Prezydent podpisał ustawę dot. badań jakości powietrza

Prezydent podpisał ustawę dot. badań jakości powietrza
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent w piątek podpisał ustawę z dnia 14 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz ustawy Prawo ochrony środowiska. Jej zadaniem jest wprowadzenie nowych standardów pomiarów jakości powietrza.

Przyjęta przez Sejm w ubiegłym miesiącu i podpisana teraz przez prezydenta ustawa wprowadza do polskiego prawa niektóre postanowienia dyrektywy Komisji (UE) 2015/1480 z dnia 28 sierpnia 2015 r. zmieniającej część dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/107/WE i 2008/50/WE ustanawiających przepisy dotyczące metod referencyjnych, zatwierdzania danych i lokalizacji punktów pomiarowych do oceny jakości powietrza.

Ustawa, zmieniając przepisy ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, rozszerza i doprecyzowuje zakres zadań krajowego laboratorium referencyjnego i wzorcującego.

REKLAMA

Kancelaria Prezydenta RP zapewnia, że wprowadzone rozwiązania zapewnią organom Inspekcji Ochrony Środowiska – wojewódzkim inspektorom ochrony środowiska i Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska – „systematyczne dostarczanie niezbędnych oraz jednolitych i dobrej jakości danych, uzyskanych w oparciu o przyjętą i zastosowaną jednolitą dla całego kraju metodykę analiz numerycznych”.

REKLAMA

Chodzi m.in. o wdrożenie nowych metod badawczych, ujednolicenie stosowanych danych meteorologicznych oraz dotyczących emisji do powietrza, a także dokonywanie przeglądów systemów zapewnienia i kontroli jakości w instytucjach obsługujących sieci pomiarowe i poszczególne punkty pomiarowe co najmniej raz na pięć lat.

Zgodnie z tą ustawą Polska będzie uczestniczyć przynajmniej raz na trzy lata w tzw. programach zapewnienia jakości powietrza organizowanych przez Komisję Europejską.

– Rozszerzenie i doprecyzowanie zakresu zadań krajowego laboratorium referencyjnego i wzorcującego pozwoli na zapewnienie odpowiedniej jakości badań powietrza atmosferycznego, wykonywanych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, oraz na przekazanie rzetelnej informacji o aktualnym stanie jakości powietrza na obszarze Polski. W konsekwencji umożliwi to ustalenie i realizację skutecznych działań naprawczych w ramach programów ochrony powietrza, mających na celu poprawę stanu jakości powietrza i ochronę zdrowia ludzkiego – przekonuje Kancelaria Prezydenta.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

red. gramwzielone.pl