Rząd: dodatkowe kilkaset mln zł na walkę ze smogiem

Rząd: dodatkowe kilkaset mln zł na walkę ze smogiem
Wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera, flickr cc
REKLAMA

Na zorganizowanej przez rząd konferencji „Jak rozwiązać problem smogu”, która odbyła się dzisiaj w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, wicepremier Morawiecki zapowiedział zwiększenie zaangażowania w działania antysmogowe. Zapowiedzi wyglądają interesująco komentuje Polski Alarm Smogowy, zaznaczając jednak, że z dotychczasowych zapowiedzi rządu w tej sprawie jak na razie niewiele wynikło. 

Dla mnie problem smogu jest problemem fundamentalnie ważnym i będziemy się starali z nim zmierzyć z waszą pomocą. Wierzę, że za rok, za dwa będziemy w innym miejscu niż dzisiaj – minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zadeklarował dzisiaj podczas zorganizowanej przez rząd konferencji na temat problemu smogu.

Wicepremier zwrócił uwagę, że rząd ocenia problem zanieczyszczenia powietrza pod kątem "społecznym, gospodarczym i politycznym". Zaznaczył, że jest to problem społeczny związany z ubóstwem energetycznym.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że są ludzie, których nie stać na wymianę kotłów, których nie stać na paliwo o przyzwoitej jakości. Dlatego mam do zakomunikowania dobrą wiadomość. Środki z eliminacji toreb foliowych przeznaczymy na dopłaty dla ludzi, których nie stać na wymianę kotła – powiedział minister Morawiecki zapewniając, że w najbliższych latach na ten cel zostanie przeznaczonych kilkaset milionów złotych.

Fundusze na ten cel mają zostać oznaczone w budżecie i posłużą do zmniejszenia dystansu, który nas dzieli od najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza oraz do zmniejszenia ubóstwa energetycznego

Rząd zapowiada, że w najbliższym czasie Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zatwierdzi zmiany dotyczące funduszy na dopłaty do wymiany kotłów i położy nacisk na wysoką jakość węgla.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w swoim wystąpieniu wprowadzenie norm jakości węgla wraz ze szczelnym systemem kontroli do końca tego roku.

Rząd zapowiada również podjęcie działań zmniejszających zanieczyszczenie powietrza przez transport drogowy. Podjęto rozmowy z samorządami, gdzie uzgodniono subsydiowanie wymiany części floty autobusowej na autobusy elektryczne. Zdaniem resortu rozwoju, z 11 tys. autobusów jeżdżących po polskich drogach około tysiąca w ciągu najbliższych paru lat zostanie wymienionych na elektryczne.

Zapowiedzi wyglądają interesująco – komentuje Polski Alarm Smogowy, zaznaczając jednak, że dotychczas na 14 rekomendacji rządowych, ogłoszonych przez rząd na początku stycznia br., do dziś zrealizowano zaledwie jedną. Chodzi o wprowadzone ostatnio rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie norm emisyjnych dla kotłów.

