. osób. Pilotaż ma kosztować około 750 mln zł.

Wcześniej premier Morawiecki tematowi walki ze smogiem poświęcił bardzo wiele miejsca w swoim expose. Premier podtrzymał teraz, że walka o czyste powietrze w Polsce jest jednym z priorytetów jego rządu, dziękując – podobnie jak uczynił to w expose – alarmom smogowym i organizacjom pozarządowym za wieloletnie działania w tym obszarze.

– Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze – powiedział premier Morawiecki.

Piotr Woźny, odpowiedzialny za walkę ze smogiem wiceminister w resorcie przedsiębiorczości, zapowiedział, że na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń Rady Ministrów zostanie przyjęty i skierowany do Sejmu projekt ustawy o normach jakości paliw stałych.

Ocenił, że walka z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza może zająć dekadę. – Chcielibyśmy to zrobić w dziewięć lat. Na koniec trzeciej kadencji rządów PiS, kiedy będziemy mogli dokończyć kolejną perspektywę budżetową UE na lata 2021-2027 – zapewnił, dodając, że w nowej perspektywie budżetowej UE polski rząd będzie starał się o wygospodarowanie specjalnego budżetu z UE na działania związane z walką ze smogiem.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera przedwcześnie 47 tys. osób.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (28)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,Teraz, w odpowiedzi na dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia nowego programu" oto one: ________________________________________________________________,, Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń"
alladyn-solar-batt |
,,Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo" - zastanówmy się kto tutaj i z kim ,,walczy". Czy Pinokio w bryłach ma zamiar powalczyć z zakłamaniem członków jego własnej ekipy?
Dno |
,,Pilotaż ma kosztować około 750 mln zł." - Pan Premier musi iść do optyka i zmienić okulary. Przy wejściu do sali na której ogłaszał swe kłamstwa było na suficie napisane ,,ssij"... Tymczasem on to odczytał, że na suficie napisano ....750 mln zł.
Radek |
W korporacjach tego ucza handlowcow i managerow. Jak by sie to madrze nie nazywalo, jest to sprzedaz z uzyciem manipulacji. To tylko slowa, one w tym srodowisku nie maja znaczenia zobowiazania. To wchodzi w krew tak ze sam juz w to wierzy, jesli inni to kupuja. A wiekszosc kupuje...
alladyn-solar-batt |
Zatem odpowiedzią na oczekiwania tego Managera Kłamstw, powinno być działanie. Wydaje się, że jednym z możliwych jest stworzenie Ogólnopolskiej Grupy Zakupowej Magazynów Energii (OGZME), której zadaniem byłoby wynegocjowanie z jednym ze światowych potentatów cen hurtowych i przedłużonych gwarancji dla magazynów energii do współpracy z PV dla i na rzecz Polskich Prosumentów. Jasne bowiem jest jedno - PiS nie panuje, na, nawet nie nosi się z takim zamiarem nad sobie państwem konkurujących ze sobą przedsiębiorstw Dystrybucji, Przesyłu, Wytwarzania energii elektrycznej. Konkurujących bez wizji i obrazu do czego prowadzi takie trwanie we wzajemnych toksycznych dla Kowalskiego relacjach. Relacjach, gdzie każdy z tych graczy - patrzy jedynie dwa centymetry poza czubek własnego nosa dbając wyłącznie by jak najpóźniej spaść ze stołka. Dlatego zmierzajmy w zorganizowanej Społeczności do autokonsumpcji z PV i (gdy to możliwe) docelowego Off-gridu. Grupy zakupowe z sukcesem działają w tej dziedzinie np. w Kalifornii (nie jedynie).
