Zakopane z dotacjami na walkę ze smogiem

Zakopane z dotacjami na walkę ze smogiem
Kampania billboardowa w Zakopanem. Fot. ClientEarth
REKLAMA

Mieszkańcy Zakopanego dzięki środkom z małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego już wkrótce będą mogli wymienić piece węglowe, które są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w mieście. W ramach innego projektu z RPO dla Małopolski Zakopane chce udostępnić mieszkańcom dotacje mające na celu montaż domowych instalacji fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych.

Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Małopolski, którą otrzymało Zakopane, sięga 6,54 mln zł. Jak zapewniają władze miasta, takie fundusze pozwolą na przyłączenie do sieci geotermalnej lub gazowej, a także na instalację pomp ciepła i kotłów na biomasę, w około 500 gospodarstwach domowych.  

Zakopiański magistrat podaje, że obecnie trwa przeprowadzanie ocen energetycznych budynków u mieszkańców, którzy wypełnili i złożyli ankiety, zgłaszając tym samym chęć uczestnictwa w programie.

Wymiana pieców ruszy po ich zakończeniu i podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Zakopane ma szanse również na kolejne dofinansowanie z RPO dla Małopolski. Drugi wniosek, który zakłada wymianę 200 kotłów węglowych na nowoczesne kotły spełniające wymagania Ekoprojektu opalane ekogroszkiem lub biomasą, jest na końcowym etapie oceniania przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Urząd Miasta w Zakopanem potwierdza również, że będzie się starać o kolejne środki z funduszy europejskich, tym razem stricte na odnawialne źródła energii.

W informacji skierowanej do mieszkańców zakopiański magistrat informuje o możliwości pozyskania dotacji na montaż domowej instalacji OZE, przy poziome dofinansowania sięgającego 60 proc. kosztów inwestycji. Zaznacza przy tym, że o dokładnym poziomie dotacji poinformuje, gdy zostanie on określony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Mieszkańcy Zakopanego, którzy chcieliby pozyskać dotację na kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, mogą złożyć stosowne ankiety w zakopiańskim urzędzie miasta do połowy tego miesiąca. 

Obecnie w woj. małopolskim prowadzone są dwa inne konkursy w programach dotyczących dofinansowania OZE i efektywności energetycznej. Pierwszy dotyczy poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym (poddziałanie 4.3.3), a celem drugiego jest rozbudowa infrastruktury dystrybucyjnej w celu przyłączania OZE (poddziałanie 4.1.2).

Wnioski w obu konkursach można składać do końca 2017 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...