Widzę dużą determinację ministra Morawieckiego, który dostrzega problem i proponuje sposoby jego rozwiązania. Liczymy na to, że ta dynamika, którą dostrzegamy, nie ulegnie osłabieniu i że udzieli się innym ministerstwom – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
W końcu jakaś kasa nie na "walkę z CO2", wiatraki czy inne bzdury tylko w pożytecznym celu.
alladyn-solar-batt |
A widziałeś robaczku tę ,,jakąś kasę'' wydaną?Hę?A policzyłeś robaczku o ile trzeba wydać więcej na uzyskanie mniejszegodziś efektu EKO wskutek braku od 2 lat rozporządzeń w sprawie zakazu obrotu floatami i mułami węglowymi?Hę? To kolejny performance Morawieckiego do budowy pozytywnego odbioru partii rządzącej przed nadchodzącymi wyborami- samorządowymi, ale o zgrozo parlamentarnymi. Profesjonalne plany dla wygrania wyborów rozpoczyna się realizować na 2lata przed ich terminem.To własnie widzimy. Teraz biedota na polskiej wsi dostanie jałmużnę ,,na wymianę piecow''. Tak punktuje partia rządząca u kolejnych grup społecznych. To są realne cele (pozostanie przy wladzy po wyborach) zatem ,,wydanie'' na nie publiznych 150-250 milionów to nie jest nadmiar rozrzutności. Zdobywanie wladzy łapówkami- kosztuje. Kosztue tanie pieniądze - bo z kiesy podatnika.
Gf |
Czyli jak dymiło tak będzie dymić. Może trochę mniej. Kasa pójdzie na Fuzzy logic i inne nic nie dające haj tech do kotłów w technologii sprzed 40lat. Gdzie specjalna taryfa energetyczna do ogrzewania, pompy ciepła, its?
zwęglona zielona pyra |
Problem w tym, że morawiecki bezvatowiecki jest całkowicie niewiarygodny
MojaPV |
A wiesz alladynku czemu to "tylko" kilkaset milionów? bo grube miliardy topimy na bezsensowne cele w rodzaju ograniczania emisji CO2. Te same pieniądze wydane na przeciwdziałanie temu co nas najbardziej dotyka, czyli eliminację niskiej emisji, dałyby efekt nieporównywalnie większy. Niestety określone lobbies nie są akurat zainteresowane tym tematem - wolą kosić kasę w innych branżach. A co do wyborów to skoro to takie proste, oczywiste itd. to czemu nikt inny na to nie wpadł ?
hanys |
Jak się wunglem poli to musi dymieć.
alladyn-solar-batt |
,,Te same pieniądze wydane na przeciwdziałanie temu co nas najbardziej dotyka, czyli eliminację niskiej emisji, dałyby efekt nieporównywalnie większy.''- czyli konkretnie, ale nie o wydawaniu pieniedzy czy skali wydatków niezbędnych do poniesienia, lecz o tym co konkretnie przez takie wydatki do których nawiązujesz mialoby być sfinansowane i co ważniejsza - jakie inicjatywy ustawowe musiałyby umożliwić finansowanie tych konkretnych wydatków? Bo na abstrakyjnym poziomie niekonkretności potrafisz rzucac tezy olepszości wydawania kasy 9no właśnie na co konkretnie?) nad obecnym topieniem w walkę z CO2- tylko czy jak inni nie potrafisz gdy zejść trzeba z poziomu robienia zarzutów do poziomu udokumentowanych propozycji? Tezy, to każdy sobie może....
Seb |
Pawianku a co powiesz na to że elektrownie razem z CO2 emitują całą tablice mendelejewa? ah no tak powiesz filtry.... a mówiłem ci włóż głowę do niego na pół godziny to nie chcesz, przecież to zdrowe. Chyba że nie ufasz swoim kolesiom?
ElektrowniaPV |
@Alladyn 1. Termoizolacja 2. wymiana kotłów 3. rozwój sieci ciepłowniczych 4. subsydiowanie ciepła z sieci 5. subsydiowanie enerergii elektrycznej na potrzeby ocieplania - chcociażby to.
SerbPV |