Lipa |
Tylko całkowity zakaz palenia węglem może coś pomóc. Mam piec na pellet z dofinansowaniem , po 5 latach zobowiązania mogę palić w nim czym chcę. Wielu ludzi mówi że wróci do węgla i dupa zbita jak był syf tak jest i tak będzie. Mateusz mówi że po dociepleniu spalą 2 tony zamiast 4 , rewelacja smog znikł. Zamiast 10 razy normy przekraczać, przekroczy 8. Mieszkam w miejscowości ok 10 tys ludności trochę bloków reszta zabudowa jednorodzinna, patrząc na kominy widać co może zdziałać jeden piec i popsuć powietrze w okolicy. I docieplenie gowno da bo zamiast od 9 rano to będzie syfił od 14.
Lipa |
Tylko całkowity zakaz palenia węglem może coś pomóc. Mam piec na pellet z dofinansowaniem , po 5 latach zobowiązania mogę palić w nim czym chcę. Wielu ludzi mówi że wróci do węgla i dupa zbita jak był syf tak jest i tak będzie. Mateusz mówi że po dociepleniu spalą 2 tony zamiast 4 , rewelacja smog znikł. Zamiast 10 razy normy przekraczać, przekroczy 8. Mieszkam w miejscowości ok 10 tys ludności trochę bloków reszta zabudowa jednorodzinna, patrząc na kominy widać co może zdziałać jeden piec i popsuć powietrze w okolicy. I docieplenie gowno da bo zamiast od 9 rano to będzie syfił od 14.
ProfZbieraczZnaczków |
Problem polega na tym, że ten rząd nie działa planowo - tylko jak pojawi się jakiś strach z UE (jak kara za zanieczyszczenia - bo to że są - to wyszyscy wiemy i czujemy to każdej zimy odkąd tu żyjemy), to się biora do roboty (a właściwie deklarowania), jak straż pożarna. Ale nie ida za tym czyny tylko słowa i słowa i potok słów. MIał byc zakaz sprzedaży mułków - nie ma. Sasiad pali jak dawniej, we wsi czarno jak za Gierka. Miała być zlikwidowana akcyza na CNG - jest zamiast tego podwyżka ceny tego najczysstrzego paliwa o 20 gr. Miał być rozwój OZE - jest spadek mocy zainstalowanej i produkcji. Czy ktoś jeszcze chce głosować na PIS - aby mógł przez 2 kolejne kadencje opowiadać tą swoją propagandę a i tak robić swoje (czyli co mu dyktują kopalnie i "energetycy wysokich napięć"?) czy ktoś ma jeszcze wątpliwości ? Może mnie oświeci - bo jestem ciemnym wykształciuchem tylko
Misiek |
Najważniejsza jest wymiana kopciuchów. Wystarczy o 16 przejechać przez wsie w Małopolsce. Trzeba wymienić najbardziej dymiące kotły rozesłane raz dziennie dla oszczędności. Po ociepleniu budynku może się okazać że ktoś kto palił ciągle zacznie przepalać. Nawet najlepszy wegiel w zimnym kotle powoduje kopcenie. Jak jest możliwość uczyć palenia od góry. Uczyć i karać jak nie pomaga.
azza |
Jak w tym zasmrodzonym grajdole może być lepiej z zanieczyszczeniem powietrza skoro nawet premier dalej przelicza wszystko na ilość spalonych ton węgla i nie widzi niczego innego poza piecami !
Jenot |
!0, 20 lat temu jakość powietrza była zdecydowanie gorsza. Cały ten cyrk, który teraz mamy doskonale obrazuje jak łatwo manipulować nastrojami
ElektrowniaPV |
Każdemu narzekającemu na jakość powietrza proponuję wyłożyć po 1000-2000 zł rocznie na jakiś fundusz z którego będzie finansowane ekologiczne ogrzewanie Waszych mniej zamożnych sąsiadów - są chętni?
Radek |
Do ElektrowniaPV. Juz taki fundusz jest. Nazywa sie budzet panstwa. Odprowadzam don kilkadziesiat tysiecy zlotych rocznie od wielu lat. Efekt mizerny.
