GIOŚ za obniżeniem poziomów alarmowych ws. smogu

GIOŚ za obniżeniem poziomów alarmowych ws. smogu
Fot. Rockwool
REKLAMA

„Unmask My City”, czyli w polskiej wersji „Demaskujemy Smog Przez Cały Rok”, to nazwa najnowsze kampanii organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), która zajmuje się wpływem czynników środowiskowych na zdrowie. Międzynarodowa premiera tej akcji miała miejsce 2 maja, podczas Światowego Dnia Astmy, a w Polsce wydarzeniem inaugurującym była debata podczas Kongresu Młodych Medyków, który miał miejsce w ostatni weekend w Warszawie.

Kampania „Unmask My City” jest prowadzona na szeroką skalę, a projekty w jej ramach realizowano aż na 5 kontynentach – od brazylijskiego Sao Paulo, przez turecki Istambuł, po indyjski Madras.

Realizowany w Polsce przez HEAL projekt wskazuje kilka uniwersalnych rozwiązań, które pozwoliłyby na poprawę sytuacji, m.in. mówi o monitorowaniu i wprowadzaniu nowych przepisów dot. zanieczyszczeń powietrza, opłatach dla samochodów i ciężarówek, aby ograniczyć ruch w miastach czy o odchodzeniu od szkodliwego dla zdrowia spalania węgla.

Na bardziej lokalnych aspektach i na roli lekarzy i środowisk medycznych w walce o poprawę jakości powietrza skupili się w ostatnią sobotę uczestnicy debaty zorganizowanej w Warszawie przez HEAL w ramach inauguracji kampanii „Demaskujemy Smog Przez Cały Rok”. 

Do debaty zaproszono m.in. prof. Andrzeja Lekstona ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i prof. Tadeusza Zielonkę z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, a także Ewę Palmę z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Prof. Lekston zaprezentował wyniki badań przeprowadzonych w ŚCChS w Zabrzu, z których wynika, że podczas alarmu smogowego śmiertelność ogólna wzrasta o 6 proc., a śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych aż o 8 proc.

Prof. Zielonka podkreślił natomiast, że w kodeksie etyki lekarskiej jest wpisany obowiązek informowania o zagrożeniach zdrowotnych, dlatego coraz więcej lekarzy angażuje się w kwestie związane z jakością powietrza.

HEAL zaznacza, że zarówno prof. Lekston jak i prof. Zielonka podkreślili, że poprawa jakości powietrza to przede wszystkim zadanie władz, które powinny wprowadzać odpowiednie regulacje, ale też wspierać projekty badawcze i edukacyjne w temacie wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Ewa Palma z GIOŚ zadeklarowała, że instytucja, którą reprezentuje, popiera postulat obniżenia poziomów alarmowych i jeżeli Ministerstwo Środowiska takiej zmiany dokona, to GIOŚ będzie ostrzegał mieszkańców Polski zawsze, kiedy te poziomy zostaną przekroczone.

 Musimy informować o problemach związanych z zanieczyszczeniami powietrza przez cały rok, bo problem nie znika z końcem sezonu grzewczego. Również poza nim zdarzają się przekroczenia limitu stężeń pyłu zawieszonego, a przy ciepłej pogodzie uwydatnia się problem wysokich poziomów tlenków azotu i ozonu, związanych z emisjami z transportu. O odpowiednie regulacje prawne musimy walczyć cały czas, żeby zostały one wprowadzone jak najszybciej. Jeżeli tak się nie stanie to możemy być pewni, że w następnym sezonie grzewczym czekają nas kolejne epizody smogowe. Dzięki zaangażowaniu środowiska medycznego mamy nadzieję dotrzeć do polityków i to zmienić – podsumowała debatę Weronika Piestrzyńska z HEAL Polska.

HEAL podkreśla, że na świecie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera przedwcześnie ponad 6,5 miliona ludzi, w Polsce szacuje się tę liczbę na około 50 tysięcy w skali roku. 

Światowa Organizacja Zdrowia uznała zanieczyszczenie powietrza za najpoważniejsze środowiskowe zagrożenie zdrowia we współczesnym świecie. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Chore.pl |
W normalnych krajach stan alaromowy jest już od połowy wartości dopuszczalnej w polsce a Ci chcą jeszcze obniżyć... ŻAL.PL
EZo |
Obniżony czyli zbliży się do wartości obowiązującej w "normalnych krajach"

Giełda OZE

Wydzierżawie grunty pod PV

Wydzierżawie działkę pod farme PV powierzchnia do uzgodnienia 3-6 ha Wlkp gmina Śrem 40km od poz czytaj dalej...

Kompleks Farm PV 25-27MW Poszukuje Inwestora/wspólnika celu realizacji projektu

Kompleks Farm 25-27 PV (25-27x1MW) poszukuje wspólnika/inwestora w celu realizacji projektu Posiad czytaj dalej...

Sprzedam pracujaca turbine wiatrowa Frisia F56 850kw.

Sprzedam uruchomiona od 2015/16 roku niemiecka turbine wiatrowa o mocy 850kw. Srednia roczna produkc czytaj dalej...

Poszukujemy projektów PV do 2 MW z aktualnymi warunkami przyłączenia w woj. lubuskim.

Jesteśmy zainteresowani zakupem projektów PV zlokaiizowanych w województwie lubuskim, dla których wy czytaj dalej...