KE upomina Polskę ws. regulacji antysmogowych

KE upomina Polskę ws. regulacji antysmogowych
Fot. tiseb, flickr cc

Na początku tego roku polski rząd zapowiedział zajęcie się na poważnie problemem smogu. Z obietnic, które wówczas padły, spełnił na razie niewiele, a teraz za niewdrożenie na czas unijnych przepisów, które mają sprzyjać poprawie stanu powietrza, Warszawę upomina Komisja Europejska.

W tygodniu, w którym Brukselę odwiedzili minister i wiceministrowie energii, aby rozmawiać m.in. o zasadach pomocy publicznej dla polskiego górnictwa, Komisja Europejska upomina Polskę za niewdrożenie przepisów unijnej dyrektywy 2015/1480, mającej na celu wdrożenie mechanizmów zmierzających do poprawy stanu powietrza w państwach Wspólnoty.

Na wdrożenie tych przepisów do krajowego prawa państwa Unii Europejskiej miały czas do 31 grudnia 2016 r. Chociaż od tamtego terminu mija już prawie rok, Polska nadal nie wdrożyła w wymaganym stopniu regulacji wpisanych do dyrektywy 2015/1480.

REKLAMA

Chodzi o przepisy określające sposoby mierzenia jakości powietrza i lokalizowania stacji pomiarowych.

Komisja Europejska informuje, że w związku z niewdrożeniem przepisów związanych z pomiarami jakości powietrza wysłała do Warszawy pytania, a  na odpowiedzi będzie czekać do dwóch miesięcy.

REKLAMA

W przypadku braku satysfakcjonujących odpowiedzi Komisja zgłosi sprawę Polski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – informuje KE.

Ostatnio do Sejmu trafił przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz ustawy Prawo ochrony środowiska, która – jak podkreśla rząd – ma wprowadzić właśnie nowe zasady w zakresie badań powietrza, a także wzmocnić system oceny wpływu zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie.

Rezultatem wprowadzanych zmian będzie bezpłatny i powszechny dostęp obywateli do jednolitej i spójnej informacji na temat rozkładu stężeń zanieczyszczeń powietrza w poszczególnych województwach, w tym prognoz jakości powietrza. Informacje na ten temat będą zamieszczane na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska – wskazuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rządowy projekt wczoraj pozytywnie oceniła sejmowa komisja środowiska. 

red. gramwzielone.pl