PAS: rząd nie realizuje antysmogowych obietnic

PAS: rząd nie realizuje antysmogowych obietnic
Premier Beata Szydło. Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

W styczniu 2017 r. ogłoszono, że rząd rozpoczyna prace nad składającym się z 14 punktów programem "Czyste Powietrze", którego celem jest rozwiązanie problemu smogu. Po 10 miesiącach nie zrealizowano w pełni żadnego z punktów. Jedynie Ministerstwo Rozwoju wykazało się aktywną postawą informuje Polski Alarm Smogowy.

Do zaangażowanych w realizację programu ministerstw wystosowaliśmy zapytania o informację publiczną, w których zapytaliśmy o postępy prac nad programem. Następnie otrzymane odpowiedzi porównaliśmy z zapowiedziami i tym, co trzeba zrobić, by rozwiązać problem – mówi Anna Dworakowska z PAS i tłumaczy, że do oceny wykorzystano pięciostopniową skalę – od prac nierozpoczętych do obietnic zrealizowanych.

W ostatniej kategorii nie znalazł się ani jeden punkt rządowego programu "Czyste powietrze".

Polski Alarm Smogowy informuje, że od stycznia nie udało się zrealizować żadnej z obietnic rządu, a zaledwie w jednym punkcie postęp prac zasłużył na uznanie, że prace są zaawansowane – tak oceniono postępy dokonane przez Ministerstwo Rozwoju we wdrażaniu standardów emisyjnych dla kotłów. Regulacja ta wymaga jednak uszczelnienia – komentuje PAS.

W trzech punktach prace w ogóle nie zostały rozpoczęte, a w dwóch dokonano umiarkowanych postępów, a w pozostałych dziewięciu coś zaczęto robić, ale postępy są zdecydowanie niedostateczne, a efekty niewidoczne. Tak jak w przypadku prac nad ograniczeniem ubóstwa energetycznego, gdzie zapytane o nie Ministerstwo Energii, pochwaliło się powołaniem zespołu oraz zorganizowaniem jednego spotkania. Nie było jednak w stanie przedstawić żadnych dokumentów – informuje PAS.

Tempo prac budzi poważne zaniepokojenie. Od ogłoszenia programu minęło już 10 miesięcy, a wciąż w pełni nie zrealizowano żadnej z obietnic. Oznacza to, że czeka nas jeszcze wiele sezonów grzewczych ze smogiem. Szczególnie martwi brak norm jakości dla paliw stałych, które zapowiadano na pierwszą połowę tego roku i są niezbędne, by wygrać walkę o czyste powietrze oraz programów finansowych, które powinny pomóc w wymianie źródeł ciepła, szczególnie najuboższym mieszkańcom naszego kraju – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Działacze Polskiego Alarmu Smogowego zwracają też uwagę na niewielką ilość środków zarezerwowanych w budżecie na cele związane z ochroną powietrza. – Przeznaczono na to 200 milionów złotych. To mniej niż 10 proc. szacowanych wydatków na program „Strzelnica w każdym powiecie” – mówi Anna Dworakowska.


Fot. Polski Alarm Smogowy.

– Z przeprowadzonej oceny uwidacznia się nie tylko brak postępu działań w zakresie programu czyste powietrze, ale też brak koordynacji prac pomiędzy ministerstwami. Dlatego też, apelujemy do pani premier Beaty Szydło o przyspieszenie i skoordynowanie prac rządu nad programem czyste powietrze. Mamy nadzieję, że Pani Premier zmobilizuje swoich ministrów do intensywniejszych działań na rzecz czystego powietrza i zapewni koordynację działań poszczególnych resortów z poziomu Kancelarii Premiera. Brak tej koordynacji w sposób ewidentny wpływa na brak znaczących postępów w realizacji Programu Czyste Powietrze – komentuje Andrzej Guła.