@Serb W jaki sposób zatem żyjesz skoro tak Cie ponoć trują? jak to możliwe? Wiem, że tam skąd pochodzisz nie ma przemysłu ale coś za coś - zbieractwo i łowiectwo w dżungli u nas się nie sprawdzi. apropos Słyszałem, że interesujący Cię asortyment rzucili do biedry w cenie 2,75 kg, żółciótkie, świeże, nie ma tablicy mendelejewa, której ponoć się obawiasz...
Seb |
Nie wiem Pawian jak tam u ciebie, ale sądzę że przelewasz swoje własne kompleksy na innych, więc nie spadnij z gałęzi w podnieceniu bo pewnie jedną ręką trzymasz tableta, a drugą masz zajętą jak wszyscy wiedzą. A te 40tyś osób rocznie w polsce? jak wiem że z gałęzi ciężko to dostrzec, czachę też masz troszkę wskazującą na nadużywanie alkoholu w czasie ciąży z tego co widziałem na zdjęciach, wszystko się składa w jednolitą układankę.
alladyn-solar-batt |
do Elektrownia PV:dziekuję za odpowiedź, chodź przyznam, ze sie rozczarowałem. Oczekiwałem nie tyle powszechnie znanaych haseł i ogolnie nazwanych nazw kierunkowych lecz konkretnych propozycji np. dla zmian legislayjnych dla realizacji celów wskazywanych jako propozycja a to wszystko ze okresleniem celów krótko i dlugoterminowych . Mówisz: ,, 1. Termoizolacja'' - obecnie to farsa, bowiem inwestowanie w materiały fałszowane przez producentów to mrzonki ifikcja .....Najpierw przepisy nakładające karę w wysokości kary 10% rocznego obrotu za oszustwo .. ,, 2. wymiana kotłów'' - jakich kotłow na jakie? Pokaż mi krajowy normatyw jakościowy. Dziś - zamieni stryjek siekierkę na kijek.,, 3. rozwój sieci ...ciepłowniczych'' - rozumiem, że zakładasz każdorazową korzyść z takiego roziązania. To Cię obudzę ze snu...W Warszawie w mieszkaniu o powierzchni 50 mkw w budynku rok budowy 1948 odłączono budynkowe .o. obsługiwane z węzła zasilanego z Siekierek. Roczna suma wplat za c.o.do Wspólnoty mieszkaniowej w tamyum czasie około 1550 zł, zaś po wykonaniu własnego c.o zasilanego piecem dwufunkcyjnym Urlich 10kW - roczne wydatki na gaz (GZ50) około 1350 zł w tym c.w.u. Srednia z dwu sezonów). Mam pytanie - kto i w imię czego ma subsydiować iepłowników? ,,4. subsydiowanie ciepła z sieci'' - a w imię czego, skoro sam głosisz idee konkurencyjnej eny dostaw energii? ,, 5. subsydiowanie enerergii elektrycznej na potrzeby ocieplania'' - chyba nie do końca rozumiem - dopreyzuj proszę?
ElektrowniaPV |
@alladyn Nie oczekuj szczegółowych zapisów w komentarzu. Co do norm dla kotłów i "fałszowania materiałów" to co mam na to odpowiedzieć? oczywiście, że karać i ustalić normy. Co do odłaczania kamienicy od węzła... i tu jest pies pogrzebany, to jest doskonały przykład! bardzo za niego dziękuję! to pokazuje, jak wygląda rzeczywistość. Przecież to z węzła powinno być taniej, tak podpowiada logika. Nie jest, a dlaczego? bo z własnego źródła nie płacisz za CO2, nie masz żadnych wymogów środowiskowych itd. Zamiast za redukcję CO2 weźmy się za redukcję niskiej emisji, przeznaczmy te środki na subsydia dla taryf ciepłowniczych i taryf na energię służącą do ogrzewania.
alladyn-solar-batt |
