Minister środowiska wyliczył swoje działania w walce ze smogiem

Minister środowiska wyliczył swoje działania w walce ze smogiem
Minister środowiska Jan Szyszko. Fot. PiS, wikimedia cc-by-3.0
REKLAMA

Wczoraj Ministerstwo Środowiska pochwaliło się dotychczasowymi działaniami w zakresie walki ze smogiem, zapewniając, że w ostatnich latach podlegające mu instytucje wydały na ten cel ponad 2 mln zł, a w kolejnych latach mają jeszcze przeznaczyć na ten cel kilkakrotnie więcej.

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnił wczoraj, że w latach 2015-2017 ze środków będących w dyspozycji NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy (WFOŚiGW) wypłacono ponad 2 mld zł na działania poprawiające jakość powietrza, w tym ok. 1,7 mld zł na rozbudowę sieci ciepłowniczych i przyłączania do nich gospodarstw domowych.

Szef resortu środowiska zapewnił, że w sumie do 2020 r. na działania poprawiające jakość powietrza resort środowiska przeznaczy ok. 10 mld zł.

W ramach działań na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce resort środowiska przeznaczy m.in. ponad 2 mld zł na zakup ok. tysiąca autobusów bezemisyjnych. Środki zapewni NFOŚiGW w ramach Programu realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju „Bezemisyjny Transport Publiczny” (BTP).

Ministerstwo Środowiska pochwaliło się ponadto inicjatywami legislacyjnymi, które podjęło w obszarze walki ze smogiem.

Przygotowano m.in. dokument wskazujący kompleksowe działania, które są niezbędne, by poprawić jakość powietrza w Polsce – Krajowy Program Ochrony Powietrza (KPOP). Prace nad realizacją KPOP nadzoruje międzyresortowy Komitet Sterujący ds. KPOP, którego przewodniczącym jest Paweł Sałek, wiceminister środowiska. –  Komitecie Sterującym ds. KPOP koordynujemy działania wielu resortów w obszarach legislacji, finansowania oraz budowania świadomości problemu smogu i rozwiązań gotowych dla Polaków – zapewnił wiceminister.

Minister środowiska zapewniał wczoraj również, że w ramach KPOP wyszedł z inicjatywą rozpoczęcia niezbędnych prac legislacyjnych, zwracając się do Ministerstwa Energii o określenie standardów dla paliw stałych ze względu na rodzaj i wielkość instalacji spalania paliw, a do Ministerstwa Rozwoju o wprowadzenie standardów emisyjnych dla domowych kotłów.

W resorcie środowiska zakończyły się prace legislacyjne dotyczące wdrożenia unijnej dyrektywy w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania (dyrektywa MCP). Dotyczy to instalacji o mocy od 1 MW do 50 MW.

Ponadto, parlament tuż przed Świętami przyjął nowelizację ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz ustawy  Prawo ochrony środowiska. Wprowadza ona rozwiązania mające służyć poprawie jakości prowadzonych pomiarów zanieczyszczeń powietrza na terenie kraju.

Resort poinformował wczoraj również, że na Radę Ministrów zostały przekazane przez Ministerstwo Energii projekty przepisów dotyczących jakości paliw używanych w domowych kotłach. Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw wraz z rozporządzeniami.

Na wniosek Komitetu Sterującego ds. KPOP Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło współpracę z Komendą Główną Policji w zakresie prowadzenia badań spalin w trakcie kontroli drogowej (akcja „SMOG”). Od lipca 2017 r. dokonano kontroli 97 337 pojazdów, stwierdzono 956 ujawnionych nieprawidłowości przy wykorzystaniu analizatorów spalin oraz zatrzymano 1399 dowodów rejestracyjnych.

Natomiast w ramach współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzone są szkolenia pracowników socjalnych w zakresie możliwości pozyskania środków na wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych. Dotychczas w takich szkoleniach uczestniczyło 321 pracowników socjalnych MOPS oraz pracowników urzędów wojewódzkich z 16 województw.

W komunikacie na temat działań podejmowanych przez resort ministra Szyszki czytamy także m.in. że w ramach znowelizowanej przez Ministerstwo Środowiska ustawy – Prawo ochrony środowiska (tzw. ustawa antysmogowa), władze samorządowe mogą określać wymagania dla paliw i urządzeń grzewczych stosowanych w domach (ta nowelizacja to inicjatywa Platformy Obywatelskiej i została przyjęta jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu).