Polski Alarm Smogowy stworzył stronę internetową, na której informuje o postępach w realizacji programu Czyste Powietrze. Można ją znaleźć pod adresem www.polskabezsmogu.pl. Zawarte na niej informacje będą aktualizowane co trzy miesiące. – O ile będzie, co aktualizować – podkreślają działacze PAS.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
No jasne, chcieliby aby w 10 miesięcy zrobić to co się nie chciało w 8 lat
Janusz |
Po w naszej CEBULANDI rządzi węgiel - Polska Radomiem Europy
Seb |
Najlepiej przez 2 lata obiecywać złote góry, a skończyło się na prezentacji w PowerPoint. Założymy się że w prezentacji zostanie? musieli by uderzyć w ryli i spółki górnicze, a nie od dziś wiadomo że k**** ku**** nie zaszkodzi:)
Strus |
Ten program w pełni będzie sporo kosztował.Nic innego ma aż takiego przełożenia jak standardy kotłów i paliw. Nie należy się przejmować populistycznymi hasłami ograniczenia ceny energii elektrycznej. Wg ostrożnych szacunków same spadną lekko by po kilku latach poszybować ostro w górę mniej przy oze lub więcej w przypadku węgla
MojaPV |
No niestety wiatrakami smogu się nie zlikwiduje. Lepiej by część z tej kasy przeznaczyć na likwidację rzeczywistych przyczyn smogu a nie marnować na coś bezsensownego.
TT |
@MPV- zgadzam się z tobą w 100% , wiatrak w każdym domu nie rozgoni smogu. Musisz się bardziej postarać z przekazem.
kajko |
X at do tyłu nie było smogu ? ludzie mieli kopciuchy i mają nadal,, nie było kaflaków -były to co tu kur,,,, wa się zmieniło pieprzone g nie moge pojąć za cholere
kajko |
X llat do tyłu nie było smogu ? ludzie mieli kopciuchy i mają nadal,, nie było kaflaków -były to co tu kur,,,, wa się zmieniło pieprzone g nie moge pojąć za cholere
kajko |
40 lat temu żeby zagotować wode mama musiała napalić w piecu lato zima nie ważne czy herbata czy kawa średnioo 6 rano abyśmy zjedli śniadanie i wypili herbate i szli do szkoły 2 km na pieszo .Pózniej utzymywała ogień żeby nie wygasło na przygotowanie obiadu a teraz pieprzone zielone pacyfiści mówią nie ,Jesli ktoś zna tych pseudo gron niech ich obserwuje co robią co jedzą
TT |
@kajko- po 40 latach jak twoja sprawność, może przyroda pokazuje właśnie, że też ma dość - nic nie jest wieczne.
MojaPV |
To zacznijmy przeznaczać pieniądze w końcu na walkę ze smogiem a nie z CO2 - proste.
Kokosz |
kajko z PiSu? zostałeś delegowany tu z forum Onetu? odchodzisz poziomem lekko, brak szkolenia.
qba |
W sumie 2 mld 350 mln zł. Ma trafić do rodzin emerytów górniczych. Każda ma do końca roku dostać 10 tys. zł. Pierwsze wypłaty mają pojawić się na kontach jeszcze w listopadzie. Pieniądze mają być jednak wypłacone najpóźniej do końca roku.
CoNieCo |
Rząd bełkocze - w ślad za swym,,przyfótcom'' -w ślad za otępiałym starcem. Wy tutaj bełkoczecie-zero pomysłow. Moja PV promuje jak zwykle siebie. Coś powiedzieć - byleby było anty wiatrakom. Żenada.
X |
@CoNieCo, zdiagnozowałeś to przedstaw pomysły. Podyskutujemy
BASP |
Do Kajko i innych podobnie myślących: Zastanówcie się jak wyglądały wasze wioski i miasteczka 40 lat temu. Jaki był poziom urbanizacji. Liczba osiedli, domów itd. jest dzisiaj wielokrotnie większa na tej samej powierzchni. Ludzie palą w piecach odpadami i "opałem" bardzo złej jakości, co sprawia, możecie nie wierzyć, że powietrze jest gorsze niż 40 lat temu. Zaglądnijcie na stronę www.siepomaga.pl, to zobaczycie jak lawinowo cierpią niewinne dzieci na choroby wywołane zanieczyszczeniami powietrza, emitowanymi przez Was i Wam podobnych "porzadnych" ludzi. Żyjcie z myślą, że pewnego dnia ten "niby smog" być może zapuka także do Waszych organizmów i skróci Wasze ziemskie byty z nowotworem. Pozdrawiam

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...