Nowa taryfa G12as. Jakie stawki przyjęli najwięksi OSD?

Nowa taryfa G12as. Jakie stawki przyjęli najwięksi OSD?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki wczoraj zatwierdził aktualizacje taryf czterech największych operatorów systemów dystrybucyjnych zakładające wprowadzenie taryfy G12as. Zmiany to efekt wejścia w życie rozporządzenia wprowadzającego nową, antysmogową taryfę mającą zachęcić do ogrzewania domów energią elektryczną w porze nocnej.

Zaproponowanie przez Ministerstwo Energii taryfy określanej teraz jako G12as to efekt rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w sprawie działań niezbędnych do podjęcia w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza.

Rozporządzenie ministra energii ws. nocnej taryfy zostało przyjęte pod koniec grudnia i obowiązujące od 1 stycznia 2018 r.

Zgodnie z rozporządzeniem ME, w nowej grupie taryfowej mają obowiązywać stawki opłat w wysokości jak w grupie taryfowej dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych z jednostrefowym rozliczeniem za usługi dystrybucji energii elektrycznej, z zastrzeżeniem pory między godz. 22 a 6.

W godzinach od 22 do 6 przedsiębiorstwo energetyczne w pierwszym roku od zakwalifikowania odbiorcy do nowej grupy taryfowej ma stosować składnik zmienny stawki sieciowej w wysokości do 30 proc. składnika zmiennego stawki sieciowej grupy taryfowej dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych z jednostrefowym rozliczeniem za usługi dystrybucji energii elektrycznej.

Obniżony składnik zmienny stawki sieciowej ma obowiązywać jednak tylko w odniesieniu do ilości energii elektrycznej przewyższającej ilość energii elektrycznej zużytej w analogicznym okresie rozliczeniowym poprzedzającego roku.

Teraz Urząd Regulacji Energetyki informuje o zatwierdzeniu zmian w taryfach u czterech największych operatorów systemów dystrybucyjnych, czyli spółek Enea Operator Sp. z o.o., PGE Dystrybucja S.A., Energa Operator S.A., Tauron Dystrybucja S.A. Dotychczas nie wpłynął do Urzędu wniosek działającego na terenie Warszawy i okolic innogy Stoen Operator – mimo, jak zaznacza URE, wystosowania odpowiedniego wezwania.

URE informuje, że korekty zaproponowane przez największych OSD polegały na utworzeniu zgodnie z rozporządzeniem ME odrębnej grupy taryfowej dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych, tzw. G12as.

Wprowadzone zmiany u czterech największych dystrybutorów polegają na ponownym obniżeniu składnika zmiennego stawki sieciowej w nowej grupie taryfowej G12as. Składnik ten spółki ustaliły w granicach od ok. 9 do 10 proc. składnika zmiennego w grupie taryfowej G11 i w G12as dla strefy dziennej – informuje URE.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ez |
a tak po Polsku ?
Seas |
Tak po polsku: stawka energii bez zmian, czyli jakieś 0,3 zł/kWh brutto, a stawka dystrybucji około 0,03 zl/kWh. To jest stawka korzystniejsza niż II taryfa w G12 i G12W. Niestety godziny obowiązywania (tylko 6-22) ograniczają akumulacje tylko do pory nocnej. Taryfa jest dla nowych użytkowników przechodzących na ogrzewanie elektryczne (przyrost poboru). Czy ktoś mając ogrzewanie gazowe (ten kto pali węglem dalej będzie nim palić) zainwestuje w nowe urządzenia akumulacyjne i będzie grzać prądem?
gino |
Ta taryfa jest dla tych którzy niechcą lubb niemogą zamontować paneli słonecznych (bo niechcą lub bo mieszkają w mieszkaniu w bloku). Jednak dla tych którzy mają G12 G12W też powinna nastąpić jakaś obniżka..... Równość.....
1234 |
Ta taryfa jest dla nowych bitcoinowców bo teraz zwiększają pobór mocy a za rok ich sprzęt idzie na śmietnik bo będzie za mało wydajny/piramida się zawali (do wyboru). Dopóki nie ma oficjalnej interpretacji jak odbiorcy będą rozliczani w następnych latach to nikt zdrowy na umyśle nie przejdzie na takie coś w celu grzewczym. Nawet jeśli interpretacja będzie niekorzystna to ludzie w nowych mieszkaniach lub przy okazji remontu będą mieli szanse instalować sobie 2 przyłącza z osobnymi licznikami.
TobiSZOŁ |
czyli ile?
IXI |
Ja mam ciekawą sytuację. Dom stoi pusty, więc nie ma w nim poboru energii elektr. niemal wcale. Gdybym zatem zaczął grzać prądem, to mam liczony rabat 30 proc. od zmiennej przesyłowej z niemal całości nadwyżki. Bo prawie całość zużycia (ogrzewanie prądem + wszelkie inne odbiory wynikłe z zamieszkania w domu rodziny) byłyby nadwyżką.
alladyn-solar-batt |
,,Taryfa antysmogowa nie spełnia swoich celów. Jak pisze "Rzeczpospolita", tańszy prąd nocą miał zachęcić Polaków do przestawienia się na ogrzewanie elektryczne. Niższe rachunki to jednak fikcja. Jak pisze dziennik, rozporządzenie wprowadzające taryfę z tańszą energią między godz. 22. a 6. rano (tzw. taryfę antysmogową) obowiązuje od końca 2017 r. Rząd obiecywał dzięki niemu rachunki niższe nawet o 20–25 proc. Tymczasem - jak twierdzi dziennik - wybór tzw. taryfy antysmogowej gwarantuje... wyższe koszty wobec rozwiązań już dostępnych na rynku. "Rz" pisze, że taryfa antysmogowa nie jest rozwiązaniem dla biednych osób. By z niej skorzystać, trzeba przebudować system ogrzewania na elektryczny, np. w domu jednorodzinnym zainstalować pompę ciepła - to koszt 25–26 tys. zł. – Jeśli państwo da zachęty ekonomiczne użytkownikom, począwszy od wsparcia ich w wymianie systemów ogrzewania, a skończywszy na niższych rachunkach, to ludzie w to wejdą bez konieczności nawoływania z ambony czy mównicy – zauważa w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Herbert L. Gabryś, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.''
Ez |
Czyli jak zwykle. Powinno być tak: osobny licznik na pompy ciepła, zaplombowany i do tego osobna taryfa. A tak jednak g12w
Zielona pyra |
NOWA TARYFA=PIS STRZYŻE BARANÓW
TTTT |
Kwota brutto całościowo za prad w 22-6 to około 20gr za kWh. Obecnie w G12 te najniższe stawki to 25-26 gr za kWh.
coene |
W moim przypadku jest tak, że grzeję prądem w G12 i szykuję przejście na węgiel lub gaz, co wiąże się z inwestycją. Nie obejmują mnie zniżki, więc pewnie zainwestuję w smog ;-) Jeśli miałbym już ogrzewanie gazowe lub węglowe, co wiąże się z inwestycją w piec, grzejniki, instalację etc. to żadne symboliczne zniżki nie zachęciły by mnie do rezygnacji z kosztownej instalacji i montażu pieca elektrycznego. Dlaczego tylko ja myślę logicznie ?

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...