ElektrowniaPV |
@Radek to nie fundusz celowy
Lipa |
Jenot to się cofnij o 20 lat, to nie manipulacje. I nie od dwóch lat widać smog, od kilkunastu lat mamy zimy lekkie, wilgotne, niskie ciśnienie cały yen syf leci do dołu. Ceny węgla wzrosły każdy przymyka piece na maksa dusi płomień i dawaj chmura dymu z kotła i żaden węgiel 1-klasy nie pomoże,
jenot |
@Lipa naucz się czytania ze zrozumieniem. Teraz może nie jest idealnie ale jest dużo lepiej niż kiedyś, natomiast panikarze uwielbiają siać panikę
alladyn-solar-batt |
Do ElektrowniaPV: jakikolwiek fundusz tak rozumiany jest zbędny. Jest rozwiązanie idealne, ale o tym można rozmawiać z mężczyznami. W polityce Polskiej obecnie-nie ma ani jednego.....
Radek |
Do ElektrowniaPv. Co z tego?Jesli jest wola polityczna rzadzacy przekladaja pieniadze z jednej kieszeni do drugiej np. finansowanie z budzetu ZUS, KRUS czy inwestycji drogowych (a w cenie paliw sa juz na ten cel srodki).
M |
Sąsiad kupa kasy . Samochody nowe pod domem stoją , sam ściąga rozbite , naprawia. Kupę śmieci do kotła wrzucał. Nie pomogły skargi. Jak się mu dziecko podtruło syfem z pieca to kasa na zmianę kopciucha się znalazła.
Kris |
U nas w gminie dopłacali do wymiany kotłów 60%. Mało ludzi wymieniło bo trzeba było kocioł bez rusztu montować albo gaz i nie było gdzie rozpalić śmieciami. Ja chętnie podatek za Bitcoin w kwietniu zapłacę. 32%. Niech wszystko idzie na kotły sąsiadów.
analityk |
do alladyn-solar-batt cieszę się, że są osoby podzielające moje poglądy. Ważnym aspektem jest deregulacja OSD i wpuszczenie na sieci innych (czyt. niezależnych operatorów) tak jak p.Streżyńska zrobiła z TP S.A. a później z Orange. Dodałbym do tego (oprócz PV i magazynów energii) VAWT - pionowych wiatraków marki Hipar. Średnia roczna produkcja prądu dla jednego gospodarstwa to ok 4500kWh. mniej więcej tyle co Pompa Ciepła Powietrze-Woda potrzebuje do pracy w sezonie grzewczym. Reszta energii elektrycznej na sprzęty oświetlenie płyta grzewcza w kuchni pociągnie PV. W każdym domu może być coś takiego. Dodatkowo technologia blockchain umożliwia przesyłanie energii tak jak następuje wymiana plików w sieci P2P
SPS |
Termomodernizacja to podstawa. Za tym powinny iść inne zmiany jak koledzy powyżej wspomnieli (deregulacja sieci, promocja magazynów energii, PV, itp). Jeśli termomodernizacja ma się udać na dużą skalę to niestety ale chyba tylko dopłaty zadziałają. Te jednak powinny być ustalone na rozsądnym poziomie i nie może to być 50% jak w którejś z gmin - to za dużo i kasy zbyt szybko zabraknie . IMO, rozsądny poziom to ok 20-25% kosztów kwalifikowanych.
