Wielki oczyszczacz powietrza stanie w Krakowie

Wielki oczyszczacz powietrza stanie w Krakowie
Fot. Smog Free Project
REKLAMA

W krakowskim parku Jordana zostanie zaprezentowany Smog Free Project czasowa ekspozycja plenerowa mająca przyczynić się do oczyszczenia powietrza. Jej twórcą jest holenderski projektant Daan Roosegaarde.

Krakowski magistrat zapewnia, że Smog Free Tower to największy oczyszczacz smogu na świecie. 7-metrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza.

Instalacja jest wyposażona w przyjazną środowisku technologię pozwalającą filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Efektywność wieży została potwierdzona przez politechnikę w Eindhoven.

– Kraków został wybrany do tego projektu nieprzypadkowo. Jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza – komentuje Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.

Smog Free Project rozpoczął swoje światowe tournée od Chin, gdzie w 2016 roku skutecznie zwrócił uwagę na problem smogu. Projekt jest częścią szerszej wizji „Krajobrazy przyszłości” – motywu przewodniego w twórczości holenderskiego autora, włączającej ludzi, technologie i otoczenie do działań zmierzających ku poprawie jakości życia w środowisku miejskim.

Budowę Smog Free Tower zainicjował ING Bank Śląski. W grudniu 2017 roku bank ogłosił deklarację, w której zobowiązał się do wspierania projektów związanych z walką z zanieczyszczeniami powietrza. Postulaty te są realizowane m.in. poprzez preferencyjne kredyty na domy pasywne i ekologiczne oraz wciąż rozbudowywaną flotę samochodów elektrycznych banku.

Szczegóły otwarcia Smog Free Tower i wydarzeń towarzyszących zostaną podane na początku przyszłego miesiąca.


