Opolskie ma uchwałę antysmogową. „Wybór między ekonomią a zdrowiem”

Opolskie ma uchwałę antysmogową. „Wybór między ekonomią a zdrowiem”
Fot. Samorząd Województwa Opolskiego
REKLAMA

Radni województwa opolskiego przyjęli uchwałę antysmogową, która wejdzie w życie już za kilka tygodni. Najdalej idące pomysły z ostatecznej wersji uchwały jednak wykreślono.

Opolskie jest kolejnym województwem po śląskim i małopolskim, które przyjęło własną uchwałę antysmogową. Radni województwa opolskiego przegłosowali jej przyjęcie wczoraj. Mimo, że początkowo zakładano, że uchwała wejdzie w życie dopiero w przyszłym roku, pod naciskiem opinii społecznej zmieniono datę implementacji na 1 listopada 2017 r.

Z uchwały wykreślono jednak najbardziej rygorystyczne zapisy o usuwaniu najbardziej emisyjnych źródeł ogrzewania. Dlaczego?

Wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Konopka tłumaczył to „dylematem polegającym na wyborze między ekonomią a zdrowiem”.

Rozumiemy ludzi, którzy używali opału niskiej jakości, bo na lepszy po prostu ich nie stać. Z drugiej strony musimy chronić wszystkich mieszkańców przed trującym smogiem – komentował wicemarszełek Konopka.

Zarządu Województwa Opolskiego oszacował, że wymiana najbardziej trujących pieców kosztowałaby około miliarda złotych.

W uchwale antysmogowej znalazły się natomiast zapisy o zakazie montażu nowych pieców poniżej 5. klasy – co jest zresztą zgodne z przepisami ogólnokrajowymi, które wprowadzono w ramach przyjętego niedawno rozporządzenia resortu rozwoju.

W województwie opolskim nie będzie można ponadto spalać w piecach paliw najgorszej jakości – takich jak węgiel brunatny, węgiel kamienny niskiej jakości, mokre drewno oraz biomasa drzewna.

Za uchwałą głosowało 20 radnych, wstrzymało się 5, jeden był przeciwny. Obiekcje zgłaszali radni klubu PiS.

 Nasze obawy i głosy nie wynikają z braku zrozumienia rangi problemu, ale niepokoju, że prawo, które przyjmujemy będzie nieskuteczne i robione trochę pod publiczkę. Uważam, że powinniśmy poczekać na rozporządzenie rządu, natomiast co do kierunku zmian – jesteśmy „za”. Traktujemy ten problem nie w kategoriach politycznych, ale merytorycznych – mówił radny Dariusz Byczkowski, w imieniu klubu radnych PiS.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Canadian Solar 275W (5BB) cena 420 zł

Nowa dostawa- nowe lepsze ceny najlepszych paneli polikrystalicznych 275 W globalnego lidera Canadia czytaj dalej...

Poszukuję działek pod biogazownie

Szanowni Państwo, w imieniu firmy inwestycyjnej poszukuję działek pod budowę biogazowni rolniczych czytaj dalej...

Vestas V80 2,0 MW 100 m Wieża

Sprzedam Turbiny Vestas V80 2, MW rok produckji 2002 rok uruchomienia 2003. Dostępne od ręki. czytaj dalej...

wykonam magazyn energii dużej mocy na bazie ogniw li-Ion dużej pojemności

Wykonam magazyn energii dużej mocy w oparciu o ogniwa li-ion wysokiej pojemności. Żywotność/Ilość czytaj dalej...