alladyn-solar-batt |
Do SPS : ,,Termomodernizacja to podstawa. Za tym powinny iść inne zmiany jak koledzy powyżej wspomnieli (deregulacja sieci, promocja magazynów energii, PV, itp). _____________________________________________________________________ Jeśli termomodernizacja ma się udać na dużą skalę to niestety ale chyba tylko dopłaty zadziałają. '' __________________________________________________________________ To co piszesz pierwej - zgoda. W przedmiocie sposobu sfinansowania potrzeb termomodernizacyjnych, gdy realnie weźmiemy pod uwagę skalę, ale przede wszystkim fakt, żepróba dokonania jej ,,na siłę'' tj. nagle, w krótkim czasie byłaby karkołomna finansowo generując piramidalne podwyżki cen materiałów ociepleniowych - termomodernizacja niepowinna być co do zasady finansowana z dopłat. Zresztą - co tu długo mówić - to nie jedynie kwestia pieniędzy, bowiem Polska nawet obecnie nie dysponuje narzędziami (rzetelnymi) do aktualnie trwających ociepleń, trwających w bierzących procesach budowlanych nowych budynków. Mówię tu o braku normy ustawowej już dziś nakazującej normatyw nie wyższy niż 70W/mK, braku przepisów penalizujących oszustwa (nagminne) przy produkcji materiału do ociepleń, który często ma inne niż deklarowane parametry (aby tylko cena była niska).Mówię tutaj też o braku przepisów penelizujących brakoróbstwo pośród wykonawców, których bez liku wzieło się i bez umiejętności oraz woli do precyzyjnego ocieplania za tę część procesu budowlanego - wzięło się poprzez płacenie robotnikom możliwie najniższych stawek. Tacy pracownicy najczęściej odwalają kiszkę. Kolejna sprawa jak widzę roboty ,,ociepleniowe'' dokonywane metodą mokrą na mrozie ....... __________________________________________________________________ Wracając do klu, czyli finansowania - gwałtowne wyrzucenie ,,na rynek'' dużego kapitału na taki cel - wyleje dziecko z kąpielą. Jak już o tym pisałem jest metoda na to by termomodernizacja (ujeta w uprzednio właściwie sformułowane przepisy Ustawowe) sfinansowała się,,sama'' w sposób uniemożliwiający gwałtowne zmiany relacji finansowych w zakresie niekontrolowanego wzrostu średnich kosztów wykonastwa. Co by jednak nie wyprawiać - skala zadania jest taka, że trwać MUSI jakieś 5-8 lat, zaś dokładnie w takim czasie odczujemy w praktyce wypływające z takiej kampanii korzyści. Te korzyści- są oczywiście najważniejsze. Tym bardziej - głupotą byłóby dokonanie tego na ,,łapu-capu'' - nawet gdyby (oczywiście Pinokio w okularach nie tylko niema na to pieniedzy, ale nawet kasy na drukarkę, która takie pieniądze mu dodrukuje) teoretycznie Polska pożyczyła (co nie jest niewykonalne) kasę z EBOR. Mechanizm finansowania o którym mówię winien być zasadniczo oparty o ......Gminy. To one bowiem dokładnie wiedzą kto i jak bardzo truje lokalne środowisko. Stąd też - mechanizm ten możliwy jest do skonstruowania tak, by w pierwszej kolejności po pierwsze skorzystali z niego ubodzy energetycznie, po wtóre tacy, którzy najintensywniej dziś współtworzą smog. Tutaj - wspomnijmy o tych co mają NOWE domy wybudowane w oparciu o projekty jakie NIGDY nie powinny być im sprzedane jako zawierające bandycko zaniżone wymagania w zakresie energooszczedności. A to akurat - kolejna plaga ( złe projekty i obrót takimi), która może być wyeliminowana niemal natychmiast.
