PORT PC: resort energii manipuluje kosztami taryf antysmogowych

PORT PC: resort energii manipuluje kosztami taryf antysmogowych
Fot. PORT PC
REKLAMA

Organizacje branżowe PORT PC i SPIUG oceniają, że zaproponowane rozwiązania w ramach tzw. taryf antysmogowych nie przyczynią się do wzrostu zainteresowania ogrzewaniem elektrycznym i do likwidacji niskiej emisji. Organizacje wyrażają też obawę, że silne promowanie taryf smogowych przez koncerny energetyczne będzie wprowadzać w błąd osoby zainteresowane ogrzewaniem elektrycznym i tanimi taryfami.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła "PORT PC" zastrzega, że ogrzewanie z wykorzystaniem energii elektrycznej może stanowić jedną z dobrych odpowiedzi na problem smogu, wymaga to jednak mądrej i przemyślanej polityki taryfowej rządu, a taryfy antysmogowe, wbrew obliczeniom przedstawionym przez Ministerstwo Energii, w żaden sposób nie promują ogrzewania elektrycznego.

Według najnowszych obliczeń ekspertów stowarzyszeń PORT PC i SPIUG, nowa taryfa G12as jest o ok. 20 proc. droższa w użytkowaniu pieca akumulacyjnego niż np. istniejąca taryfa weekendowa G12w (obliczenia dotyczą firmy Tauron, z lokalizacją w Krakowie). Z takiego rozwiązania ogrzewania pomieszczeń najczęściej korzystają osoby starsze i mniej zamożne, które mogą oczekiwać, zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego z grudnia 2017, że nowe taryfy antysmogowe pozwolą o 25 proc. taniej ogrzać pomieszczenia w porównaniu do dostępnych już taryf elektrycznych.

Ministerstwo Energii w dniu 17 stycznia 2018 r. przedstawiło szczegółowe analizy dotyczące kosztów energii elektrycznej według nowo opublikowanych taryf u 4 operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce.

Przedstawione analizy dotyczące porównań kosztów ogrzewania piecami akumulacyjnymi w oparciu o  nową antysmogową taryfę elektryczną G12as miały pokazywać znacznie niższe koszty użytkowania niż w przypadku dostępnych taryf G12, nie odnosząc się w ogóle do najbardziej popularnych w ogrzewaniu budynków taryf weekendowych G12w.

– Ministerstwo Energii oparło się w obliczeniach na nikomu nieznanym profilu rozbioru energii elektrycznej, opartym na założeniu, że cała energia na cele grzewcze jest pobierana tylko w godzinach 22-6. W rzeczywistości udział energii elektrycznej zużywanej np. przez piece akumulacyjne w nocy (godziny 22-6) sięga tylko około 70 proc., zaś w godzinach 13-15 wynosi on nawet 30 proc. co znacząco obniża atrakcyjność stosowania tzw. taryfy antysmogowej – komentuje PORT PC.

PORT PC zwraca uwagę, ze piece akumulacyjne używane są w Polsce i Europie od ponad 70 lat, a istotną kwestią w przypadku ich stosowania jest odpowiedni czas nagrzewania oraz prawidłowy czas oddawania zmagazynowanego ciepła.

Te najlepsze i najdroższe urządzenia (sprzedawane w cenie ok. 2500-3000 zł) oddają ciepło nawet przez około 7 godzin po ich nagrzaniu.

Dlatego też tak istotne jest umożliwienie dysponowania przez użytkowników przedziałem taniej energii w godzinach 13-15. Zapewni on możliwość ponownego nagrzania pieca co powinno zapewnić wystarczający komfort przebywania w pomieszczeniu, aż do godzin wieczornych. Piece akumulacyjne projektowane są na działanie w przedziale 10 godzin pracy na dobę przy temperaturze zewnętrznej ok. -10 st. C. W praktyce użytkowania tych urządzeń można zmieścić w określonych 10 godzinach ponad 95 proc. zużywanej energii elektrycznej na cele grzewcze, ale pod jednym warunkiem posiadania do dyspozycji 2 godzin taniej taryfy w przedziale 13-15 – zapewnia PORT PC, oceniając, że wycięcie w antysmogowej taryfie elektrycznej G12as dwóch godzin taniej energii elektrycznej w  przedziale 13-15 – w porównaniu do taryf G12 i G12w – prowadzi w praktyce do znacznie wyższych kosztów energii elektrycznej pobieranej na cele grzewcze w tych dwóch godzinach.

