Budynki jednorodzinne odpowiadają za 40 proc. smogu w Polsce

Budynki jednorodzinne odpowiadają za 40 proc. smogu w Polsce
Marek Zaborowski, wiceprezes Instytutu Ekonomii Środowiska. Fot. Newseria
REKLAMA

W przeciętnym budynku jednorodzinnym można zaoszczędzić blisko 60 proc. energii dzięki przeprowadzeniu kompleksowej modernizacji. Koszt takiej modernizacji waha się od 50 do 100 tys. zł, ale część zainwestowanych pieniędzy zwraca się w niższych rachunkach za ogrzewanie. Korzyścią jest też czystsze powietrze, ponieważ budynki z przestarzałym systemem grzewczym w 40 proc. odpowiadają za problem smogu w Polsce.

 Postulujemy, żeby wprowadzić 15-letnią strategię walki ze smogiem, która zakłada między innymi kompleksową modernizację budynków. Przełoży się to na korzyści ogólnokrajowe, zmniejszenie popytu na energię o 4,4 proc. i znaczące zredukowanie emisji substancji szkodliwych do atmosfery – od ponad 20 do nawet 70 proc. Ta strategia jest niestety kosztowna i długotrwała, natomiast spowoduje, że mieszkańcy tych budynków będą płacić mniejsze rachunki, a zapotrzebowanie na ciepło będzie niższe – mówi agencji Newseria Biznes dr Krzysztof Księżopolski, ekspert Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, Energią i Klimatem (ISECS).

Udział gospodarstw domowych w zużyciu energii w Polsce jest jednym z najwyższych w UE. Z danych zaprezentowanych w raporcie „Barometr zdrowych domów 2017” wynika, że w przeciętnym budynku jednorodzinnym z lat 80. można zaoszczędzić aż 59 proc. konsumowanej energii, przeprowadzając jego modernizację, czyli ograniczenie strat energii potrzebnej do ogrzewania domów. 

– Podstawową przeszkodą jest bariera finansowa. Koszt gruntownej modernizacji takiego budynku w Polsce będzie wynosił prawdopodobnie od 50 do 100 tys. zł. To dużo pieniędzy, ale one częściowo się zwracają. Taki remont jest uwarunkowany poprawą jakości życia i jakości powietrza. Za jakość powietrza po prostu trzeba będzie zapłacić, podobnie jak płacimy za czystą wodę czy gospodarkę odpadami – uważa Marek Zaborowski, wiceprezes Instytutu Ekonomii Środowiska.

Z tegorocznej trzeciej edycji badania „Barometr zdrowych domów 2017”, opracowanego na zlecenie Grupy VELUX. wynika, że połowa polskich gospodarstw ma środki finansowe na dokonanie modernizacji i podniesienie jakości swoich domów. Potrzebne są jednak działania na szczeblu państwowym: zachęty, programy edukacyjne i oferta finansowo-kredytowa, która zachęci mieszkańców i właścicieli do takich inwestycji.

– Dzięki kompleksowej modernizacji można znacznie ograniczyć zużycie energii cieplnej. Wiąże się to z nakładami finansowymi, które później zwracają się w oszczędnościach – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.

Inwestycję w podniesienie standardu energetycznego budynku można podzielić na cztery podstawowe etapy. Pierwszy krok to izolacja, ocieplenie ścian budynku, dachu, podłogi i piwnic oraz wymiana okien i drzwi. Drugim powinna być modernizacja węzła cieplnego.

– Trzeci krok to modernizacja instalacji centralnego ogrzewania z hermetyzacją przewodów. Przy budynkach pasywnych warto się zastanowić, czy nie chcemy zastosować instalacji odzysku ciepła. To pozwoli zmniejszyć zużycie energii cieplnej. Czwarty krok to zastosowanie odnawialnych źródeł energii, na przykład kolektorów słonecznych czy pompy ciepła. W większych budynkach, powyżej 5 tys. mkw. powierzchni, warto się zastanowić nad wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych – wskazuje Monika Kupska-Kupis.

