3 tysiące wniosków o dotację na wymianę pieców w Krakowie

3 tysiące wniosków o dotację na wymianę pieców w Krakowie
Fot. Grzegorz Bednarczyk, flickr cc

Około 3 tys. wniosków o dotację na wymianę pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi źródłami ciepła złożyli w 2017 roku mieszkańcy Krakowa.

Dotacja przyznawana w stolicy Małopolski dla wniosków złożonych w 2017 roku może pokryć do 80 proc. kosztów inwestycji polegającej na montażu bardziej efektywnego i ekologicznego źródła ogrzewania w miejsce stosowanego wcześniej pieca. W przypadku wniosków złożonych od 1 stycznia 2018 r. z dotacji będzie można pokryć do 60 proc. kosztów.

Tylko w grudniu mieszkańcy Krakowa zgłosili 1,2 tys. wniosków o dotację, a w całym 2017 r. złożono około 3 tys. aplikacji.

REKLAMA

Krakowski magistrat przypomina, że regresywny charakter przyznawania dotacji ma na celu zmotywowanie mieszkańców do szybszej zmiany systemu ogrzewania na proekologiczny bez zwlekania do czasu wejścia w życie całkowitego zakazu używania paliw stałych na terenie Krakowa, co ma nastąpić 1 września 2019 roku.

W Krakowie w ostatnich latach już udało się mocno zmniejszyć liczbę starych, nieekologicznych pieców – z 24 tys. do poniżej 10 tys.

REKLAMA

Wymiana pieców była dotąd realizowana m.in ze środków z programu Kawka. W ubiegłym roku Kraków pozyskał ponadto na ten cel środki unijne. Na usunięcie starych urządzeń grzewczych Kraków otrzymał 75 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski, która weszła w życie w lipcu 2017 r., wymiana najgorszych pieców, niespełniających wymogów klasy 3., musi się odbyć na terenie województwa do końca 2022 roku. W przypadku korzystania z kotła klasy 3. lub 4. ten okres zostaje wydłużony do końca 2026 roku. Z kotłów klasy 5. można korzystać bezterminowo.

Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa będzie obowiązywać do 1 września 2019 roku, kiedy w stolicy Małopolski wejdzie w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. 

Dodatkowo nowe kotły instalowane w woj. małopolskim po 1 lipca 2017 r. muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Zgodnie z nimi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Normy ekoprojektu muszą też spełniać kominki – starsze urządzenia, które ich nie spełniają należy od 2023 roku wyposażyć w  specjalne elektrofiltry.

Kraków chce walczyć z niską emisją redukując ją również w miejskim transporcie publicznym. Ma temu służyć wymiana autobusów miejskich na mniej emisyjne, w tym również na autobusy elektryczne. Po stolicy Małopolski jeżdżą już pierwsze elektryki, a w ciągu kilku lat może tam pojawić się nawet ok. 150 kolejnych. Więcej na ten temat w artykule: Kraków chce kupić 150 autobusów elektrycznych.

red. gramwzielone.pl