Rozporządzenie ws. nocnej taryfy. Jest nowe „ale”

Rozporządzenie ws. nocnej taryfy. Jest nowe „ale”
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nowe rozporządzenie ws. specjalnej taryfy na ogrzewanie energią elektryczną w nocy, wejdzie w życie z początkiem 2018 r. Tymczasem, tuż przed końcem 2017 r., do projektu rozporządzenia są jeszcze wprowadzane istotne zmiany.

Za przygotowaniem rozporządzenia mającego zachęcić Polaków do ogrzewania domów energią elektryczną, co ma służyć walce ze smogiem, stoi Ministerstwo Energii. Zmiany mają objąć zarówno sposób kalkulacji taryfy przedsiębiorstw obrotu jak i dystrybucji. Wstępnie zaproponowano nową taryfę z niższymi o ok. 50 proc. niż w dzień cenami i stawkami opłat dystrybucyjnych dla energii dostarczanej w godzinach od 23.00 do 7.00.

Ceny energii elektrycznej oraz stawki opłat w przypadku energii elektrycznej zużywanej przez odbiorcę w pozostałym czasie mają pozostać takie, jak dla odbiorcy korzystającego z taryfy G11 z jednostrefowym rozliczeniem za energię elektryczną.

Projekt rozporządzenia ws. nocnej taryfy przedstawiono po raz pierwszy w połowie ubiegłego miesiąca, a jego publikację poprzedzały zapowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zapewniał, że jego resort wprowadzi nową taryfę, która zachęci Polaków do ogrzewania domów energią elektryczną.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie. Jak jednak informuje teraz Polska Agencja Prasowa, ME tuż przed końcem 2017 r. zdecydowało się na wprowadzenie do jego projektu istotnych zmian.

Nowa, tańsza taryfa na ogrzewanie domów energią elektryczną ma obowiązywać w godzinach 22.00-6.00, a nie jak wcześniej zakładano w godzinach 23.00-7.00.

Ponadto Ministerstwo Energii wprowadziło zmianę, zgodnie z którą nowa taryfa z niższą ceną energii oraz preferencjami w opłatach za dystrybucję będzie dostępna dla gospodarstw domowych, ale tylko „odnośnie wolumenu energii elektrycznej powyżej zużycia w analogicznym okresie poprzedniego roku".

To istotna zmiana w porównaniu do wcześniejszych wersji rozporządzenia, w których nie uwzględniono tego warunku.

Wiadomo, że zmiana dotycząca przesunięcia taryfy nocnej z godzin 23.00-7.00 na 22.00-6.00 to postulat zgłoszony Ministerstwu Energii w toku konsultacji przez Polską Grupę Energetyczną.

PGE zapewniło, że postulowane rozwiązanie „jest zgodne z obecnie stosowaną taryfą czasową w taryfie G12 i przyzwyczajeniami klientów oraz ma na celu ograniczenie poboru energii w szczycie porannym, który ma miejsce już o godz. 7.00”. Państwowy koncern energetyczny dodaje, że nowe rozwiązanie będzie oznaczać „bardziej realne wyrównanie krzywej obciążeń w KSE”.

