PAS: „Antysmogowe” rozporządzenie napisano tak, żeby nie działało

PAS: „Antysmogowe” rozporządzenie napisano tak, żeby nie działało
Fot. Polski Alarm Smogowy
REKLAMA

Wczoraj przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego złożyli w Ministerstwie Energii uwagi do projektu rozporządzenia wprowadzającego normy jakości dla paliw stałych. Komentując proponowane przez ME rozwiązania, oceniają, że "taka polityka Ministerstwa Energii jest zupełnie niezrozumiała, a jej konsekwencją jest narażenie na szwank zdrowia i życia Polaków".

– Proponowane rozporządzenie to działanie pozorowane. Nie tylko dopuszcza na rynek paliwa, które nie powinny się na nim znajdować. Zostało też napisane w taki sposób, by umożliwić sprzedaż odpadów węglowych i węgla najgorszej jakości do gospodarstw domowych – mówił Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Polski Alarm Smogowy ocenia, że „określenie norm jakości węgla sprzedawanego do sektora komunalno-bytowego jest warunkiem koniecznym dla rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce” i przypomina, że od wielu lat o regulacje w tym zakresie apeluje Najwyższa Izba Kontroli, eksperci oraz organizacje społeczne działające na rzecz czystego powietrza.

Niestety, przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych dopuszcza do obrotu węgiel bardzo złej jakości, który nie powinien być spalany w domowych instalacjach grzewczych (kotłach, piecach, kozach) – czytamy w informacji Polskiego Alarmu Smogowego.

PAS przypomina, że obecnie w Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad rozporządzeniem regulującym emisje z kotłów małej mocy sprzedawanych na rynku odbiorców indywidualnych i że niezależnie od tych prac w roku 2020 wejdą w życie przepisy unijne nakładające obowiązek sprzedaży kotłów spełniających normy emisyjne według rozporządzenia Ekoprojektu.

Aby kotły spełniały te normy musi zostać zapewnione paliwo o odpowiedniej jakości. W projekcie rozporządzenia zdefiniowano tzw. paliwo kwalifikowane/ekogroszek, który przeznaczony jest do kotłów automatycznych. Niestety, jak wskazują eksperci, zaproponowane w projekcie rozporządzenia parametry znacząco odbiegają od tych wartości i nie dają możliwości – komentuje PAS.

Stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego jest dostępne pod tym linkiem. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Skądinąd -czego się spodziewać po dwulicowych jednostkach wyspecjalizowanych w wykonywaniu poleceniu ignoranta gospodarczego?Czyż w obliczu grozacego Polsce od mniej więcej 5-ciu miesięcy upomnienia w sprawie jakości powietrza - nie należało się oczekiwac że strony PiS działań pozorujacych,że oto Oni coś z tym robią?Pozorowanie czynności rzeczywistych,blefowanie,w międzyczasie przygotowywanie w sprawie rozwiązań innych niż zapowiedziane-czytaj oszukiwanie i macenie - to systemowa metodyka komponowania ustaw. Zawsze jednak wykonywana tak, by pod publiczkę na rynku wewnętrznym motłoch oszukiwaniy z użyciem rezimowego telewizora sądził nadal (sondaże) że będzie lepiej.Tresc rozporządzeń w sprawie jakości paliw stałych nie pozostawia wątpliwości.PiS obecnie za pomocą zakończonych wczoraj tzw. ,,Konsultacji spolecznych'' zbiera dopiero pierwsze informacje jak groźne dla pijaru reżimu byłoby pozostawienie tych zapisów takimi jakimi są obecnie.
Już nie eco |
Likwidacja smogu jest bardzo prosta nie trzeba ludziom dawac piecow ani zadnych innych dotacji wystarczy z oplat za gaz zlikwidowac podatki i szybko wiekszosc sie przestawi na palenie gazem i bedzie po smogu . Ale niestety panstwo jest tak lakome na podatki ze nie odpusci i podatek jeszcze podniesie zeby im nie braklo na limuzyny do rozbijania i sbwencje dla partii

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...