UOKiK: nie wszystkie maski chronią przed smogiem

UOKiK: nie wszystkie maski chronią przed smogiem
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Inspekcja Handlowa sprawdziła na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skuteczność dostępnych na rynku masek antysmogowych. Nie wszystkie testy wypadły pozytywnie. 

Jak zaznacza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w sezonie zimowym wdychamy związki chemiczne (np. benzopireny) i pyły (PM10 i PM 2,5), które są szkodliwe dla naszego zdrowia, m.in. mogą wywoływać alergie, choroby płuc, a nawet raka.

Czy przed tymi substancjami i będącymi ich konsekwencją chorobami mogą skutecznie chronić maski antysmogowe?

Inspekcja Handlowa zbadała 10 modeli półmasek filtrujących do ochrony przed cząstkami, popularnie nazywanych maskami antysmogowymi. Kontrola odbyła się w III kwartale 2017 r. w 9 województwach. Inspektorzy sprawdzili 12 losowo wybranych przedsiębiorców – głównie hurtownie i sklepy.

Wszystkie półmaski zostały zbadane w laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w Łodzi.

W efekcie kontroli Inspekcja Handlowa zakwestionowała pięć produktów. Dwa modele półmasek miały negatywne wyniki badań na całkowity przeciek wewnętrzny, a jeden z nich – także zły wynik badania penetracji mgłą oleju parafinowego, co oznacza, że nie mają odpowiednich właściwości ochronnych i przepuszczają obecne w powietrzu szkodliwe pyły.

Do tej pory Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął jedno postępowanie administracyjne w sprawie półmaski niezgodnej z wymaganiami. W drugim przypadku przedsiębiorca odwołał się do UOKiK od decyzji IH zakazującej sprzedaży zakwestionowanego wyrobu. Sprawy mają być w toku, a do czasu rozstrzygnięcia firmy nie mogą sprzedawać półmasek.

Trzy inne półmaski inspektorzy zakwestionowali z powodu braków formalnych, np. w instrukcjach użytkowania. Inspekcja Handlowa skierowała do przedsiębiorców pisma o możliwości podjęcia dobrowolnych działań naprawczych. Sprawy są w toku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaznacza, że nadal zamierza monitorować rynek półmasek. – Tym bardziej, że konsumenci nie są w stanie samodzielnie ocenić, czy maski antysmogowe spełniają wymagania określone w przepisach i dobrze ich chronią – ocenia UOKiK.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mwa |
I oczywiście nie ma podanych producentów, których maski nie przeszły kontroli. No i UOKiK mógłby podać wyniki testów - jest różnica gdy maska ma wydajność 98% a gdy ma 5%.
dziadek |
do mwa Casus firmy serwującej w żywności sól drogową. Chodzi o ochronę państwa nad firmami i dobre warunki do prowadzenia biznesu w Polsce. H ha ha.
jonasz |
a te w barwach klubowych też sprawdzali?

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...