ClientEarth: problem z pomiarem emisji z koksowni Dębieńsko

ClientEarth: problem z pomiarem emisji z koksowni Dębieńsko
Fot. Dean Hochman, flickr cc
REKLAMA

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował, że nie stwierdził naruszeń i nieprawidłowości podczas kontroli w koksowni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach (woj. śląskie). Kontrola, wykonana na żądanie mieszkańców okolicy i organizacji ClientEarth, wykazała jednak, iż punkty pomiarowe na emitorach opalania baterii koksowniczej są niewłaściwie zlokalizowane. Organizacja domaga się przeprowadzenia dokładniejszych pomiarów zanieczyszczeń.

Zastanawia nas, na jakiej podstawie Inspektorat stwierdza, że nie doszło do nieprawidłowości, skoro nie dysponuje pełnymi danymi dotyczącymi emisji technologicznych w koksowni. Niepokojące jest, że automatyczne pomiary powietrza prowadzone w okolicy notują bardzo wysokie chwilowe stężenia benzenu, lecz żadna kontrola nie jest w stanie wskazać ich źródła – zwraca uwagę prawniczka Fundacji ClientEarth Małgorzata Smolak.

Być może nasze wątpliwości rozwieją dokładniejsze pomiary przeprowadzone na terenie zakładu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Chcemy, by zrobiono to jak najszybciej. Ludzie nie mogą czekać – podkreśla.

Wyniki kontroli zaskoczyły także mieszkańców miasta, którzy od lat skarżą się na fatalną jakość powietrza i zwiększoną zachorowalność na raka.

Po raz kolejny próbuje nam się wmówić, że benzen i inne związki w powietrzu biorą się znikąd i sprawę wycisza stwierdzeniem, że nie doszło do nieprawidłowości. A my mieszkamy w bezpośrednim sąsiedztwie baterii koksowniczej, wiemy czym to grozi i musimy oddychać tym, co stamtąd wychodzi – mówi Marek Żarnowski z Czerwionki-Leszczyn.

Tu wiele rodzin ma lub miało kogoś chorego na raka. Ministerstwo Zdrowia w lipcu przyznało, że liczba tych zachorowań w naszej gminie jest najwyższa spośród wszystkich gmin powiatu rybnickiego. A ponadto wśród kobiet w części miejskiej, gdzie znajduje się koksownia, występuje wyraźnie więcej nowotworów niż w części wiejskiej gminy – dodaje.

W sierpniu ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wraz mieszkańcami Czerwionki-Leszczyn wystąpiła do WIOŚ z wnioskiem o natychmiastowe zamknięcie koksowni.

Kilka dni temu organizacja uruchomiła też stronę internetową o zanieczyszczeniach powietrza w Czerwionce-Leszczynach oraz emisjach przemysłowych w Polsce.

Jak informuje ClientEarth, strona przedstawia świadectwa mieszkańców oraz zagrożenia dla zdrowia związane z przemysłowymi zanieczyszczeniami powietrza, w tym benzenem. Jest też możliwość włączenia się do akcji, aby pełniej zobrazować problem emisji przemysłowych w Polsce i znaleźć lepsze sposoby ochrony dla zdrowia i życia Polaków.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...