do Elektrownia PV: rozwijając dlalej pytanie na które odpowiadałeś ,, Co do norm dla kotłów i "fałszowania materiałów" to co mam na to odpowiedzieć? oczywiście, że karać i ustalić normy.'' w kontekście postulatu dotycząego ocieplania w Polsce nieruchomości: zapytam ponownie i konkretniej- czy i do jakiego (którego) efektu doprowadzi inwestowanie dziś w ocieplenia, inwestowanie dziś w ocieplenie za pomocą sfałszowanyh materiałowo i efektywnośiowo materiałów udających właściwe o prawidłowych (znanych) gwarantowanych wlaściwościach? Jak wykonać tak istotne zadanie przez a nie po - ustaleniu norm i spenalizowaniu sankcji wobec oszustów/producentów? Otrzeźwiejmy- o podrabianiu i ,,odchudzaniu'' materiałów izolacyjnych mówi się powszechnie od 20-stu lat...a mimo to ŻADEN Rząd (obecny też nad tym nie pracuje) nie doprowadził do wyzerowania tego zjawiska!! Jeżeli zatem dziś zrobimy program przekierowania i przeznaczenia potężnych kapitałów na duże programy oiepleniowe- to wiekszość tych ,,ociepleń'' będzie pozorna, ograniczona i co znamienne - gro wydanych na realizowane tak ocieplenia zostanie WYRZUCONA W BŁOTO. Dlaczego- bo tak się składa, że generalnie w cenie i koszcie ocieplenia metra kwadratowego ciany- wartość (trefnego/rzetelnego) materiału ociepleniowego stanowi raptem 7-11% wartości inwestyji. A co za tym idzie- ocieplenie 90% powierzchni budynków w Polsce pofalszowanym materiałem ociepleniowym (taki, bo najtańszy ,,wygrywa'' w przetargach) - to dokładna recepta na katastrofę w postaci 40% efektu w relacji do nakładów. Zadam pytanie - jakie szanse (potencjalne) ma kraj gdzie aktualny Rząd akeptuje ststus quo w tej dziedzinie?
zdumiony |
@alladyn - masz rację, tak powinna wyglądać idealna termomodernizacja budynków w Polsce - idealnie dobrane materiały izolacyjne o najwyższych współczynnikach, kupione po rozsądnej cenie (bez przepłacania), oraz wykonanie prac ociepleniowych przez fachowców specjalistów o najwyższych standardach, którzy nie sfuszerują nawet najdoskonalszych materiałów izolacyjnych na budynku. Tylko jedna uwaga - aby w Polsce doszło do takich standardów, to musi jeszcze upłynąć co najmniej 20 lat, bowiem żadna ustawa penalizująca w tym penalizująca ekipy budowlane za nieprawidłowe standardy realizacji inwestycji, nie doprowadzi do tego, że nagle w Polsce fachowcy wyrosną jak grzyby po deszczu. A skoro tak, to oznacza że pozostaje nam przez kolejne 20 lat ogrzewać w ziemie głównie atmosferę ziemską, bowiem budynki w Polsce były i pewnie nadal są budowane poza wszelkimi standardami termicznymi dotyczącymi budownictwa. Reasumując - według mojej oceny, lepiej jest prowadzić RÓWNOLEGLE ocieplenia budynków tymi materiałami i w tym standardzie wykonania jaki mamy obecnie dostępny i jednocześnie wprowadzać takie bodźce rynkowe, aby opłacało się najbardziej wtedy, kiedy termomodernizacja zrobiona jest najefektywniej. Czekanie do czasu, aż w Polsce będą odpowiednio dobre materiały i odpowiednio wykwalifikowani fachowcy, doprowadzi do tego, że koszt corocznego marnowania energii wypuszczanej przez dziurawe przegrody zewnętrzne będzie gigantyczny, oraz wielokrotnie wyższy, niż straty ciepła na izolacji która nie do końca spełnia najwyższe standardy, ale za to jest tania. Poza tym, trzeba również pamiętać, że koszt izolacji musi być taki, aby zwrócił się z oszczędności na wydatkach na ogrzewanie w rozsądnym terminie. Bowiem koszt ten będzie się zwracał tym wolniej - im tańsze jest medium grzewcze, którego używa inwestor. Biorąc pod uwagę nowoczesne źródła ciepła (np. pompy), które zużywają niewiele energii pierwotnej ze względu na swoją bardzo wysoką sprawność, oraz spadające szybko ceny technologii oraz energii elektrycznej, przy bardzo wysokim koszcie termomodernizacji może się okazać, że ta inwestycja nigdy się nie zwróci, co z punktu widzenia każdego inwestora jest pozbawione podstaw ekonomicznych.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...