Katowice: 10 mln zł rocznie na walkę ze smogiem

Katowice: 10 mln zł rocznie na walkę ze smogiem
Fot. Piotr Drabik, flickr cc
REKLAMA

Magistrat Katowic zapowiada dodatkowe fundusze na wymianę starych pieców węglowych. W ramach działań realizowanych od 2015 r. w stolicy woj. śląskiego udało się wymienić około 1,6 tys. starych pieców na węgiel, a przyznane na ten cel dofinansowanie wyniosło ponad 11 mln zł. Teraz władze Katowic zapowiadają, że na walkę ze smogiem będą wydawać przez najbliższe 10 lat po 10 mln zł rocznie.

Jak wynika z przyjętego przez Katowice Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, w latach 2018-2028 na dofinansowanie do wymiany pieców węglowych ma być przeznaczane po 5 mln zł rocznie, a kolejne 5 mln zł ma trafiać na likwidację starych pieców w mieszkaniach należących do gminy.

Planowane jest finansowanie nie tylko wymiany pieców na węgiel, ale również modernizacja transportu publicznego m.in. poprzez zakup autobusów elektrycznych.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach zapowiedziało w ubiegłym roku, że korzystając ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, chce kupić w sumie 135 nowych autobusów, w tym 20 autobusów elektrycznych.

Natomiast w walce ze smogiem w obszarze likwidacji starych domowych pieców na węgiel Katowice mają współpracować z Tauronem. Pilotażowy projekt likwidacji pieców i zastępowania ich ciepłem sieciowym ma być realizowany we współpracy ze spółką Tauron Ciepło w katowickiej dzielnicy Ligota.

W grudniu 2016 roku Tuaron Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie w ramach działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej” z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014– 2020.

Łącznie Tauron Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej do 2022 roku. Ma to oznaczać roczną redukcję około 52 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze.

Narzędzia do ograniczenia niskiej emisji na terenie Śląska ma dać lokalnym samorządowcom uchwała antysmogowa, nad którą pracuje zarząd województwa.

Projekt uchwały antysmogowej został przyjęty w styczniu br., a jej przyjęcie ma nastąpić już w przyszłym miesiącu.

Sama uchwała ma nie zakazywać spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

Wśród najważniejszych postulatów znajduje się wprowadzenie od 1 września br. zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym. Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. 

