Województwo śląskie przyjęło uchwałę antysmogową

Województwo śląskie przyjęło uchwałę antysmogową
Fot. BP Tomasz Żak / Sejmik Województwa Śląskiego
REKLAMA

Dzisiaj Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił jednogłośnie uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. To już drugie po małopolskim województwo w Polsce, w którym obowiązywać będą przepisy antysmogowe. Zakazy dotyczą spalania zanieczyszczonego węgla i wprowadzają obowiązek instalowania nowoczesnych kotłów na paliwa stałe.

Uchwała wprowadza na terenie całego województwa zakaz spalania węgla brunatnego, paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, a także biomasy, której wilgotność przekracza 20 proc.

Od 1 września 2017 roku nowe instalacje grzewcze będą wyposażane wyłącznie w kotły 5. klasy, które emitują podczas spalania od 10 do 15 razy mniej pyłów niż pozaklasowe piece na węgiel.

Polski Alarm Smogowy informuje, że gospodarstwa domowe, w których działają kotły starsze niż 10 lat, mają czas na ich wymianę do 1 stycznia 2023 r. Ostateczną datą wymiany wszystkich kotłów w województwie śląskim jest 1 stycznia 2028 roku. Oznacza to, że w ciągu 10 lat w całym województwie wymienić trzeba będzie ok. 700 tys. kotłów.

Od 1 stycznia 2023 roku zaostrzone przepisy, dotyczące emisji zanieczyszczeń pyłowych, uwzględniać będą również kominki, które będą musiały spełniać wymagania tzw. ekoprojektu, czyli emisję zanieczyszczeń na poziomie 40 ug/m3.

To jest bardzo ważny moment i zwieńczenie naszej rocznej współpracy z Urzędem Marszałka Województwa – komentuje Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego. – Bardzo dużą pomoc uzyskaliśmy od mieszkańców województwa, którzy masowo opowiedzieli się za czystym powietrzem. Zebraliśmy ponad 6 tys. podpisów popierających uchwałę, a pod nasza petycją podpisało się 400 naukowców z Politechniki Śląskiej. Dzięki potężnemu wsparciu społecznemu okazało się, że walka ze smogiem jest możliwa. Teraz ważne jest byśmy dotrzymywali zapisów nowej uchwały.

Uchwała to początek drogi do celu, jakim jest oczyszczenia powietrza w naszym województwie – dodaje Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. – Będziemy przyglądać się działaniom władz i realizacji postanowień uchwały. Zależy nam szczególnie na zapewnieniu wsparcia finansowego ludziom, którzy cierpią tzw. ubóstwo energetyczne, a których nie będzie stać na wymianę kotłów.

Treść uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego znajduje się pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Czy kominek i drewno podlega tej ustawie ?
prej |
Tak i dobrze .Dlaczego tylko piece ,jak wszyscy t o wszyscy.
q |
Dlaczego nie wykorzystaja ciepla np z Elektrowni Rybnik lub Jaworzno do ogrzewania miasta. Byloby znacznie czysciej. Mozna by bylo zamknac kilka niepotrzebnych kopalni w poblizu.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

kupię energię elektryczną

firma zakupi energie elektryczną po korzystnej cenie, informacji na jakich zasadach i w jaki sposób czytaj dalej...

Kredyt zagraniczny

Mam założoną firmę w Anglii szukam kogoś kto pomoże w uzyskaniu kredytu zagranicznego na krajowe inw czytaj dalej...

GRUNTY POD PV

Sprzedam 18 ha pod elektrownię fotovoltaiczną . 5 działek położonych obok siebie. Warunki zabudowy czytaj dalej...

Przejmiemy projekty PV na wczesnym poziomie rozwoju; CAŁA Polska;

Poszukujemy projektów na wczesnym etapie rozwoju: umowa dzierżawy, lub ustalona własność do działki, czytaj dalej...