red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (18)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Fan |
Czyli oczyści 31 x 31 x 31m powietrza, mało? dużo?
Analityk |
Zamiast likwidować skutki, lepiej byłoby zainwestowane pieniądze przeznaczyć na likwidację przyczyn zanieczyszczonego powietrza. Polska...
Edziu |
@Fan tak, ale na godzinę, myśle ze to całkiem sporo
Adam |
A może ktoś pokusi się o wyliczenie ile m3 powietrza zanieczyszcza na godzinę jeden przestarzały piec węglowy, biorąc oczywiście pod uwagę stężenie zanieczyszczeń w 1m3 powietrza oczyszczanego a nie tylko ilość powietrza zużywanego do procesu spalania. Obawiam się że przy uwzględnieniu sprawności tego urządzenia niema ono żadnego uzasadnienia ekonomicznego.
KUMINIORZ |
Odwalcie się o piecy ;)
1234 |
"niema ono żadnego uzasadnienia ekonomicznego"?. Myślę że jak najbardziej ma to uzasadnienie dla pana Daan Roosegaarde.
$ |
www.czysteogrzewanie.pl tam uczą jak palic w piecach
MlaskaczWaflami |
Zasyfiać powietrze a potem sprzedawać maszynki do jego oczyszczania to biznes taki jak produkowanie śmieciowego żarcia, wpędzanie ludzi w choroby cywilizacyjne a potem sprzedawanie im lekarstw. Nic nowego nie wymyślili :P
alladyn-solar-batt |
Wielki ,,oczyszczacz'' stanie w Ostrołęce _____________________________________________________________________ czyli opowieść o tym jak zarobić w polsce pijarowo na budowie NIE OPŁACALANEJ elektrowni: __________________________________________________________________ ,,Miał zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski, a teraz nie wiadomo czy w ogóle powstanie. Eksperci podkreślają, że budowa nowej elektrowni w Ostrołęce nie jest uzasadniona i nie niesie ze sobą żadnych korzyści. __________________________________________________________________ Prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej podkreśla, że projekt nowej elektrowni w takiej formie nie poprawi sytuacji lokalnych mieszkańców w kwestii zaopatrzenia w energię. Profesor podkreśla, że nowa inwestycja nie ma również szans na osiągnięcie rentowności. __________________________________________________________________ "Jeżeli ta elektrownia kiedykolwiek zostałaby wybudowana, to trzeba liczyć się z tym, że będzie pracowała maksymalnie 4 tys. godzin rocznie i to przez 60-70 lat, w sytuacji, gdy na świecie podaje się już cenę energii z fotowoltaiki na poziomie 2 centów z kWh. To jest angażowanie się w technologię, która będzie nas krępować do 2080, albo nawet 2090 roku" - wskazał prof. Popczyk. Elektrownia w Ostrołęce - inwestycja bez przyszłości? __________________________________________________________________ Popczyk podkreślił, że niedawno współtworzył na przykładzie Ostrołęki C analizę porównawczą korzyści, jakie się osiąga dzięki budowie takiego bloku i dzięki alternatywnym inwestycjom w źródła odnawialne. ___________________________________________________________________ - Wynik jest druzgocący dla elektrowni Ostrołęka C. Społeczność lokalna - czyli mieszkańcy Ostrołęki i powiatu - nic nie zyskuje, przeciwnie traci. - podkreśla Popczyk. __________________________________________________________________ Prof. Popczyk zaznacza, że powiat ostrołęcki ma bardzo słabą infrastrukturę sieciową niskich i średnich napięć. Wybudowanie w tym miejscy nowej elektrowni pociągnie za sobą dodatkowe koszty z powodu konieczności wybudowania nowej infrastruktury sieci najwyższych napięć. Elektrownia w Ostrołęce nieopłacalna __________________________________________________________________ Prof. Popczyk uważa, że nowy projekt nie ma sensu z punktu widzenia działania systemu elektroenergetycznego. Dodaje, że jeszcze w czasie budowy elektrowni Ostrołęka B (uruchomionej w 1972 r. - PAP) powstała analiza porównawcza kosztów transportu węgla ze Śląska i budowy w Ostrołęce elektrowni, produkującej energię dla Polski Północno-Wschodniej oraz alternatywnego wariantu - budowy źródła na Śląsku i przesyłania energii. __________________________________________________________________ - Korzystniej wypadał wariant z budową w Ostrołęce. Ale dziś relacje ekonomiczne są już kompletnie inne" - zauważył prof. Popczyk.
Rysiek. TT |
To nie ma to żadnego sensu!!! Ten oczyszczacz to nawet nie kropla wody w morzu potrzeb. Większy efekt przyniósłby jeden filtr na kominie "Janusza" Pozdrawim
Oliwia |
Traktuje to w kategorii ciekawostki. Co innego mieć oczyszczacz w domu. Ja taki mam Philipiaka i sprawdza się w walce z alergenami, bakteriami i wirusami ale również i podczas zanieczyszczenia smogiem.
ywona |
Oliwia, a taki oczyszczacz to gdzie kupiłaś? Jaka cena?
Marta Kowalewska |
Witam! Ywona, filtr powietrza Air Purifier marki Philipiak można kupić w naszym sklepie internetowym lub w jednym z salonów stacjonarnych Philipiak już za 4 700 zł. Zachęcam do zakupu. Pozdrawiam, Marta Kowalewska Online Ekspert marki PHILIPIAK
Tatiana |
Już dawno zadbałam o jakość powietrza w domu z oczyszczaczem philipiaka jest to mozliwe.
Megan |
A czy ten oczyszczacz Philipiaka jest obsługiwany pilotem?
Marta Kowalewska |
Witam! Megan, filtr powietrza Air Purifier marki Philipiak to urządzenie sterowane za pomocą wbudowanego panelu dotykowego lub dołączonego do zestawu poręcznego pilota. Pozdrawiam, Marta Kowalewska Online Ekspert marki PHILIPIAK
Halka |
Nie wiem czy zda to egzamin. Może w bezpośrednim otoczeniu , ale pare metrów dalej , to nie jestem pewna. Kupiłam oczyszczacz do domu i to zdaje egzamin.
Lucjan |
Czy ten oczyszczacz można kupić na raty lub teraz po sezonie będą obniżki cenowe?

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...