3 tysiące wniosków o dotację na wymianę pieców w Krakowie

3 tysiące wniosków o dotację na wymianę pieców w Krakowie
Fot. Grzegorz Bednarczyk, flickr cc
REKLAMA

Około 3 tys. wniosków o dotację na wymianę pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi źródłami ciepła złożyli w 2017 roku mieszkańcy Krakowa.

Dotacja przyznawana w stolicy Małopolski dla wniosków złożonych w 2017 roku może pokryć do 80 proc. kosztów inwestycji polegającej na montażu bardziej efektywnego i ekologicznego źródła ogrzewania w miejsce stosowanego wcześniej pieca. W przypadku wniosków złożonych od 1 stycznia 2018 r. z dotacji będzie można pokryć do 60 proc. kosztów.

Tylko w grudniu mieszkańcy Krakowa zgłosili 1,2 tys. wniosków o dotację, a w całym 2017 r. złożono około 3 tys. aplikacji.

Krakowski magistrat przypomina, że regresywny charakter przyznawania dotacji ma na celu zmotywowanie mieszkańców do szybszej zmiany systemu ogrzewania na proekologiczny bez zwlekania do czasu wejścia w życie całkowitego zakazu używania paliw stałych na terenie Krakowa, co ma nastąpić 1 września 2019 roku.

W Krakowie w ostatnich latach już udało się mocno zmniejszyć liczbę starych, nieekologicznych pieców – z 24 tys. do poniżej 10 tys.

Wymiana pieców była dotąd realizowana m.in ze środków z programu Kawka. W ubiegłym roku Kraków pozyskał ponadto na ten cel środki unijne. Na usunięcie starych urządzeń grzewczych Kraków otrzymał 75 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski, która weszła w życie w lipcu 2017 r., wymiana najgorszych pieców, niespełniających wymogów klasy 3., musi się odbyć na terenie województwa do końca 2022 roku. W przypadku korzystania z kotła klasy 3. lub 4. ten okres zostaje wydłużony do końca 2026 roku. Z kotłów klasy 5. można korzystać bezterminowo.

Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa będzie obowiązywać do 1 września 2019 roku, kiedy w stolicy Małopolski wejdzie w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. 

Dodatkowo nowe kotły instalowane w woj. małopolskim po 1 lipca 2017 r. muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Zgodnie z nimi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Normy ekoprojektu muszą też spełniać kominki – starsze urządzenia, które ich nie spełniają należy od 2023 roku wyposażyć w  specjalne elektrofiltry.

Kraków chce walczyć z niską emisją redukując ją również w miejskim transporcie publicznym. Ma temu służyć wymiana autobusów miejskich na mniej emisyjne, w tym również na autobusy elektryczne. Po stolicy Małopolski jeżdżą już pierwsze elektryki, a w ciągu kilku lat może tam pojawić się nawet ok. 150 kolejnych. Więcej na ten temat w artykule: Kraków chce kupić 150 autobusów elektrycznych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
edoo |
Trzy tysiące wniosków na cały Kraków? Kropelka ! Czyli tyle co w maleńkiej wiosce!
Radek |
Ubiegłeś mnie. 3 tysiące wniosków w milionowej aglomeracji, z bardzo dobrą ofertą miasta - 80% pokrycie kosztów. O czym to świadczy? Bo argument o ludzkiej biedzie mnie nie przekonuje. To tylko część prawdy. To COŚ zaczyna się już w dzieciństwie, na etapie wyrzucenia papierka od lizaka przez okno samochodu.
Kazio |
wytlumaczcie mi bo czegos nie rozumiem: po co wymieniac w Krakowie piec weglowy na bardziej ekologiczny skoro i tak od wrzesnia 2019 bedzie zakazane spalanie paliw stalych?
sda |
Kaziu z tego programu nie wymienisz na piec opalany paliwem stałym, tylko gaz, olej lub prąd, a mowa o tych piecach, bo jak nie skorzystasz z dotacji to tylko ten wyzszej klasy mozesz zainstalować.
EkspertOZE |
@Radek. TO nie tak. Mieszkałem w Krakowie i jest tam problem starych kamienic, w których tro dziś funkcjonują piece na węgiel (czasami w lżejsze zimy opalane drewnem), bo starsi ludzie nie mają praw do tych lokali - a właściciele kamienic nie chcą tego robić teraz tylko czekają na zmianę lokatorów. Dlatego to idzie tak opornie. Wymiany idą praktycznie tylko na MPEC lub kotły gazowe, pompy ciepła to rarytas ponieważ trzeba czekać na dotacje ponad rok (mój znajomy tak czekał, "bo to z innego funduszu"). I tak zejście z prawie 24k do poniżej 10k pieców to sukces który widać w Krakowie, choć teraz okazuje się, że okoliczne miasta (jak np. Skała) "nadymiają" do doliny Wisły zanieczyszczenia i z tym będzie znacznie większy problem.Obawiam się,że nawet po 2020 Kraków będzie miał problem ze smogiem..
Radek |
Do EkspertOZE. Problem jakosci powietrza dotyczy calego regionu i wielu małopolskich miejscowości gdzie nie ma tak wielu zaniedbanych starych kamienic jak w Krakowie, a za przeproszeniem syf rano wisi.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...