Z wyliczeń Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, Energią i Klimatem wynika, że dzięki kompleksowej modernizacji budynków jednorodzinnych jakość powietrza w Polsce można znacząco się poprawić w ciągu kilkunastu lat. Niska emisja, pochodząca z domowych pieców grzewczych, to jedna z głównych przyczyn smogu.

– W 40 proc. za niską emisję, która wywołuje smog, odpowiadają budynki jednorodzinne. To największe źródło emisji substancji szkodliwych – mówi dr Krzysztof Księżopolski.

W ostatnich latach problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce znacznie się zaostrzył, a smog stał się szczególnie dotkliwy na Śląsku i w Małopolsce. Według raportu, który Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała w maju ubiegłego roku, spośród pięćdziesięciu miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem aż trzydzieści trzy znajdują się w Polsce. Europejska Agencja Środowiska podaje, że w Polsce stężenie szkodliwych dla ludzkiego organizmu cząstek PM2,5 jest najwyższe spośród wszystkich krajów UE (raport „Air Quality in Europe 2016”).

Jak informuje ONZ, szkodliwe substancje wdycha na co dzień 90 proc. mieszkańców Polski, a poziom stężenia szkodliwego pyłu PM10 i rakotwórczego benzoapirenu jest  przekroczony na większości obszarów. Szacuje się, że z powodu chorób, do których przyczyniaj się zanieczyszczenie powietrza – takich jak astma, obturacyjne zapalenie płuc, niewydolność oddechowa czy choroby układu krążenia – każdego roku umiera w Polsce około 45 tys. ludzi.

 Musi się wydarzyć rewolucja w polityce, politycy muszą się rzeczywiście zainteresować tematem. Ministerstwo Rozwoju zaczęło mówić o programie dla budynków jednorodzinnych. Powinny powstać odpowiednie programy wsparcia, odpowiednia polityka, rozporządzenia, prawdopodobnie również nowe instytucje przygotowane do tego, żeby wpierać modernizację budynków jednorodzinnych – dodaje Marek Zaborowski.