alladyn-solar-batt |
,,Do analityk: ,, Ważnym aspektem jest deregulacja OSD i wpuszczenie na sieci innych (czyt. niezależnych operatorów) tak jak p.Streżyńska zrobiła z TP S.A. a później z Orange.'' __________________________________________________________________ Brawo, brawo, brawo. Byłoby to epokowe dzieło. Jak sam podnosisz - to zadziałało w przypadku branży telekomunikacyjnej i nie ma żadnego powodu by nie zadziałało w odniesieniu do Dystrybucji energii elektrycznej. Dlaczego? Bo dystrybucja energii elektrycznej jest w zasadzie tym samym co dystrybucja pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi cyfrowych ..pakietów'' danych - bo to w istocie krąży poprzez routery, BTS-y itd. Dlaczego zatem to nie następuje? Odpowiedź nie jest skomplikowana, choć dla wielu prawda którą powtarzam po wielokroć jest trudna do akceptacji. Co więcej - prawda ta jest straszniejsza im bardziej mielibyśmy dać jej wiarę.....Nikt w społeczeństwie co do zasady nie chce o sobie źle pomyśleć. Nikt nie chce poczuć się oszukanym , wykorzystywanym głupcem. Dlatego- często nie wierzą w tę diagnozę: grupa cwaniaków (swego czasu) dokonując ,,prywatyzacji'' przedsiębiorstw energetycznych po prostu uwłaszczyła się na przejętej infrastrukturze. Dziś już drugie pokolenie tych cwaniaków - dzierży w swym ręku Dystrybucję. Dzierży - nikomu jej nie udostępniając. Jako, że monopol dzierżycieli jest morderczy i KAŻDY obywatel (bogaty lub biedny) zależny jest w swych codziennych losach od tej grupy rządzących, to nawet Rządy jakie mieliśmy, jakie ,,mamy'' - - rządy laików energetycznych - nie ważą się podnieść ręki na faktycznych Władców Polski - czyli Monopol Dystrybucyjny. To elementarna kwestia- likwidacja tego monopolu. Bez takiej i tej zmiany - nasze ,,gadki'' o OZE, ba - o sukcesie w energetycznej przyszłości Polski i co więcej Europy......- są tylko pustą paplaniną. __________________________________________________________________ Dodałbym do tego (oprócz PV i magazynów energii) VAWT - pionowych wiatraków marki Hipar. - tutaj prosiłbym o rozwinięcie w czym i z jakiego powodu konstrukcje Hipar sa warte wsparcia. __________________________________________________________________,,Średnia roczna produkcja prądu dla jednego gospodarstwa to ok 4500kWh. mniej więcej tyle co Pompa Ciepła Powietrze-Woda potrzebuje do pracy w sezonie grzewczym. Reszta energii elektrycznej na sprzęty oświetlenie płyta grzewcza w kuchni pociągnie PV. W każdym domu może być coś takiego.'' __________________________________________________________________No tak -rzeczywiście w Polsce tak to dziś wygląda. Niemniej tutaj zauważmy, że na tym polu chyba także mamy problem. Rozwinięte społeczeństwa (bogate) zużywają czasem dwukrotnie więcej na te same cele energii elektrycznej, mniej stosunkowo paliw płynnych, gazowych. Ten ostatni segment obecnie ,,zdobywa'' rynki generacji. Niestety - bez połączenia w relacji z magazynowaniem energii oraz wartym zachodu współspalaniem wodoru. Wodoru - który latem można wytworzyć ze słońca i przechować na znaczną część (nie całość) sezonu grzewczego. __________________________________________________________________Tutaj zadajmy pytanie- czy niedorozwój cywilizacyjny Polski - już po wsze czasy będzie się przekładał na średnie zużycie gospodarstwa domowego na dzisiejszym poziomie ok 4500kWh? __________________________________________________________________ Niewątpliwie - czeka nas istotny wzrost zużycia energii elektrycznej. Jakim jednak cudem miałaby dopłynąć do odbiorcy końcowego skoro - pijawki obsiadające Dystrybucję stają dziś na głowie by ......infrastruktury Dystrybucji....NIE modernizować. Skąd o tym wiemy - z pomysłu polegającego na zmianie w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej. Zmiany