Według analiz ekspertów PORT PC i SPIUG, również w przypadku zastosowania pomp ciepła czy nowoczesnych kotłów elektrycznych nowa taryfa nie wnosi nic nowego, a istniejące i funkcjonujące już z powodzeniem taryfy weekendowe zapewniają niższe koszty i dłuższe okresy wykorzystania taniej energii w ciągu doby.

Organizacje zachęcają rząd do prowadzenia dalszych prac związanych z przygotowaniem skutecznych taryf antysmogowych w oparciu o powszechnie stosowane do celów grzewczych taryfy weekendowe typu G12w lub autentycznie pierwszą antysmogową taryfę G13, dostępną w firmie Tauron.

Grafika: Zakładając realny profil ogrzewania piecem akumulacyjnym, koszty ogrzewania taryfą antysmogową Tauron G12as są większe o 20 proc. niż w taryfie G12w. (mieszkanie o pow. 50 m2 o zapotrzebowaniu ciepła 115 kWh/(m2*rok) / Źródło obliczeń: PORT PC, SPIUG.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pros |
Poza tym, że G12as jest tak skonstruowana, że jej używanie nie ma najmniejszego sensu, bo są lepsze taryfy, to jedynym jej zastosowaniem jest wykorzystanie jej wraz z dużym zasobnikiem ciepła (bufor z wodą o pojemności 1-2m3) i ładowanie go tak, by wystarczył na całą dobę grzania. Inne zastosowanie, to otwarcie kopalni bitcoinów, innych zastosowań niestety nie widzę. Użytkownik pompy ciepła, czy pieca akumulacyjnego skorzysta z G12w lub G13, lub założy fotowoltaikę i wypnie się na jakiekolwiek taryfy.
TTTT |
G13 - nie wiem co ludzie w tym widzą. A szczególnie PORT PC że tak ja promuję. Gdzie jej wyższość nad G12 ? A rozumiem G13 jest lepsza tylko dla pomp PC. Stąd ten lobbing.
TTTT |
Gdyby nie porównanie do zużycia w poprzednim roku to mając G12w obecnie chętnie przeszedłbym na G12as !!!! Cena w okolicy 20gr za kWh spokojnie się broni dla mnie.
alladyn-solar-batt |
,,spokojnie się broni dla mnie. " - gdyby babcia miala wąsy, to byłaby dziadkiem.__________________________________________________________________Co to znaczy,że się broni? Przed czym ta obona? Czyżbyś sugerował, że broni się przed obłudą obłudników konstruujących tę szmirę? Chyba zapomniałeś, że instrument ten nie jest wprowadzany przez i pod ,,egidą'' (bez urazy) Klubu Gospodyń Wiejskich lecz pod autoytetem konstytucyjnego Ministra RP - Ministra Energii, pod autorytetem Dziennika Urzędowego najjaśniejszej RP. Takie coś to plucie w twarz godności oszwabionych obywateli czemu nie dziwota, bo i służyło tymczasowemu wyprowadzaniu w pole ,,lisa'' w postaci urzędników KE podczas grudniowych negocjacji Tchórzewskiego w temetyce pakietu zimowego. Przypomnę, że na czas tychże negocjacji - nie było dopisku o możliwości skorzystania jedynie w stosunku do nadwyżki nadzużyciem z roku poprzedniego i przy takim zapisie miało to dla wybranych użytkowników sens. Natychmiast PO NEGOCJACJACH - pojawił się dyskwalifikująy dopisek.To godne pożałowania postępowanie oszustów pomysłodawów Ty nazywasz ,,bronieniem się"? Ludzie....wody.....Nie rozumiesz-szczają Ci w twarz,ale Ty relacjonujesz, że deszcz pada,a to dobrze bo może podlałbyś pelargonie na parapecie.....
pros |
