Zakopane z dotacjami na walkę ze smogiem

Zakopane z dotacjami na walkę ze smogiem
Kampania billboardowa w Zakopanem. Fot. ClientEarth
REKLAMA

Mieszkańcy Zakopanego dzięki środkom z małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego już wkrótce będą mogli wymienić piece węglowe, które są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w mieście. W ramach innego projektu z RPO dla Małopolski Zakopane chce udostępnić mieszkańcom dotacje mające na celu montaż domowych instalacji fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych.

Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Małopolski, którą otrzymało Zakopane, sięga 6,54 mln zł. Jak zapewniają władze miasta, takie fundusze pozwolą na przyłączenie do sieci geotermalnej lub gazowej, a także na instalację pomp ciepła i kotłów na biomasę, w około 500 gospodarstwach domowych.  

Zakopiański magistrat podaje, że obecnie trwa przeprowadzanie ocen energetycznych budynków u mieszkańców, którzy wypełnili i złożyli ankiety, zgłaszając tym samym chęć uczestnictwa w programie.

Wymiana pieców ruszy po ich zakończeniu i podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Zakopane ma szanse również na kolejne dofinansowanie z RPO dla Małopolski. Drugi wniosek, który zakłada wymianę 200 kotłów węglowych na nowoczesne kotły spełniające wymagania Ekoprojektu opalane ekogroszkiem lub biomasą, jest na końcowym etapie oceniania przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Urząd Miasta w Zakopanem potwierdza również, że będzie się starać o kolejne środki z funduszy europejskich, tym razem stricte na odnawialne źródła energii.

W informacji skierowanej do mieszkańców zakopiański magistrat informuje o możliwości pozyskania dotacji na montaż domowej instalacji OZE, przy poziome dofinansowania sięgającego 60 proc. kosztów inwestycji. Zaznacza przy tym, że o dokładnym poziomie dotacji poinformuje, gdy zostanie on określony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Mieszkańcy Zakopanego, którzy chcieliby pozyskać dotację na kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, mogą złożyć stosowne ankiety w zakopiańskim urzędzie miasta do połowy tego miesiąca. 

Obecnie w woj. małopolskim prowadzone są dwa inne konkursy w programach dotyczących dofinansowania OZE i efektywności energetycznej. Pierwszy dotyczy poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym (poddziałanie 4.3.3), a celem drugiego jest rozbudowa infrastruktury dystrybucyjnej w celu przyłączania OZE (poddziałanie 4.1.2).

Wnioski w obu konkursach można składać do końca 2017 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Dotacje na elementy termo energo 160 tyś zł na 1 DOM

Dotacje dla DOMU 160 tyś zł solary , panele , pompy ciepła i inne dostawa montaż cała Polska j czytaj dalej...

Turbiny wiatrowe Gamesa G 58 850 kW

Dostepne turbiny Gamesa G 58 , 850 kW , 4 sztuki, turbiny z 2 letnia gwarancja, kompletnie odnowione czytaj dalej...

Dokumentacja do projektów PV

Dzień dobry, Wykonam: - Koncepcje farm fotowoltaicznych; - Karty Informacyjne Przedsięwzięcia czytaj dalej...