zaproponowane to bezczelny komunikat - ,,wszelkie modernizacje tak- pod warunkiem, ze nie z NASZEJ /czyt. pijawek spijających nektar opłat dystrybucyjnych/ kasy. Morał - pijawki od Dystrybucji nie tylko nie mają zamiaru przebudować sieci OSD, lecz nadto nie dopuszczą by wolumen obrotu Dystrybucyjnego spadł. __________________________________________________________________ Głupawa, prymitywna obrona interesów. Gdyby (a się nie znają) się na tym znali, to umieliby zagwarantować sobie dotychczasowe wpływy - bez blokowania pilnego przecież rozwoju OSD (rozbudowy). __________________________________________________________________,,Dodatkowo technologia blockchain umożliwia przesyłanie energii tak jak następuje wymiana plików w sieci P2P'' - otóż to! Niemniej w SD - portki pełne strachu! To a pytam - za co my im płacimy, niemało płacimy? Za Dystrybucję - owszem tak. Czyż jednak płacąc im tak jak dziś - nie tniemy gałęzi na której siedzi cała Polska. Ta infrastruktura to złom.Czasem 70-cio letni! Pijawki bazują na argumentacji typu ,,popatrzrzcie''' - siedemdziesiat lat i..działa! (w domyśle - po co wymieniać)
alladyn-solar-batt |
Ale - to już było.- Przecież Pinokio w goglach już w październiku ogłaszał ,,program''. Teraz znowu ma,,program'' bo zapadł wyrok? Czy za trzy miesiące będzie trzeci ,,program"? __________________________________________________________________ 02 Lis 2017 - M. Morawiecki: programy antysmogowe dla 33 miast __________________________________________________________________ Walka ze smogiem, M. Morawiecki: programy antysmogowe dla 33 miast __________________________________________________________________ ,,Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie programów antysmogowych w polskich miastach, które posiadają najbardziej zanieczyszczone powietrze spowodowane tzw. niską emisją.'' __________________________________________________________________ ,,– Na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów podjęliśmy decyzję, by szybciej starać się walczyć ze smogiem w miastach, które wskazane zostały przez WHO jako najbardziej zanieczyszczone. Tam jest 33 miast na 55 najbardziej zanieczyszczonych w całej UE. W tych 33 miastach chcemy zaproponować jednostkowe programy, na które potrzebne będzie wsparcie m.in. z tej ustawy o torebkach foliowych. Część środków budżetowych na pewno będzie przesunięta na walkę ze smogiem w tych miastach – Polska Agencja Prasowa cytuje Mateusza Morawieckiego.''
dziadek |
Najważniesze, że kopalnie nie stracą wpływów że sprzedaży dla odbiorcy detalicznego węgla brunatnego, miały i mułu. To że Kowalski nie ma odpowiedniego do tego pieca to tam mało istotne. Truł wcześniej i jakoś niebo na głowę się nie zawaliło.
agronom |
Sieńsk koło Gubina- najbardziej ekologiczna wieś w Polsce. Nikt nie pali w piecach bo wszyscy grzeją za darmo domy ciepłem z kogeneracji dostarczanym z pobliskiej biogazowni (400 kW) przerabiającej obornik od 120 krów.
Agat |
Ciekawe, kto będzie beneficjentem tej kasy?! cyt. "Pilotażowy program termomodernizacji będzie prowadzony na terenie 22 gmin, w których mieszka 770 tys. osób. Pilotaż ma kosztować około 750 mln zł." > Licząc 2 osoby w budynku, koszt ocieplenia (na bogato, nie żałujmy ludziom, dom piętrowy ok. 300 m2 ścian) - 130 zł/m2 (robocizna + materiały) * 300 m2 = 39 000 PLN + 5 000 PLN (projekt + audyt i duperele dla zbędnych, nikomu nie potrzebnych urzędasów) - w zaokrągleniu 45 000 PLN. Pryjmijmy 50 000 PLN od budynku (2 os.) Wynik: 974 000 * 2 - 50 000 = 1898000 PLN od budynku zostaje "bezpańskie". Strach pomyśleć, jak kwota wychodzi, jak w budynku mieszkają 4 osoby... Czy ktoś wie, kto "przytuli" 1898000 PLN z każdego ocieplonego budynku w tych 22 gminach?!

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...