@TTTT: G13 jest lepsza od G12w o kilka godzin obowiązywania najniższych cen - zimą 13-16, 21-7, a nie 13-15 i 22-6 co jest cenne dla posiadaczy pomp ciepła ale nie tylko, również dla pozostałych którzy akumulują ciepło.
TTTT |
@pros. Ale co to znaczy niższe ceny ? Konkretne wartości. One są niższe ale nie niskie. Przykładowo w G12as to poziom 20gr za kWh a w G13 ? 26gr ? Ponad 20% różnicy. I zapomnijmy o PC bo ma tego mało osób i PORT PC wcale nie pracuje nad tym aby taniały.
TTTT |
@alladyn. Nie łączmy negocjacji z KE z ofertą. "Broni się" znaczy że nawet z "bagażem" z poprzedniego roku taryfa jest niezła. Oczywiście mogłaby być lepsza (bez wspomnianego bagażu). Przyjmując że wcześniej nie grzałem prądem i miałem zużycie 2000 kWh rocznie. To teraz z nową taryfą G12as dodam 10 000 kWh dodatkowo. Te 2000 i tak raczej zużyję w "drogiej" części. Tak naprawdę w godzinach 22-6 do tej pory większość zużywała niewielkie ilości energii - może 300 kWh. Spór (bagaż) to 300 x ,30 zł = 90 zł rocznie. Jest o co się bic i krzyczeć ?
TTTT |
Wprowadzenie taryfy G12as "z tym bagażem" jest niekorzystne dla tych co obecnie już grzeją prądem (nawet poprzez PC). Ale taryfa ma za zadanie przekonać tych co obecnie palą np. węglem i drewnem a nie tych co już grzeją pradem.
Hainer |
Ta taryfa po dodaniu słowa nadwyżki z poprzedniego roku jest dla nikogo, a miala w założeniach ( głoszonych we wszystkich mediach ) pozwolić Polakom obniżyć koszty ogrzewania prądem i przekonać do prądu innych. Tymczasem ci co już grzeją prądem nie zyskają nic bo więcej nie zużyja a ci co mają piece węglowe nie kupią pompy ciepła bo ona kosztuje ponad 20000zł i nie ogrzeja nią domu przez 8 godzin jeszcze w nocy kiedy się śpi. Kupią nowy piec węglowy 5 klasy i dalej będą smrodzic przez kolejne lata. Jeżeli jakiś kaskader zdecyduje się na G12as to się zdziwi jak dostanie pierwsze rozliczenie bo kto mi dzisiaj powie jak nasze monopole energetyczne policza mu ta nadwyżkę jak w poprzednim roku miał np G11. Taryfa dla poltykow i celów propagandowych. Jak jej założeń nie poprawia to nikt z niej nie skorzysta ( chyba ze nie umie liczyć ).
TTTT |
Przyjmijmy że w poprzednim roku przed przejściem zużyłem 2 MWh pradu. a w pierwszym roku 12 MWh z czego tylko 1,5 MWh w drogich godzinach. za 10 MWh zapłacisz niższą stawkę. za 0,5MWh mimo że w tanich godzinach będzie kosztować po staremu (tak mi się wydaje). to daje stratę ok 500 x ,35 zł =175 zł w stosunku gdyby nie było tego zapisu.
TTTT |
Dlaczego tak sporo Was kojarzy tą taryfę z pompami PC. To błąd.
alladyn-solar-batt |
,, Ale taryfa ma za zadanie przekonać tych co obecnie palą np. węglem i drewnem a nie tych co już grzeją pradem. '' - to nie tafne stwiedzenie. Taryfa ma i owszem to symulować co twiedzisz. Fakt, że wobec Ciebie ta symulacja odnosła zamierzony skutek i uwiezyłeś w ,, Ale taryfa ma za zadanie przekonać tych co obecnie palą np. węglem i drewnem a nie tych co już grzeją pradem. '' dowodzi skuteczności ządowej anty obywtelskiej kampanii. Niezaleznie od powyższego w Twoich ustach zastanawiające