Zastrzeżeń dotyczących godzin 23.00-7.00 nie zgłosiła natomiast w swoich uwagach instytucja zarządzająca krajowym systemem elektroenergetycznym, czyli PSE. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (28)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
No to dupa. Obecnie już dogrzewam prądem w G12w . Jeśli jest G12 to po co taryfa w tych samych godzinach .... ? Bezsens.
TTTT |
No i brak najważniejszej informacji ... po ile groszy będzie prąd w tej "dolinie"
sol |
Już to napisałem kilka dni temu. To jest taka taryfa, którą napisało Big Energy. Jak Morawiecki to podpisze, tzn. że jest ignorantem i marionetką w rękach BE.
KKKK |
Hmm. To znaczy, że jeżeli ktoś już ogrzewa prądem to nie będzie miał szans przejścia na "nową" taryfę ponieważ zużycie prądu mu się nie zmienia ? WTF ?
sol |
@KKK. Bo tu nie chodzi o to by złapać króliczka, ale by gonić go.
Jan |
Będzie tak: Obecnie 50% ceny to opłaty stałe czyli mamy już 30 gr plus 50 % ceny energii. Razem ok 40gr/MWh. To wyniesie ok.33 % obniżki a nie 50%.
TTTT |
Przy takich ograniczeniach .... efekt będzie niewielki. Chyba że przy okazji podniosą obecne taryfy ....
ozek |
Nikt, nikt o zdrowych zmysłach nie pójdzie w kierunku w/w uregulowań aby to wykorzystać do potrzeb grzewczych, tylko węgiel i inne paliwa dadzą komfort termiczny w domach. Termomodernizację udupiła platfusiarnia a oze i co2 pis.!
Agat |
Panowie, zwracam uwagę: cyt "tylko „odnośnie wolumenu energii elektrycznej powyżej zużycia w analogicznym okresie poprzedniego roku"". Ja zużyłem w ubiegłym roku 6000 kWh to dostanę prąd za 50% ceny jeśli w następnym roku zużyję 7500 kWh i tylko na różnicę - czyli na 1500 kWh. No ale obiecali i zrealizowali, prawda? Nadal gonimy króliczka z głupimi (cwanymi) politykierami. Ten kraj musi upaść.
alladyn-solar-batt |
Przegapiliście Panowie cel dla którego polscy Ministrowie mataczą jakoby wprowadzali ,,taryfy'' - cel prawdziwy, o którym pisalem przed świętami. Wówczas miały miejsce obrady i negocjacje w KE w tym dotyczące nie wywiązania się Polski z zobowiązań anty smogowych i co istotniejsze w sprawie deregulacji zasady 550 gram emisji dla elektrown pracujących w podstawie na lata przyszłe. Tchórzewski chciał mieć ,,argumenty'' do tych negocjacji świadczące o tym jak to rzekomo Polski nieRząd podejmuje kroki na rzecz ochrony środowiska/klimatu - stąd ta symulacja ,,tworzenia taryfy'. Taryfy utworzonej i napisanej w BigEnergy tak by pokrywała się z G12 by de facto NIIE dawała korzyśći ODBIORCOM lecz by korzyści dawało BigEnergy. Zwiększony bowiem wolumen sprzedaży (nawet przy mniejszej marży) - to jednak dodatkowe wpływy dla BigEnergy i dla kopalń, które będą miały większe zamowienia na dostawę paliwa przepalonego w doline nocnej w większej niż do tej pory ilości. Także nie jakieś ,,dobro odbiorcy'' było na względzie, lecz doraźne potrzeby Miinistra....
alladyn-solar-batt |
Stąd Panowie - teraz gdy już jest po zasadniczej rundzie negojacyjnej - w rozporządzeniu pojawia się coś czego podczas negocjacji ne było czyli: ,, „odnośnie wolumenu energii elektrycznej powyżej zużycia w analogicznym okresie poprzedniego roku"". Zatem za wolumen analogiczny jak zużyty poprzednio - zaplacicie na ,,starych zasadach''. Kłamstwo, obluda, matactwa, oszustwo Polaków (w tym także wyborcow PiS) na każdym kroku i etapie.
alladyn-solar-batt |
Najlepiejto BigEnergy oszustwo przejrzał Agat
sol |
@Agat. Twoje obliczenia są prawidłowe, ale jeszcze musisz zużyć te 1500 kWh między 22-6. Chyba że, na rok przejdziesz na ogrzewanie kozą, a potem wrócisz do elektrycznego. Jest to hucpa, której końca nie widać.
TakaPrawda |
Czyli -jak wymienisz piece akumulacyjne pracujące w G12 na Pompę Ciepła to dopłacisz do tego ,,biznesu'' który Obywatelowi proponuje Rząd oszustów
Master |
A ja Wam powiem że to jaja jak berety
wpis |
Co z następnym 2 analogicznym rokiem, jaki będzie brany pod uwagę. Pierwszy przy obliczeniach, czy ostatni?
WOJCIECH |
. Razem ok 40gr/MWh Jan 40gr za MWh TO JA W TO WCHODZĘ 1MWh to koszt 400PLN a nie 40gr
Werdykt |
che, ciekawe jakeśte 40 gr policzył?
azza |
Kolejna część wieloodcinkowego, propagandowego serialu pt."Jak coś dać jednocześnie nic nie dając" ! W każdym odcinku mamy podobny schemat : na początku głośno obiecujemy, potem jeszcze głośniej reklamujemy a na finał już po cichu uwalamy. Moim skromnym zdaniem obecna ekipa "wyreżyserowała" swój pierwszy odcinek w 12/2015 wywalając taryfy gwarantowane do kosza. Później było np.niepełne 500+, kwota wolna od podatku czy teraz taryfa za energię el.
Sic |
Śmierdzi jak obietnice Lecha Kaczyńskiego w 2005 roku dla inwestorów OZE. Czyli nikt nie zarobi, prócz Big Energy. Szkoda papieru na takie gnioty, niech Morawiecki się tym podetrze.
MojaPV |
chłopaki nie musicie korzystać - wszak nikt Was nie zmusza :). No chyba, że boli, że ktoś inny skorzysta, ktoś kto zacznie się ogrzewać energią elektryczną od 2018 - o to chodzi?
TTTT |
To po ile ta kWh w nocy ?
ubawiony |
@Moja PV - ja w nocy paliłem w piecu, teraz po niskiej taryfie w nocy będę grzał prądem, a w piecu będę jarał w dzień do 22. Smog jak był tak dalej będzie. Chyba że o to chodzi ?
Ala |
O co chodzi niektórym piszącym, to oni chyba tylko wiedzą. Chcesz korzystać to korzystaj, jak nie, dalej pozostań przy swojej taryfie. Wszyscy tylko chcą ciągnąć, brać i nic od siebie nie dawać. Ludzie o co wam chodzi? Żądacie aby 6 grudnia było przez 365 dni w roku. W każdym kraju na pierwszym miejscu jest ekonomia a nie spełnianie zachcianek.
KKKK |
Mój sąsiad segreguje śmieci na te, które pali w dzień i te, które pali w nocy. Może teraz nie będzie musiał palić w nocy...
JACEK |
Jak zwykle !!! Ci którzy do tej pory starali się nie dymić sąsiadom i używali elektryczności do ogrzewania w dalszym ciągu będą płacić drożej, bo niższa stawka będzie dotyczyła tylko zwiększonego zużycia a ja wręcz chciałbym zmniejszyć zużycie przechodząc na pompę ciepła. Ciekawe jak to się ma do praw obywatelskich. Dotychczasowi użytkownicy elektrycznego ogrzewania KRZYCZCIE
JACEK |
Jak zwykle !!! Ci którzy do tej pory starali się nie dymić sąsiadom i używali elektryczności do ogrzewania w dalszym ciągu będą płacić drożej, bo niższa stawka będzie dotyczyła tylko zwiększonego zużycia a ja wręcz chciałbym zmniejszyć zużycie przechodząc na pompę ciepła. Ciekawe jak to się ma do praw obywatelskich. Dotychczasowi użytkownicy elektrycznego ogrzewania KRZYCZCIE
Mieszko |
Tak wielkiej bzdury nie czytałem jak mam G12 to mam zmienić na g11 żeby mieć obniżkę mistrzowie świata w krętactwie

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...