PORT PC o taryfie antysmogowej: wziąć przykład z Czechów i Słowaków

PORT PC o taryfie antysmogowej: wziąć przykład z Czechów i Słowaków
Péter Molnár, flickr cc
REKLAMA

Organizacje branżowe związane z techniką grzewczą z zadowoleniem przyjmują zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, że od stycznia 2018 r. obowiązywać zacznie nowa taryfa na energię elektryczną, przeznaczoną do ogrzewania budynków. PORT PC i SPIUG wskazują przy tym, że ich zdaniem uruchomiony mechanizm walki ze smogiem jest krokiem w dobrym kierunku, lecz daleko niewystarczającym w stosunku do realnych potrzeb.

Takie stanowisko ponad miesiąc temu Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przedstawiły w ramach konsultacji społecznych związanych z projektem nowego rozporządzenia taryfowego.

Zgodnie z informacją przekazaną w tym tygodniu nowa, ogólnopolska taryfa pozwoli na obniżenie rachunków za ogrzewanie o 20 – 25 proc. w porównaniu do standardowej taryfy elektrycznej G11. Jednak w porównaniu do już istniejących i dostępnych taryf elektrycznych G12 i G12w jest to propozycja mocno niewystarczająca dla odbiorców tego typu taryf – oceniają PORT PC i SPIUG.

Zdaniem obu organizacji wprowadzony okres taniej energii w nowej taryfie elektrycznej jest zdecydowanie za krótki w stosunku do realnych potrzeb ogrzewania elektrycznego budynków i to zarówno w przypadku ogrzewania elektrycznego jak i przy zastosowaniu pomp ciepła. W pierwotnych zapowiedziach Ministerstwa Energii dotyczących nowej taryfy występowało 10 godzin taniej energii elektrycznej na dobę, z zapowiadaną redukcją kosztów przynajmniej o 50 proc.

Tymczasem w przedstawionej w dniu 19 grudnia 2017 r. propozycji mówi się już tylko o 7 godzinach taniej energii w nocy i o redukcji kosztów energii i przesyłu do 40 proc.

Analizy PORT PC i SPIUG wskazują, że w przypadku gdy istnieje możliwość wyboru taryfy elektrycznej przez użytkowników urządzeń grzewczych, praktycznie zawsze występuje tańsza alternatywa dotycząca kosztów ogrzewania i jest związana z wyborem istniejących już taryf elektrycznych G12 i G12w.

Aby rzeczywiście wyjść naprzeciw oczekiwaniom uboższej części społeczeństwa, należałoby wprowadzić rozwiązanie zastosowane w takich krajach jak Czechy i Słowacja, które skutecznie walczą z niską emisją za pomocą specjalnej taryfy elektrycznej zapewniającej 20 godzin taniej energii – komentują PORT PC i SPIUG.

Poniżej przedstawiona została opracowana przez PORT PC symulacja porównania kosztów energii elektrycznej w przypadku ogrzewania budynku przez 10 godzin na dobę w ramach różnych istniejących taryf elektrycznych występujących w całej Polsce.

Odpowiada to sposobowi ogrzewania elektrycznymi piecami akumulacyjnymi. Jest to odniesienie do istniejących i dostępnych już od wielu lat taryf nocnych G12. W przypadku wszystkich dystrybutorów energii występują tańsze istniejące rozwiązania taryfowe – stwierdza PORT PC.

Rzeczywiste koszty ogrzewania w przypadku proponowanych nowych  taryf elektrycznych są prawie 2-krotnie wyższe niż przy ogrzewaniu gazowym i ponad 2,5-krotnie wyższe niż w przypadku ogrzewania kotłem węglowym – zapewniają PORT PC i SPIUG.


Kolejny wykres pokazuje jednostkowe koszty energii elektrycznej do ogrzewania budynku przez 14 godzin na dobę w ramach różnych dostępnych w Polsce taryf elektrycznych. Odpowiada to sposobowi ogrzewania za pomocą zasilanej elektrycznie pompy ciepła. Jest to z kolei odniesienie do istniejących taryf weekendowych G12w. I w tym przypadku u wszystkich dystrybutorów energii występują tańsze istniejące rozwiązania taryfowe.