jest ,,@alladyn. Nie łączmy negocjacji z KE z ofertą''.......Ofertą bylo to przed zmianą - w postaci i w zapisie konsultowanym ze stronami - w tym społeczną. Dopisek spowodowal, że taryfa ta przestała być jak to nazywasz mylnie ,,ofertą'' i stała się dowodem na 286 par.1k.k. To najzwyklejsze OSZUSTWO gdy w jak to nazywasz w ,,ofercie'' (kształt piewotny ) było co innego, a w realizacji po dopisaniu dopisku jest co innego. Jak pamiętasz Aleksanda Jakubowska z SLD siedziała wstawienie do projektu Ustawy ....jednego błachego przecinka! Ty oszustwo zmiany tekstu konsultowanego na nie konsultowany - nazywasz ofetą - wybacz, skończ Waść wstydu oszczędź.
TTTT |
Jestem praktykiem a nie pieniaczem. Biorę i korzystam z tego co jest. Szkoda mi życia na kłótnie o "przecinek". W tym czasie jestem w stanie zrobić lepsze ogrzewanie dla swojego domku. Takie "problemy" stymulują mnie do poszukiwania lepszych rozwiązań a nie do narzekania. Jesli będzie to takie złe (taryfy) .... to ludzie zagłosują nogami i nie wybiorą tej taryfy. Proste. Po roku można się z niej wycofać. Nie dramatyzujmy .... i przede wszystkim nie obrażajmy innych aby podnieść "wagę" swojej wypowiedzi.
TTTT |
Zobaczymy ostateczny kształt taryf. Jest szansa że koncerny złagodzą te warunki - tym bardziej że im zależy na wypełnieniu dolin nocnych (dodatkowe przychody). Nic nie jest wyryte w kamieniu i za 6mies może się to zmienić. Kazda nowa taryfa to konkurencja do obecnych. A to pobudza rynek. Nie wypowiedzieli się jeszcze sprzedawcy "niezalezni" - to jeszcze może potanić prąd w nocy - bo potencjał jeszcze jest.
azza |
Propagandowa zagrywka z "taryfami antysmogowymi" w stosunku do już wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania trąci na kilometr bolszewizmem - skoro was wcześniej było stać na takie drogie ogrzewanie to teraz siedźcie cicho i dalej płaćcie jak płaciliście, wy nas nie obchodzicie. Jeszcze raz okazało się, że ci którzy w tym zasmrodzonym grajdole byli najbardziej "eko" są najwięcej finansowo kopani po tylku.
PL |
Taryfa antysmogowa G12as jest już bardzo silnie reklamowana przez OSD. Czy wiecie co się stanie jak 5% klientów z taryf G12 lub G12w grzejących piecami akumulacyjnymi przejdzie na taryfę G12as? Czy ktokolwiek ostrzeże te osoby?
sol |
Ta taryfa "antysmogowa" jest wykwitem propagandowym i niczym więcej. Przepraszam, jak pisze ASB jest jeszcze wielkim oszustwem o wydźwięku międzynarodowym. W realnej gospodarce każdy kto robi takie przekręty dostaje kopa w d... i już jest skończony na rynku. Ale tu samo ministerstwo autoryzuje kłamliwą tzw. "ofertę". Pytam się jak taki rząd może być wiarygodny, kiedy zachowuje się jak szef grupy kieszonkowców?
sol |
@TTTT. Jeżeli rząd zapowiada zdecydowaną walkę ze smogiem to i działania powinny być zdecydowane. A mamy "testowanie" wadliwego produktu, który powstał na podstawie zmowy lobby big energy i rządu. Jest to rolowanie podjęcia strategicznych decyzji dotyczących transformacji energetycznej, której nieodłączną częścią jest dekarbonizacja. Te zaniechania, pozorne działania będące wynikiem tchórzostwa i ignoranctwa są śmiertelnym zagrożeniem dla rozwoju kraju. W dalszej perspektywie oznaczają zapaść cywilizacyjną Polski. Więc nie broń zepsutego zegarka, bo to zegarmistrz jest hochsztaplerem.
