Kraków przyjął przejściową uchwałę antysmogową

Kraków przyjął przejściową uchwałę antysmogową
Kraków. Fot. Walter Hertz
REKLAMA

Wczoraj Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował uchwałę antysmogową dla Krakowa. Jej głównym założeniem jest określenie norm jakościowych opału na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się w lutym br. do marszałka Małopolski Jacka Krupy o przyjęcie – dedykowanych dla Gminy Miejskiej Kraków – czasowych rozwiązań, analogicznych do tych, które zostały przyjęte przez Sejmik Województwa 15 stycznia 2016 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Efektem jest przyjęta wczoraj uchwała, która wejdzie w życie 1 lipca tego roku i będzie obowiązywać do wejścia w życie przyjętej wcześniej, właściwiej uchwały antysmogowej dla Krakowa, która zacznie obowiązywać od 1 września 2019 r.

Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił normy jakościowe opału, które będą obowiązywać w dwóch najbliższych sezonach grzewczych. Od 1 lipca tego roku do 31 sierpnia 2019 roku dopuszczalne będzie stosowanie wyłącznie odpowiedniej jakości paliw stałych.

Węgiel powinien mieć następujące parametry jakościowe: udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o ziarnieniu 0-5 mm poniżej 5 proc., wartość opałowa powyżej 26 MJ/kg, zawartość popiołu poniżej 10 proc, siarki – poniżej 0,8 proc.

Drewno spalane w kotłach, kominkach i piecach, kupowane lub pozyskane z innych źródeł, powinno zawierać biomasę o wilgotności w stanie roboczym poniżej 20 proc.

W styczniu br. radni Sejmiku Województwa Małopolskiego przegłosowali uchwałę antysmogową dla terenu całego województwa. Bardziej restrykcyjne niż w całej Małopolsce i wprowadzone szybciej regulacje obejmą teren Krakowa.

Zgodnie z przyjętą uchwałą antysmogową, na terenie Małopolski od 1 lipca zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości, m.in. mułów i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Oznacza to, że drewno będzie musiało być sezonowane. Uchwała nie wprowadza całkowitego zakazu palenia węglem czy drewnem. 

Ponadto, zgodnie z uchwałą antysmogową, instalowane na terenie Małopolski kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania tzw. ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Od 2020 r. kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Bardziej restrykcyjne regulacje będą obowiązywać od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa, gdzie wejdzie wówczas w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach.

Przyjęta przez woj. małopolskie uchwała antysmogowa była pierwszą w kraju. Kolejną przyjęło kilka tygodni temu woj. śląskie, a w trakcie prac nad kolejnymi uchwałami antysmogowymi są m.in. województwa dolnośląskie i mazowieckie.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
prej |
A Niemcy w tym czasie uruchomiaj a elektrownie węglowe i mają w dupiu smog.http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/116919,niemcy-juz-zuzyli-budzet-emisji-co2-na-caly-2017-rok
Karolina |
Jedyna nadzieja w energii słonecznej. Dobrze, że coraz więcej firm decyduje się na instalację paneli na swoich dachach.

Giełda OZE

Wydzierżawie grunty pod PV

Wydzierżawie działkę pod farme PV powierzchnia do uzgodnienia 3-6 ha Wlkp gmina Śrem 40km od poz czytaj dalej...

Kompleks Farm PV 25-27MW Poszukuje Inwestora/wspólnika celu realizacji projektu

Kompleks Farm 25-27 PV (25-27x1MW) poszukuje wspólnika/inwestora w celu realizacji projektu Posiad czytaj dalej...

Sprzedam pracujaca turbine wiatrowa Frisia F56 850kw.

Sprzedam uruchomiona od 2015/16 roku niemiecka turbine wiatrowa o mocy 850kw. Srednia roczna produkc czytaj dalej...

Poszukujemy projektów PV do 2 MW z aktualnymi warunkami przyłączenia w woj. lubuskim.

Jesteśmy zainteresowani zakupem projektów PV zlokaiizowanych w województwie lubuskim, dla których wy czytaj dalej...