– PORT PC i SPIUG mają nadzieję, że w ślad za pierwszym krokiem działań rządu premiera Morawieckiego, czyli wprowadzeniem 7-godzinnej taniej taryfy, pójdą kolejne rozwiązania taryfowe, które pozwolą na rzeczywistą i skuteczną walkę ze smogiem – takie jak na przykład specjalne taryfy zapewniające 20 godzin taniej energii elektrycznej jak w Czechach i na Słowacji – komentują obie organizacje. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (26)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
analityk |
"Aby rzeczywiście wyjść naprzeciw oczekiwaniom uboższej części społeczeństwa" tak na pewno ubodzy będą korzystać z ogrzewania elektrycznego, najdroższego na rynku. Pompa Ciepła (do C.O. i C.W.U.) nawet z najwyższym współczynnikiem SCOP powyżej 5 będzie pobierać 25-28 kilowatów na jeden dzień pracy. Załóżmy, że sezon grzewczy trwa 180dni, więc zużycie energii wyniesie ok 5000kWh/pół roku + oświetlenie sprzęty AGD, RTV razem 7000-7500kWh/rok https://www.nibe.pl/Produkty/Powietrzne-pompy-ciepla-przeglad/nibe-f2120/
Szyszko |
Lobbyści pomp kombinują jak jeszcze więcej uzyskać. Nie dogadali się z lobbystami PV . Bo wtedy okazałoby się że w zestawie pompa plus PV taryfa tańsza nie jest potrzebna w dzień. Bo wtedy pompę zasila PV. I na tym zasadza się pomysł tej tańszej taryfy, potrzebnej tak naprawdę tylko w nocy. Ponadto nikt nie pisze o ładowaniu elektryków, a taryfa jest też dla nich.
sol |
@analityk. Wiele zależy od tego jak zaizolowany jest budynek. Ale faktycznie jeżeli to rozwiązanie ma "Aby rzeczywiście wyjść naprzeciw oczekiwaniom uboższej części społeczeństwa" to na pewno ta nowa taryfa jest zbyt wysoka. I wielkie dzięki, że powstają takie porównania jak to powyżej PORT PC i SPIUG. Przecież ci ubodzy nasi obywatele na pewno przejdą na ogrzewanie elektryczne, kiedy będzie ich na to stać. Ale jak przeanalizujemy fakturę za energię elektryczną, to narzuty do ceny energii wynoszą już ok. 400%. I może to tym powinien zająć się premier Morawiecki.
sol |
@Szyszko. Pewnie, że to są lobbyści, ale matematyka jest nauką niezależną, prawda? Dlaczego nie zastosować tych rozwiązań naszych południowych braci? A zresztą jaką siłę ma lobby pomp ciepła, w stosunku do lobby big energy? Drogi Szyszko, życzę Ci wszystkiego najlepszego na święta i nowy rok, mimo że się z Tobą nie zgadzam. Ale miło podyskutować.
PV |
@Szyszko lobbyści z lobbystami wszędzie lobbyści matko boska
TTTT |
Tylko dlaczego te pompy ciepła są takie drogie ? Może tu PORT PC by się wypowiedział ? Jaka jest średnia marża na pompie 10kW ? 100% ?
alladyn-solar-batt |
Najważniejsze, że lobbyści niezdarności, nietrafności, pozorów działania, głupoty, tymczasowości, ryzyka nie uzgodnionych z KE legislacji, dwulicowości w braku zakazu handlu flotami i mułami węglowymi, przodownicy okradania podatnika poprzez ratowanie ludów wybranych dołączaniem ich zbankrutowanych firm do energetyki, obłudnicy tez o konieczności wprowadzania myta zwanego rynkiem mocy, poborcy publicznych pieniędzy w postaci pensji w spółkach budujących elektrownie jądrowe z własnymi jedynie jądrami jako majątkiem ,,trwałym" na którym spółki te operują, etc.,etc. jak na bandę złodziei w białych kołnierzykach przystało - zawsze mają wytłumaczenie zasadności swego nieudacznictwa i skuteczności w działaniu z sufitu przyjętym dla i na rzecz torpedowania rozwoju przyszłości cywilizacyjnej Polski w zamiarze pilnowania zarazem własnych partykularnych interesów krótkoterminowych, które to pilnowanie lobbowaniem oczywiście nie jest bo lobbowaniem jest tylko i wyłącznie taka działalność, gdy INNI pilnują takich interesów jakie za własną kasę pozakładali. Pilnowanie majątku przed polskich inwestorów od PiS niezależnych jako zupełnie zdaniem wyżej wymienionych zdumiewająca reakcja na warcholstwo gospodarcze PiS o czym traktuje przecież systematycznie Szyszko nazywając swe wynurzenia ,,informowałem", ,,informuję" jest naganne i przez Szyszkę