alladyn-solar-batt |
,,Nie dramatyzujmy .... i przede wszystkim nie obrażajmy innych aby podnieść "wagę" swojej wypowiedzi.'' - otóż to! Racja, vide słowa ,,Jestem praktykiem a nie pieniaczem''. Widzę, że są wśrod nas tacy którym kilkudziesięcioletnie przebywanie i życie w Polsce za komuny - zniwelowało świadomość obywatelską i godno osobistą.W tym kontekście teoretyzując teraz zastanawiam się czy potenjalnie można obrazić jednostkę, która akceptuje łamanie prawa przez własny Rząd bo ,,Jestem praktykiem a nie pieniaczem''. No tak - funkcjonariusze obozowi też byli ,,praktykami'' pobierająymi żołd od Rządu Rzeszy.- ,,Biorę i korzystam z tego co jest.'' tak też i funkcjonariusze ci czynili. Ja też jestem praktykiem, lecz w wersji w ramach której NIE korzystam z ,,opustów'' jako narzędzia okradającego każdoczesnego uczestnika prosumentyzmu w Polsce bowiem udzielałbym tym samym wsparcia systemowi reżimowemu okradającemu nas na każdym kroku dla pożytków kast wybranych i świętych jak krowy. Niech żyją posły i osły. Posiłkowo podniosę, że zarzut obrazy nie znalazłby akceptacji, bo w tej materii zasady społeczne obute w prawo mówią iż nie dochodzi do obrazy gdy ,,sprawca'' jedynie realizował opis stanu faktycznego. Sądząc z oceny owej ,,taryfy'' dokonywanej przez ogół dyskutantów bronionej z zapalczywością godną lepszej sprawy zastanawiam się czy aby na pewno plonem tej ,,obrony'' będzie ,,stymulacja do poszukiwania lepszych rozwiązań'' . Rozwiązań na które w konsultacjach umówisz się z Rządem, a tem i tak za pięć dwunasta wprowadzi do Ustawy z góry od dawna na ten moment przygotowany wariant.
alladyn-solar-batt |
Nie ma i nie będzie akceptacji dla OSZUSTWA nawet dla korzyści odczuwanych przez niektórych praktykow. Zacytuję tutaj jakże słuszne postawy związane z tą nikczemną sprawą: ,,Te zaniechania, pozorne działania będące wynikiem tchórzostwa i ignoranctwa są śmiertelnym zagrożeniem dla rozwoju kraju. W dalszej perspektywie oznaczają zapaść cywilizacyjną Polski. Więc nie broń zepsutego zegarka, bo to zegarmistrz jest hochsztaplerem. ''
Dorota |
Nie zgadzam się,co do wad taryfy G13. Msm piec elektryczny. Dom 125m2 i od roku korzystam z taryfy g13. Do dnia dzisiejszego całkowity rachunek za prad msm ponad 20procent niższy. Przy ostatnich mrozach ninus 8 byla duza porzeba włączenia pieca od 13 do 16 . Taryfa jest bardzo dobra.
TTTT |
@Alladyn "Ofertą bylo to przed zmianą - w postaci i w zapisie konsultowanym ze stronami - w tym społeczną. Dopisek spowodowal, że taryfa ta przestała być jak to nazywasz mylnie ,,ofertą'' i stała się dowodem na 286 par.1k.k." Z kim to było konsultowane ? Znasz te osoby ? Co One na to ? I co znaczą dla Ciebie konsultacje ? Złożyłeś już doniesienie do prokuratury ? Czy tylko narzekasz anonimowo w internecie ?

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...