Newseria

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
wioskowy filozof |
a według moich wyliczeń za 100% smogu odpowiada (Nie) Rząd dopuszczając do obrotu plastykowe butelki/siatki, dymiąc w elektrowniach węglem, wycinając lasy itd. itd
jasiek |
Artykuł sponsorowany przez producentów izolacji. A do wioskowego filozofa. Palenie śmieciami nie odpowiada za smog - śmieci nawet jeśli są palone jest ich po prostu za mało aby miały znaczący wpływ na poziom smogu. Elektrownie mają filtry i wysokie kominy i też nie odpowiadają za smog zwany inaczej niską emisją. Lasy nie mają nic wspólnego ze smogiem bo występuje on tam gdzie jest mało jak i dużo lasów.
sławomir |
Oczywiście , prawda , wystarczy po 15 ej przejść się po osiedlu budowanym pod koniec ub wieku !!! Szok! , nie mogę !
@ |
W atmosferze znajduje się para wodna, oraz atomy wodoru i tlenu. Wodór z tlenem doskonale sie spala. produktem spalania jest para wodna. Juz nazisci pracowali nad wielostopniowa wirową spreżarką powietrza zakończoną odpowiednia komora spalania. W komorze spalał sie wodór i tlen z atmosfery. gazy wylotowe wprawiały w ruch sprężarkę powietrza. Wytwarzana też była siła nośna podobnie jak w silniku odrzutowym.
1234 |
jasiek: "śmieci nawet jeśli są palone jest ich po prostu za mało". O deficycie śmieci moi sąsiedzi niestety jeszcze nie wiedzą i tych śmieci nie oszczędzają.
1234 |
Skoro dyskusję sprowadziliśmy do poziomu "Juź starożytni naziści...". to zacytuję coś jeszcze lepszego, odnoszę wrażenie że niestety autor wierzy w to co pisze, polecam cały artykuł wsalon24.pl: "Czyste powietrze powoli nas degeneruje i zabija. Czy byliście kiedykolwiek na wsi daleko od wielkiego miasta. Zdziwiła mnie kiedyś jedna rzecz, wygląd starszych ludzi. Na wsi człowiek 50 letni to stary pomarszczony dziadek. Tam widać tylko młodych i starych nie ma ludzi w średnim wieku.(..) Wmawiają nam, że świeże powietrze to zdrowie. Dziwne jest to, że gdy wracamy z urlopu jesteśmy jacyś zmęczeni. (..) w ukryciu powstaje nowa rasa panów. Będą żyli w sztucznej atmosferze z odpowiednią ilością dwutlenku węgla "
SPS |
Bez względu na to przez kogo "sponsorowany" jest ten artykuł - swoją drogą zawsze zastanawia mnie, po co ludzie wyskakują z takimi hasłami (chcą się pochwalić "błyskotliwością"?) - to pomysł jest dobry i z pewnością byłby skuteczny. Minister Morawiecki (bo on lubi takie klimaty) powienien ogłosić narodowy plan modernizacji termicznej domów i rozłożyć go np. na 8 czy 10 lat. Ludzie mogli by spokojnie zebrać środki i zaplanować modernizację.
Mirek |
Ciekawe dlaczego Pani Monika Kupska wsrunkuje zastosowanie ukladu PV min powierzchnia budynku 5tys m2. Jest coś o czym nie wiemy ? Ja mam remontowany budynek 200m2. Pompe ciepla 8kW typ pow/woda...i do tego 6kW fotowoltaiki. W systemie ne metering bilansu rocznego mialem dopłatę 3Za00zl do zuzytej energii. Zadziaialem antysmogowo za pomoca pompy i PV a Pani Konika pisze o kol termicznych i PV tylko w duzych budynkach. Bzdura
Mirek |
dopłate 300zl...błąd w tekście
Instalator |
Hermeryzacja przewodow...haha.. dlugo pracuje w branży ale taki termin na zmianę systemu otwartego (grawitacyjnego) na zamkniety (naczyniem wzbiorczym przeponowym) jeszcze nie słyszałem :) hermetyczne przewody...
Szyszko |
200 mld zł - termomodernizacja wszystkich domów jednorodzinnych, właśnie kończą się negocjacje, program pożyczkowy, bez dotacji.
Seas |
Wieś zabita dechami, Lubelszczyzna. Wszystkie chałupy mają doprowadzony gaz. Ostatnia tendencja - gaz tylko do kuchni. Piec śmieciuch podgrzewa przez cały rok CWU i oczywiście CO. Dlaczego ? bo drogo. Koszty CWU i CO na gaz często stanowiłyby 50% rocznych przychodów rodzin. Możecie wymyślać kredyty, zakazy, dopóki ludzie nie będą mieli odpowiednich przychodów, dopóty będą chodzić do lasu po drewno, kupować węgiel. Nawet nowe domy są budowane z dwoma piecami: gazowym i na paliwo stałe.
Instalator |
Do Seas. Właśnie na lubelszczyznie wymienuam taki piec na gazowy. Rodzice starzy, mlodzi w mordorze i nie ma komu po drewno chodzić. Dzieci pomagaja starym by ogrzewanie bylo bezobslugowe
zapomnij |
@Szyszko - bez dotacji nikt nie będzie tego robił. Za drogo.
pro |
@Seas - no niekoniecznie jest tak jak napisałeś. Wystarczy sensowny program finansujący instalacje PV - i gospodarstwa domowe stają się ZERO ENERGETYCZNE !! A skoro nie będzie zakupów energii = nie będzie corocznych kosztów !! Modernizacja wtedy ma sens ekonomiczny, jeśli spłaci się z oszczędności. Reasumując - prąd można już produkować w każdym gospodarstwie domowym, a paliw stałych - NIE.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...