solennie tutaj piętnowane pod sztandarami lobbingu. Gdy ludzie piszą ,,zawracanie kijem Wisły te Rządu pomysły" to taki Szyszko wypisuje ,,Lobbyści pomp kombinują jak jeszcze więcej uzyskać. Nie dogadali się z lobbystami PV" lamenty, że jego głupawa koncepcja nie znalazła odpowiedzi z rynku, który widocznie ma więcej rozumu niż autor tego nietrafnego pomysłu - znany z nieumiejętności wycofania się z błędów o rety - nie zadziałała...Dlatego z pełnym zaangażowaniem i determinacją obrona tej głupoty została zapisana już w projekcie poprzez nie porównywanie do istniejących taryf G12(W). Świadomość tego kitu uwidoczniona już u zarania w koncepcji piszących w uzasadnieniu odnoszących się stronniczo wyłącznie do G11- jest porażająca. Niemniej chodziło o to by dla ludzi nic nie zrobić, ale zrobić tak by ogłosić, że jednak coś się zrobiło (spec taryfa) zaś tym niby osiągnięciem operować w argumentacji podczas negocjacji Tchórzewskiego w Brukseli - stąd nie przypadkiem ogłoszenie wprowadzenia tej spec taryfy właśnie teraz po wielomiesięcznym powstrzymywaniu wprowadzenia tego (rzekomo świetnego) rozwiązania.....Czyli - nic nie tracimy, nic nie zyskujemy, ale w negocjacjach w Brukseli argumentuje my, że przecież stworzyliśmy i dajemy nowym - bo zanim urzędasy z KE się zorientują iż to lipa - to będzie już po okresie negocjacyjnym. Tutaj zupełnie bez znaczenia jest rynek wewnętrzny i obywatel Polski, to wyłącznie gra pozorów niezbędna sytuacyjnie w tym momencie wysłannikom ME do Brukseli.
alladyn-solar-batt |
Wy sobie tutaj dyskutuje UE, argumenty wytaczanie za, przeciw, a białe złodziejskie kołnierzyki dzielą właśnie opłatek śmiejąc się po tym jak sprawnie ruchem lisa całą Europę w pole wywiedli...
alladyn-solar-batt |
Dzięki takim ruchom czas na dyskusjach o pozorach upływa, kapie, a BigEnergy realizuje z góry przyjęte własne scenariusze by rynek Prosumenta obłatwić własnym sumptem, samemu na tym zarabiać, by prywatne Polskie firmy nie uszczknęły wiele z tego tortu. BigEnergy potrzebuje czasu na skompilowanie własnej (taryfowej także) oferty dla Prosumenta'' by jego nadwyżki skupić w swe zasoby w/g własnych koncepcji. Rozważane są koncepcje ,, wypożyczalnia" urządzeń PV przez Sprzedawców zobowiązanych swym Klientom by po 5 latach mogli wykupić eksploatowane instalacje na własne za nieduże pieniądze. Oczywiście wypożyczane wyposażenie BigEnergy zakupi w leasingu - którego koszt obsługi dopisze sobie do kosztów ponoszonych generalnie w działalności statutowej, a w chwili wykupu instalacji przez Odbiorcę prądu - instalacja ta księgowo i tak będzie u użyczającego zamortyzowana, więc mu to ,,rybka"...
alladyn-solar-batt |
Wkrótce też wystąpi zjawisko, że indywidualny inwestor występujący z wnioskiem o przyłączenie będzie dostawał odmowy wydania warunków z uzasadnieniem,że możliwości przyłączeniowe zostały wyczerpane, ale oczywiście gdy będzie to możliwe w przyszłości to.....
alladyn-solar-batt |
Teraz czekamy na tekst Szyszynki o wynurzeniach ,,lampki Alladyna" - tekst dyżurny.
Aldebaran |
@TTTT Marża na PC w łańcuszku producent-marketing-sprzedaż-instalator nie wynosi 100 %, a raczej 500 % Tyle te "kosmiczne" PC są warte. Wystarczy popatrzeć na ceny sterowników do tych PC. Znacznie droższe niż porządny laptop. I co one tyle tam liczą ?
alladyn-solar-batt |
To prawda co mówi Aldebaran- marże i ceny kosmiczne to standard w obroccie PC.
sol |
@alladyn. 100/100. Mam PC - najdroższa jest sprężarka.Marża na PC to ok. 80-100%. Producentów jest niewielu, nie wiem dlaczego. A to właśnie brak konkurencji powoduje, że ceny urządzeń są wysokie.
alladyn-solar-batt |
Do SOL: też nie wiem dlaczego jest niezbyt wielu producentów, tym bardziej, że sporu procent pośród wytwórców to de facto ,,składacze" montujący PC z cudzych podzespołów np. sprężarek Copelanda. W moim odczuciu ewidentnie mamy do czynienia ze zmową cenową pośród części producentów i w tej sytuacji są dwie opcje: pierwsza to formalna (trudną) walka ze zmową, druga - zarzucenie rynku tanim produktem, którego sprzedaż byłaby jednak początkowo opluwana i torpedowana przez będące w zmowie cenowej firmy i ich sieć dystrybucji.
