Nowy wiceminister od smogu

Nowy wiceminister od smogu
Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Powołanie Piotra Woźnego na stanowisko wiceministra ds. walki ze smogiem w resorcie przedsiębiorczości i technologii kierowanym przez Jadwigę Emilewicz oznacza, że ten resort stanie się rządowym centrum działań antysmogowych.

Piotr Woźny jest prawnikiem. Ostatnio doradzał Mateuszowi Morawieckiemu, gdy w ubiegłym roku premier Beata Szydło zobowiązała Ministerstwo Rozwoju do opracowania rekomendacji działań w obszarze walki ze smogiem. Wcześniej był uważany za prawą rękę byłej minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej.

Zadaniem Piotra Woźnego stanie się wdrożenie ogłoszonego rok temu przez Beatę Szydło rządowego programu walki ze smogiem. Do tej pory działania związane z wdrażaniem regulacji antysmogowych dzieliły między siebie resorty rozwoju, środowiska i energii.  

REKLAMA

Po objęciu teki ministra w resorcie przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz zadeklarowała, że jakość powietrza w najbardziej zanieczyszczonych polskich miastach „drastycznie” poprawi się w ciągu 5 lat.

REKLAMA

Wcześniej, jako wiceminister rozwoju, Emilewicz odpowiadała za wdrożone kilka miesięcy temu rozporządzenia dotyczącego norm kotłów na paliwa stałe, zakładającego, że kotły grzewcze, które zostały wyprodukowane do 1 października 2017 r., będzie można wprowadzać do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018 r., a od lipca tego roku nie będzie można instalować pieców o niższej niż 5. klasa emisyjności.

W ostatnich miesiącach Jadwiga Emilewicz zapowiadała też wdrożenie rządowego programu termomodernizacji domów jednorodzinnych, a wydzielenie środków na ten cel zapowiedział premier Morawiecki.

Ostatnio w zakresie walki ze smogiem rząd wdrożył zaproponowane przez resort energii rozporządzenie wprowadzające nową taryfę mającą skłonić Polaków do ogrzewania domów w porze nocnej energią elektryczną – dzięki wprowadzeniu niższych stawek opłat zmiennych dystrybucji w godzinach od 22 do 6.

Obecnie rząd pracuje nad przygotowanym w Ministerstwie Energii rozporządzeniem na temat norm jakości węgla. Więcej na ten temat w artykule: ME usunęło z rozporządzenia nt. norm jakości węgla kluczowy zapis,

red. gramwzielone.pl