Ministerstwo Energii pozoruje walkę ze smogiem?

Ministerstwo Energii pozoruje walkę ze smogiem?
Fot. Gramwzielone.pl
REKLAMA

Rząd w ostatnich tygodniach zapowiedział podjęcie działań, które przyczynią się do eliminacji zanieczyszczenia powietrza w Polsce. „Rzeczpospolita” ocenia jednak, komentując założenia projektów regulacji przygotowanych w tym celu przez Ministerstwo Energii, że nie rozwiążą onę głównej przyczyny smogu, czyli opalania domowych pieców paliwami niskiej jakości.

W ramach działań mających na celu walkę ze smogiem rząd przygotował nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontroli jakości paliw wraz kilkoma towarzyszącymi jej rozporządzeniami. Projekty tych regulacji pojawiły się w ubiegłym tygodniu na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że regulacje przygotowane przez Ministerstwo Energii nie przewidują eliminacji najgorszej jakości paliw, nie zawierając zakazu sprzedaży odpadów węglowych, czyli mułów i flotokoncentratów – tzw. flotów. Zakaz ich sprzedaży już od kilku lat obowiązuje m.in. w Czechach.

„RZ” informuje ponadto, że przygotowane przez ME regulacje nie wyeliminują ze spalania w domowych piecach także węgla brunatnego, stanowiącego źródło emisji pyłów zawieszonych.

Przygotowane przez Ministerstwo Energii projekty są zaskakująco liberalne: w porównaniu z propozycjami sprzed dwóch lat złagodzono np. parametry zawartości popiołów w najgorszych rodzajach węgla – informuje „Rzeczpospolita”.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Q. |
Rycerz Jarosław nie z takimi smokami walczył nocami.
Andrzej |
Czego się można spodziewać? To sami ignoranci, jak w ty kraju ma być dobrze
RewolucjonistaOZE |
Robią pozorne ruchy - byle do wiosny, nie będzie palenia w kopciuchach i temat będzie wygaszony... PRzeiceż w tym kraju nikt nie przewalczy zakazu sprzedaży rocznie ponad 800.000 ton śmieci ze spłuczki (muł węglowy) z kopalni bo to jest przycjód ok 1,2 miliarda złotych w skali górnictwa. Jakby tego PIS zakazał to musiałby to dołożyć kopalniom na słuszne 13 i deputaty... co Wy ludzie naiwni jesteście , tu chodzi o duże pieniądze, kto by się przejmował 15.000 polaków umierających co roku z tego powodu???

Giełda OZE

Projekt PV 1MW z prekwalifikacją

Sprzedam Projekt lub spółka celowa 1MW , wybudowany słup i złącze , dzierżawa 2,3 ha z możliwością czytaj dalej...

Zestawy PV hybrydowe ON/OFF GRID: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody i nie możesz korzystać z urządzeń elektrycznych? Mamy na to sposób: czytaj dalej...

Trafostacja 0.96MW

szukamy wykonawca zaprojektować, budować i połączyć do sieci PV trafostację 0,96MW w okolicach Suw czytaj dalej...

Firma z doświadczeniem w montażu instalacji PV przyjmie zlecenia

Firma EKO WIND przyjmie zlecenia na montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie woj. mazowieckiego czytaj dalej...