Na podstawie tych przepisów przyjęto 8 uchwał antysmogowych – dla miasta Krakowa, a także dla województw małopolskiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Natomiast w województwie podkarpackim prace nad takim dokumentem mają dobiegać końca.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (18)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Duch Witczaka |
trzeba być wyjątkowo bezczelnym gnojkiem aby wciskać takie kity rozumnej części społeczeństwa
analityk |
Minister mówi takie rzeczy ponieważ boi się rekonstrukcji w rządzie. Cytat "... w ostatnich latach podlegające mu instytucje wydały na ten cel ponad 2 mln zł". Śmiech na sali, więcej pieniędzy zostało przeznaczone dla spółek ojca Rydzyka.
x |
transport byłby bezemisyjny, gdyby energia elektryczna do zasilania autobusów pochodziła z OZE a nie z węgla. Kłamczuchy
Radek |
W powieści Rok 1984 Georga Orwella w państwie Oceania mamy 4 ministerstwa: Ministerstwo Prawdy - zajmuje się zasadniczo propagandą, Ministerstwo Miłości - to ministerstwo spraw wewnętrznych, Ministerstwo Pokoju - zajmuje się prowadzeniem wojny, Ministerstwo Obfitości - ci zarządzają rachityczną gospodarką. A w naszym państwie jest m.in Ministerstwo Środowiska.
PoZnajomościWpis |
Tchórzewski to leśny dziadek i kompletny idota!
anka |
Do PoZnajomościWpis i innych. Żeby obrazić profesora trzeba być co najmniej profesorem. Na pewno nie dotknie go wpis byle internetowego ekoburaka.
Duch Witczaka |
Nikogo tu nie obchodzi co ma do powiedzenia pisiorski pomiot, ta profesura warta tyle co kupiona na 10-lecia.
M |
Żałosny facet poprostu mi go żal tak po ludzku tylko niszczy nic więcej mam nadzieję że tej mordy już nie zobaczę za chwilę ,tytuł profesora to tylko tytuł a on na niego nie zasługuje
TobiSZOŁ |
Anka@ nie wtrącaj się w rozmowę profesorów babo.
rob |
A ciemny lud to kupi jako wielki sukces :(
ryszard |
Przestraszyli się kar unijnych. Bułgaria już je dostała. Pilarz i sadysta myśliwy mnie nie przekona do woli walki ze smogiem, nadzieję pokładam w UE
Radek |
Do Anka. To jakby parodia naukowca. Jego szkodliwe, krotkowzroczne teorie kompensacji przyrodniczej zawsze w praktyce kończą się przegrana środowiska naturalnego i tym samym, czego on nie może zrozumieć, człowieka. Wspomnę jeszcze o jego ideologicznym, religijnym i tragicznym w skutkach motto "Czyńcie sobie Ziemię poddana". To z kolei oznacza w praktyce, ze z każdego lasu chciałby uczynić las gospodarczy, uprawę leśna.
Misiu |
Typowa propaganda jaką stosuje się w Rosji czy innych krajach reżimowych. Stek kłamstw!
klon Witczaka |
dobra zmiana w praktyce - czyli mówimy co nam slina na jezyk przyniesie ... a jedyne co umiemy zrobic - to zniszczyć, wyciać ...
Anka |
Ej Radek. Radek. W Polsce za wyjątkiem parków narodowych od każdego lasu płaci się podatek i każdy las jest lasem gospodarczym. Szyszko nie chce tworzyć nowych parków narodowych bo uważa że lasy gospodarcze spełniają jednocześnie funkcję ochrony przyrody i funkcję surowcową dla przemysłu.
X |
Anka jak tam Twoja PV?
Dawid |
@ Anka - lecz się na nogi bo na głowę już za późno! Poza tym taki jaki kraj tacy profesorowie....
tom |
szyszko to jakiś ponury żart historii...nie wiem skąd oni wytrzasnęli takiego gościa???? no bo jurgiel to oczywiste że rolnicy zasługują na takiego męża stanu....ps jak tam stadnina w janowie podlaskim????

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...