sol |
@alladyn. oczywiście. I to mógłby być program rządu - pc dla Kowalskiego - prawdziwa wojna ze smogiem. Bo PC nie są skomplikowanymi urządzeniami, to duże lodówki, a nie samochody elektryczne. Rozruszanie wewnętrznego popytu. Ale za to jest zagmatwana "taryfa" taka, żeby big energy nie stracił, i rzucanie się z półcegłówką na słońce, czyli tzw. elektromobilność po polsku. Ceny Nissana już znamy, teraz kolej na ceny pana premiera.
Jack |
@analityk te twoje wyliczenia to słabe jakieś. Nie wiem skąd pomysł, że pompa o COP =5 będzie pobierać 25-28 kWh. Taki przykład u mnie dom 200 m2, 10 kW Nibe (sprężarka 2 kW ) przy mrozach -20 st.C pracuje około 10 godz /dobę, czyli razem z pompami obiegowymi zużywa około 22-23 kWh na dobę. A takich mrozów jest kilkanaście dni na sezon. Generalnie CO +CW na rok to jakieś 3700 kWh, a nie tak jak piszesz 5000 / pół roku. Więc dobra promocja i np. ulgi podatkowe przy zakupie pomp ciepła to byłaby najlepsza walka ze smogiem.
sol |
@Jack. Ok, niektórzy piszą tu bzdury, ale tym się nie przejmuj. Też mam PC, wiem jak to działa i to jest przyszłość, a właściwie codzienność za 10 lat.
Aldebaran |
@Jack, widać że piszesz o PC gruntowej, oraz ogrzewaniu podłogowym i bardzo dobrze ocieplonym domu. Ilu ma takie warunki ?. PC powietrze woda nie mają COP 5 przy -20C. Z Twojego postu wynika, że do ogrzania domu 200 m2 przy -20C wystarcza 10 kW mocy i to w dodatku tylko przez 10 godzin, tak więc przy stałym poborze energii wychodzi moc 4 kWh. Taka wartość jest nierealne dla przeciętnych, również ocieplonych domów. Chyba że w mrozy jedziesz na kominku.
Jack |
@Aldebaran no tak pompa gruntowa, wymiennik pionowy, dom raczej dobrze ocieplony (20 cm styropianu grafitowego), temp w domu 21,5 st. C. Dane, które podałem są szacunkowe z ostatnich 5 lat. Wiadomo zimy ostatnio raczej łagodne, więc trudno powiedzieć jakby to było przy stałym -15 przez 2 miesiące. W każdym razie dużo brakuje do załączenia się grzałek elektrycznych. Natomiast średnioroczne zużycie prądu przez PC to około 3700 kWh, w tym około 1/3 idzie na CW. Ale to był tylko mój przykład, wiadomo, że dom gorzej ocieplony będzie zużywał proporcjonalnie więcej zarówno gazu jak i prądu przy zastosowaniu PC. A kwestia wyboru między PC gruntową, a powietrzną to na inną analizę.
sol |
@Jack. 100/100. Tak trzymaj, mało nas było ostatnio po jasnej stronie mocy. Alladyn... ja mu trochę w miarę wolnego czasu pomagam (i dużo się od niego uczę), Seas. Wszystkich pozdrawiam na Święta.
alladyn-solar-batt |
alladyn-solar-batt | 2017-12-23 02:09:58 Zdrowych, rodzinnych świąt , lepszego czasu, rozumnego natchnienia - od Alladyna najlepsze dla wszystkich życzenia
Dorota |
Powietrzna pompa ciepla nie jest droga. Porownywalna do kosztow pieca wraz z,wybudowaniem komina i doprowadzeniem gazu. Przynajmniej w nowym domu.Ma wiele korzysci np chlodzenie latem. Osobiscie nie uzywam.taryfy niskiej. Mam 5.0kW fotowoltaiki. Czas zwrotu to 5 lat. Dziekuje. Tyle.
Dorota |
Powietrzna pompa ciepla nie jest droga. Porownywalna do kosztow pieca wraz z,wybudowaniem komina i doprowadzeniem gazu. Przynajmniej w nowym domu.Ma wiele korzysci np chlodzenie latem. Osobiscie nie uzywam.taryfy niskiej. Mam 5.0kW fotowoltaiki. Czas zwrotu to 5 lat. Dziekuje. Tyle.
X |
Najlepsza jest taryfa G13 od Taurona. Niech tylko będzie powszechna w Polsce
TTTT |
do @Jack. Napisz ile Cię kosztowała instalacja i jaki masz szacowany okres zwrotu do np. gazu.

Giełda OZE

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana minimalna powierzchnia dz czytaj dalej...

Panele monokrystaliczne BYD 305Wp Tier -1

Witam, W ofercie mamy moduły monokrystaliczne marki BYD o mocy 305Wp. Podana cena jest dla zamówi czytaj dalej...