Władze woj. śląskiego szacują koszt wdrożenia działań przewidzianych w uchwale na 6-7 mld zł, oceniając, że pieców, które trzeba wymienić, w całym województwie jest ok. 700 tys., przy czym średni koszt wymiany jednego pieca na klasę 5. wynosi 10 tys. zł.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Po czynach ich poznaliśmy...Patrząc na zawartość merytoryczna rozporządzenia w sprawie norm sprzedawanego wegla-farsa. A tymczasem: ,,Zamknięcie Elektrowni Adamów Pojawiają się i nowe wyzwania. - Nowym wyzwaniem w nadchodzącym roku będzie przygotowanie się do zakończenia działalności Elektrowni Adamów, której kres przypada w styczniu 2018 roku. Proces musi zostać przeprowadzony przez spółkę w zgodzie z obowiązującymi regulacjami prawnymi w szczególności dotyczącymi ochrony środowiska oraz w taki sposób, aby zidentyfikować i ograniczyć towarzyszące mu ewentualne ryzyka natury gospodarczej i społecznej dla spółki oraz regionu – podkreśla Adam Kłapszta. Elektrownia Adamów objęta jest mechanizmem derogacyjnym i uzyskała prawo do funkcjonowania z obecnymi standardami emisji przez okres 17,5 tysiąca godzin liczonych od 1 stycznia 2016 roku. Oznacza to, że w przypadku nieprzerwanej pracy, w styczniu 2018 r. elektrownia zostanie unieczynniona. Aktualnie trwają działania przygotowawcze do procesu zamknięcia działalności w zgodzie z obowiązującymi regulacjami prawnymi oraz maksymalnym ograniczeniem ryzyk wynikających z tego bezprecedensowego w polskiej energetyce procesu. ''-czyli latem 2018 będziemy mieli o 600MW mniej ekranowym systemie.Rozumiem,że Prezes Polskiej Zjednoczonej Partii PiS (popatrzymy i spieprzymy) w przypadku gdyby lato 2018 było upalne- rozesle SMS-a do wyborców tej partii by wyłączyli swoje odbiorniki prądu?
alladyn-solar-batt |
Wstrzymany projekt budowy bloku gazowego 120 MWe Ważnym projektem rozwojowym ZE PAK była budowa bloku gazowo-parowego wraz z gazociągiem relacji Koło-Konin. Zakładano, że blok, który miał powstać w Elektrowni Konin, będzie miał moc około 120 MWe i około 90 MWt oraz dodatkowy kocioł szczytowy o mocy około 40 MWt (dedykowany dla potrzeb dostaw ciepła dla miasta Konin). Oddanie bloku do eksploatacji planowano na połowę roku 2020. Jednak z uwagi na istniejące niekorzystne uwarunkowania zewnętrzne, w tym niepewność co do kształtu systemu wsparcia dla kogeneracji po 2018 r. 29 września 2016 roku spółka wypowiedziała umowę z PSE o przyłączenie do sieci przesyłowej bloku gazowo-parowego w elektrowni Konin. W październiku 2016 r. wypowiedziana została również umowa z biurem projektów Energoprojekt-Katowice odpowiedzialnym za projektowanie bloku gazowo-parowego oraz gazociągu relacji Koło-Konin. Mimo wypowiedzianych umów, projekt ten cały czas pozostaje w programie inwestycyjnym ZE PAK. Skąd ciepło dla miasta Konin? Kolejne poważne wyzwanie to zapewnienie dostaw ciepła dla miasta Konin. W pierwszym półroczu 2016 r. rozpoczęto prace studialne przygotowujące do realizacji rozwiązanie alternatywne przebudowy źródła ciepła w elektrowni Konin, które pozwoliłoby zapewnić dostawy ciepła do miasta Konina po unieruchomieniu części węglowej elektrowni Konin w czerwcu 2020 roku i braku uruchomienia planowanego nowego bloku gazowo-parowego.
alladyn-solar-batt |
,,Jednak z uwagi na istniejące niekorzystne uwarunkowania zewnętrzne, w tym niepewność co do kształtu systemu wsparcia dla kogeneracji po 2018 r. 29 września 2016 roku spółka wypowiedziała umowę z PSE o przyłączenie do sieci przesyłowej bloku gazowo-parowego w elektrowni Konin''- panie Piotrowski i Tchorzewski,bawicie się w prowadzenie gospodarki,bawicie się w procesy ustawodawcze według zasady ,,jak się uda,to bedzie''(Ustawa).Na dokument Polityka Energetyczna państwa do choćby 2030 r. Was nie stać intelektualnie bo z totalna niewiedza pchaliscie się do rządzenia.....Ale wypychanie policzków i teksty o zbiera zachować znaczków puszczacie do prosumentow. Latem 2018 wyborcy w przypadku blackoutu także wasi wyborcy usłyszą aksjomat o zbieraniu znaczków?
alladyn-solar-batt |
To,że latem 2018 blackoutu bardzo prawdopodobny w przypadku upałów widzimy po czynach w zakresie nie wybudowania infrastruktury (bo cudowna moc nocnych posiedzeń i uchwał w sali Kolumnowej nie przełożyła się na ,,nowe druty''): ,,WysokieNapiecie.pl, że jego zdaniem szanse, że ok. 2021 r. uruchomiony zostanie trzeci łącznik między Polską a Niemcami są niewielkie. Interkonektor, nazwany GerPol Powerbridge, był wpisany na unijną listę ważnych projektów, tzw. PCI. Miał sprawić, że możliwości handlowego importu energii z Niemiec wzrosłyby do 1500 MW. – Oczywiście wolelibyśmy mieć ten łącznik, ale rozumiemy problemy strony polskiej ze wzmocnieniem sieci – ubolewa Schucht. Jak już informowaliśmy, Polska w korespondencji z KE zaproponowała, że zamiast GerPol Powerbridge, wzmocni sieci w okolicach Plewisk. Efekt miał być ten sam – 1500 MW po 2020 r. Schucht jednak w to powątpiewa. – Osobiście nie sądzę, aby po 2020 moc importowa z Niemiec do Polski będzie wynosiła 1500 MW, będzie to raczej 500 MW – powiedział. Jeśli Schucht ma rację, to Polska może mieć problem. W negocjacjach z KE 2016 r. dotyczących zatwierdzenia zielonych, czerwonych i żółtych certyfikatów, czyli wsparcie dla OZE oraz kogeneracji, polski rząd w ramach „skruchy” za nienotyfikowanie tej pomocy publicznej do Komisji obiecał Brukseli zwiększenie mocy na granicy z Niemcami.''.
Sada |
@ alladyn-solar-batt - widać że nie masz pracy, siedzisz na bezrobociu i wypisujesz epopeje... Weź się za robotę!
alladyn-solar-batt |
do Sada: idż zamelduj u Prezesa moje naaznne zachowanie. Prognozowanie to moja praca. Możesz nie pojmować jak się to dokonuje i wktórych godzinach. Nie oczekuję, że każdy pojmuje co napisalem.
koko |
10 000.000 / 10.000 za jeden piec to 1000 piecow na rok. do wymiany jest 700.000. Czyli 700.000/1000 = 700 lat? Mam nadzieje ze sie pomylilem w rachunkach. A tak generalnie to słabo te zmiany sie dzieja. troche szkoda ze brakuje checi, swiadomosci, jakiegos zapalu by cos zmienic z tym naszym powietrzem.

Giełda OZE

Kupie projekty elektrowni wiatrowych

Kupię projekty elektrowni wiatrowych z pozwoleniem na budowę dla elektrowni nowych i używanych. czytaj dalej...

Kupie pracujące elektrownie wiatrowe

Kupię pracujące elektrownie wiatrowe nowe i używane czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

2 x 1MW Małopolska

2 x 1MW z pozwoleniem na budowę, umowa warunkowa na sprzedaż po wygraniu aukcji. Kolejny 1MW na tej czytaj dalej...